Bibaleze.si

Vzgoja

Vzgoja in vrtec
07. 07. 2024 05.00

Pomemben stavek, ki se otrokom pomaga soočiti z jezo

Mama je delila pomembno besedno zvezo, ki lahko otrokom pomaga predelati jezo. Njen nasvet je postal viralen, ker je to orodje lahko enako koristno za odrasle kot za otroke.

Šola in splet
01. 07. 2024 05.00

To je znak, da slabo opravljate starševsko vlogo

Uporaba mobilnikov za kratkočasenje, medtem ko ste v družbi otroka, je znak slabega starševstva. To so pokazali izsledki ene zadnjih študij, ki je obravnavala uporabo tehnologije med starši.

Vzgoja in vrtec
30. 06. 2024 05.00

Psihologinja opozarja: Zakaj je pretirana zrelost otroka nevarna?

Otroci so praviloma brezskrbni, razposajeni, precej naivni in igrivi. A so tudi otroci, za katere se zdi, da na svojih ramenih nosijo vse breme tega sveta. Zaradi pretirane zaskrbljenosti pa izražajo tudi pretirano zrelost, kar pa ne more biti dobro, opozarja psihologinja.

Prehrana
26. 06. 2024 05.00

To je najljubša hrana dojenčkov

Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Vzgoja in vrtec
28. 06. 2024 05.00

Pet mitov o otrocih, ki odraščajo brez bratov in sester

Mnogokrat lahko ob dejstvu, da imamo otroka edinca opazimo pomenljive poglede in slišimo pripombe, kot so 'zagotovo je razvajen' ali pa 'kako pa se znajde v družbi vrstnikov'? A v resnici se lahko otrok, ki nima bratov in sester odlično znajde v okolju drugih otrok in ni prav nič razvajen zaradi tega, ker je edinec. Navajamo najpogostejše mite, s katerimi se soočajo starši edincev.

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Trači
24. 06. 2024 05.00

Vzgojiteljica iskreno o tem, zakaj svojega otroka nikoli ne bi vpisala v vrtec

Vzgojiteljice in vzgojitelji v vrtcih so otrokom, s katerimi preživijo po več ur na dan, skoraj kot člani družine. Otroci se nanje navežejo, jih vzljubijo in si jih zapomnijo za vse življenje. A vzgojitelji imajo tudi naporno delo, preveč otrok v skupini in veliko izzivov. O tem je iskreno spregovorila ena izmed vzgojiteljic.

Vzgoja in vrtec
22. 06. 2024 05.00

Kaj se zgodi, če ne kričite na otroka?

Starševstvo je izjemno odgovorna in težka naloga, a tudi polna lepih trenutkov. Ob tistih manj lepih, ko smo utrujeni in se počutimo nemočne, se lahko zgodi, da zakričimo na otroka in mu na ta način damo vedeti, da je prestopil meje. A kaj bi se zgodilo, če bi povsem ukinili kričanje nad otrokom? Preverite.

Za mami
20. 06. 2024 05.00

Sindrom hladne matere

O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

Vzgoja in vrtec
19. 06. 2024 05.00

Zakaj so majhni otroci navezani na plišaste igrače?

Pomen plišastih igrač v razvoju otroka je precej velik. Mehke odejice, ninice ali igrače privlačnega in ljubkega videza lahko v večini primerov postanejo otrokov prvi prijatelj in zasedajo prav posebno mesto v njegovem življenju. Preverite, zakaj.

Vzgoja in vrtec
18. 06. 2024 04.45

Znaki in lastnosti narcističnih otrok

O narcisizmu pri otrocih se dokaj malo govori, saj ga je zaradi intenzivnega razvoja otroka zelo težko opredeliti. Otroci gredo namreč skozi različne razvojne faze, ki na nekaterih mestih spominjajo tudi na narcistične lastnosti. Kljub temu pa je dobro vedeti, da otrok lahko izraža povečano narcistično vedenje. Kaj je zanj značilno, kakšni so sploh možni vzroki za razvoj narcisizma in kako ukrepati, preverite v spodnjem prispevku.

Malček
14. 06. 2024 05.00

5 ključnih stvari, ki se jih bo vaš otrok spominjal iz otroštva

Čeprav smo bili vsi otroci, včasih enostavno pozabimo, da se najdlje spominjamo tistih spominov, ki nas vežejo na bližnje ljudi, starše, trenutke, ne pa na materialne stvari in velike in pompozne dogodke.

Novice
07. 06. 2024 13.21

Kot otrok doma ni smela nikoli jesti sladic

Igralka Sarah Jessica Parker je razkrila, kako poskuša svojima hčerkama privzgojiti zdrav odnos s hrano.

Vzgoja in vrtec
07. 06. 2024 04.15

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti

Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Vzgoja in vrtec
05. 06. 2024 03.30

Za večino težav so krivi starši, ker želijo biti prijatelji z otroki

Po mnenju italijanskega psihiatra, dr. Paola Crepeta, so za večino težav moderne vzgoje krivi starši, ker želijo biti prijatelji z otroki.

Razvoj in odnosi
01. 06. 2024 04.00

Kako uspešno komunicirati z najstnikom?

Se trudite vzpostaviti stik s svojim najstnikom? Učinkovita komunikacija je ključ do vzpostavitve močnega odnosa z vašim najstnikom. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri izboljšanju komunikacije z najstnikom.

Vzgoja in vrtec
31. 05. 2024 04.30

Dr. Rajović pojasnjuje, kako prepoznati posebno nadarjenega otroka

"Če vidite, da mu nekaj ni všeč, ga ne silite!" opozarja dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije. Hkrati pojasnjuje, kako lahko starši prepoznamo, da je otrok posebno nadarjen na določenem področju. Več pa v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
25. 05. 2024 04.15

5 načinov, kako lahko opolnomočimo deklice

Če imate doma odraščajočo deklico ali poznate vsaj eno takšno, potem dobro pazite, kako se vedete do nje, kaj ji govorite in kakšen vzor postavljate ... Vse to ima namreč izjemen vpliv na njeno življenjsko pot.

Vzgoja in vrtec
24. 05. 2024 05.00

Kako otroke naučiti pravilnega ravnanja z denarjem?

Ko gre za razumevanje denarja, so otroci pametnejši, kot si mislite. Po raziskavi britanske vladne službe večina otrok do 7. leta starosti razume vrednost denarja in da jim lahko nekatere finančne odločitve v prihodnosti povzročijo težave.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem

Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Razvoj in odnosi
21. 05. 2024 03.30

Predpuberteta: vstop v čas največjih sprememb odraščanja

V predpubertetnem obdobju, ki okvirno traja približno od 9. do 11. leta starosti, se pri odraščajočih otrocih začnejo dogajati telesne, čustvene, kognitivne in socialne spremembe. Vse to vključuje tudi razvijanje neodvisnosti in premikanje mej, ki številnim staršem predstavlja velik izziv. Poleg sprememb, ki se dogajajo v tem obdobju, izpostavljamo tudi koristne nasvete, kako ravnati.

Problematični najstnik
19. 05. 2024 04.15

Ko najstniška hči šepne: Mama, noseča sem ...

Včasih se nosečnost enostavno zgodi. Nepričakovano, nehoteno in takrat