a vseeno

Najboljši otroški prigrizki: Zdravi mafini iz bučk, ki jih otroci obožujejo
Če imate doma malčka, ki ne mara zelenjave, ali pa iščete idejo za hitro, zdravo in okusno malico – ti bučkini mafini so prava rešitev. Ne le da bodo otroci prosili za še, tudi vi boste z veseljem posegli po njih.

Kruta šala tašče o splavu prekinila rojstnodnevno zabavo
Ko je tašča v šali komentirala njen nedavni splav, je ženska začutila, da je meja spoštovanja presegla kritično točko, zato se je odločila, da zapusti njeno rojstnodnevno zabavo.

Slovenska družina na poti: Iz šotora v življenje na kolesih
Kampiranje združuje preprostost, pustolovščino, svobodo in naravo. Ponuja priložnost, da se ponovno povežemo s svetom okoli sebe in s tistimi, ki jih imamo radi.

Spoznajte Rozi, staro prikolico, ki ji je ustvarjalna Slovenka vdihnila novo življenje
Kampiranje ima med Slovenci bogato tradicijo. Mnogim predstavlja enega najbolj pristnih načinov oddiha, kjer se prepletajo stik z naravo, druženje in sproščeno vzdušje. Ne gre le za dopust, temveč za življenjski slog, ki nudi popoln oddih od hitrega vsakdana.

Kako se nam tekom življenja spreminja okus
Naš okus se tekom življenja spreminja, kar smo najverjetneje opazili že pri sebi, če ne pri sebi, pa pri otrocih ali starejših. Starejši npr. navadno (pre)več solijo svojo hrano, saj jim ta več nima okusa, otroci pa praviloma želijo zelo sladke okuse. Te spremembe imajo tako fiziološke kot tudi evolucijske razloge, prav tako pa so skupek izkušenj. Okusa se namreč lahko priučimo, vpliv pa imata tudi okolje oz. družba.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Poletje brez urnika: pomen celostnega počitka za otroke in starše
Ko se ob koncu šolskega leta zvrstijo še zadnje obveznosti, ocenjevanja in zaključne prireditve, si marsikateri starš želi samo eno – začetka poletnih počitnic. "Končno bo konec za nekaj časa," se sliši iz ust marsikaterega starša in otrok, a ko se prvi počitniški dnevi začnejo, se v misli že prikradejo novi projekti - izleti, tabori, plavalni tečaji, poletne delavnice, novi urniki, usklajevanja...

Vodič za varnost otrok v vodi: Kako preprečiti utopitve doma
Topli dnevi pogosto vabijo k osvežitvi v vodi – naj bo to domači bazen, napihljiv otroški bazenček, ribnik ali kopalna kad. A prav domače okolje, ki se zdi varno, je pogosto prizorišče tragičnih nesreč. Največ utopitev majhnih otrok se zgodi prav doma – tiho, hitro in pogosto brez opozorila. Te tragedije lahko preprečimo z znanjem in ustreznimi varnostnimi ukrepi.

Zato je prav, da greste ven brez otroka (tudi če joka, ko odhajate)
Solze na obrazu otroka, ko zapuščate dom, vas lahko zlomijo – a prav ta trenutek ločenosti vas lahko okrepi kot starša, opozarja priznana psihologinja dr. Becky.

Bajaga spregovoril o vzgoji in podpori staršev: Kako mu je družina pomagala do uspeha
Bajaga o zasebnem življenju spregovori le redko, tokrat pa je razkril podrobnosti, ki jih do zdaj ni poznal skoraj nihče – razen njegovih najbližjih. Spregovoril je o svojih starših in o tem, kako so ga podpirali pri želji, da postane glasbenik.

Mirne počitnice brez gneče: 3 hrvaške destinacije, ki so kot ustvarjene za družine
Hrvaška je že vrsto let ena najbolj priljubljenih poletnih destinacij – tako za Slovence kot za turiste z vsega sveta. A čeprav so Dubrovnik, Hvar ali Split znani po svoji lepoti, so pogosto tudi zelo oblegani. Če si želite družinskega oddiha, kjer boste lahko uživali brez stresa in turističnih množic, potem razmislite o alternativi.

Priljubljena hrvaška igralka razkrila težek boj za življenje svojih dvojčkov
Hrvaška igralka Daria Lorenci Flatz je praznovala 16. rojstni dan svojih dvojčkov. Ob tej posebni priložnosti je na družbenih omrežjih delila ganljivo sporočilo, v katerem je opisala, kako sta se njena "majhna angela" rodila dva meseca prezgodaj, a sta se vseeno borila kot prava leva.

Jezna sem, ker moram preživljati mamo in babico: To ni le breme, to je sistemska napaka
V svetu, kjer se vse več mladih odraslih srečuje z naraščajočimi življenjskimi stroški, nepredvidljivim trgom dela in starajočimi se starši brez prihrankov, se je 36-letno dekle znašlo v vlogi, na katero se nikoli ni pripravljalo – finančne skrbnice svoje matere in babice.

Izgubljen otrok na Boču: Kako ravnati in kaj storiti, če se vaš otrok izgubi
Otroke je pomembno vedno imeti na očeh, ne glede na to, ali so doma ali zunaj. Njihova radovednost in želja po raziskovanju sveta sta čudoviti, zato jim moramo zagotoviti varno okolje, kjer lahko brez skrbi uživajo in se učijo. Z malo pozornosti in ljubezni lahko preprečimo nepotrebne skrbi in zagotovimo, da so naši najmlajši vedno na varnem. Kaj pa, če se otrok vseeno izgubi?

Farmacevtka svetuje: Nepogrešljivi pripomočki za otroško potovalno lekarno
Poletne počitnice so čas veselja, raziskovanja in nepozabnih družinskih dogodivščin. Vendar pa lahko brezskrbne dni na morju, v hribih ali na potovanju v tujini hitro prekinejo nepredvidene težave, kot so povišana telesna temperatura, driska, piki žuželk ali manjše poškodbe. Zato je dobro imeti s seboj potovalno lekarno, ki omogoča hitro in učinkovito pomoč. V tem članku bomo predstavili, katere pripomočke in zdravila vključiti v potovalno lekarno, da boste lahko uživali v počitnicah brez skrbi.

Kdaj je čas, da ukinete popoldanski spanec?
Večina malčkov spi ponoči, potem pa še popoldne. Nekateri imajo tudi dva dnevna počitka. Pri približno dveh letih pa si otrok ne želi več imeti popoldanskega spanca, čeprav še vedno potrebuje od deset do dvanajst ur spanca. Kaj storiti v tem primeru? Do kdaj otrok potrebuje popoldanski spanec? Preverite.

Nevarni spletni izzivi: večina mladih jih prepozna, a spletne pasti ostajajo
Vse več otrok in mladih se srečuje z nevarnimi spletnimi izzivi, ki krožijo po družbenih omrežjih, kot so TikTok, Snapchat in Instagram. Kar 73 % slovenskih mladih je že slišalo za takšne izzive, razkriva najnovejša anketa UNICEF-ove platforme U-Report.

Od bolečine do upanja: Suzana delila svojo življenjsko zgodbo
Suzana in Sara sta v svojih življenjih prestali številne preizkušnje, vendar sta kljub temu ostali neomajni v svoji notranji moči. Ko se je ekipa Delovne akcije pojavila v njunem življenju, ni šlo le za fizično pomoč, ampak tudi za čustveno podporo in upanje, da bosta po dolgem času lahko zaživeli v mirnem in varnem okolju.

Molčala je zaradi otrok, a otroka ji tega nista odpustila
Kaj naj naredi žena, ki več desetletij ve, da mož ljubezen deli še z drugo? Milka je ena tistih žensk, ki je molčala ne zaradi šibkosti, temveč zaradi materinske ljubezni. Trideset let je tiho prenašala moževo prevaro, skrbela za dom in verjela, da otrokom daje tisto, kar najbolj potrebujejo – varnost. A prav otroka ji tega nista nikoli odpustila.

Bebe Rexha: Nisem se zredila – bila sem noseča in sem izgubila otroka
Ameriška pevka Bebe Rexha je po nastopu na prestižnem dogodku Met Gala 2025 prvič javno spregovorila o izgubi nosečnosti in dolgotrajnem boju z neplodnostjo. Osebno izpoved je delila dan po tem, ko so jo številni uporabniki družbenih omrežij kritizirali zaradi njenega videza na rdeči preprogi.

Zakaj po porodu pride do nenadzorovanega drhtenja celega telesa?
Ne bodite presenečeni, če se boste po porodu začeli tresti. Večina žensk doživi po porodu močno tresenje celega telesa, predvsem pa v predelu stegen in nog. Zakaj do tega pride in na kakšen način lahko umirite telo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob pri dojenčkih?
Izraščanje prvih zob pri dojenčkih je vznemirljiv, a hkrati tudi izziv. Ta proces pogosto spremljajo bolečine in nelagodje, kar lahko dojenčkom povzroči veliko preglavic. Nekateri dojenčki se soočajo z različnimi simptomi, kot so plenični izpuščaj, razdražljivost, težave s spanjem in nenehno grizenje stvari. Prvi zobje običajno izbruhnejo okoli petega meseca starosti, vendar pa se lahko pri nekaterih otrocih pojavijo šele okoli devetega meseca.

Te hrane ne dajajte otroku, ko ima vročino – lahko poslabša stanje
Ko ima otrok povišano telesno temperaturo, gre najpogosteje za naravno obrambno reakcijo telesa na okužbo. Čeprav je vročina običajen spremljevalec številnih otroških bolezni, je pomembno vedeti, da lahko nekatere vrste hrane stanje poslabšajo ali celo podaljšajo okrevanje.

Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah
Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah? Nasveti za odkrit pogovor, razumevanje in preprečevanje zasvojenosti.

Ganljiva zgodba slovenske mamice
Kje naj začnem? Na začetku ... 22. maja, ko sem iz lekarne prinesla test nosečnosti in ga doma na skrivaj preizkusila. Izkazalo se je, da pod mojim srcem bijeta še dva srčka, a usoda je hotela drugače ...

Klepet z Nino Donelli: Takšna je bila njena porodna izkušnja
Nina Donelli, znana slovenska pevka, nam je v pogovoru zaupala, da porod ni bil ravno mačji kašelj. Povedala pa nam je tudi, kakšni so bili prvi trenutki z novorojenko, o radostih in izzivih ter o ljubezni, ki jo čuti do svoje hčerke.

'Razmišljam o otrocih v prihodnosti in me je strah, kako bo'
Sara, 23-letna študentka, se spopada z endometriozo, boleznijo, ki ji vsakodnevno spreminja življenje. V pogovoru z nami je delila svojo izkušnjo in nasvete, kako se spopasti z bolečino, čeprav je niso vedno jemali resno.

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.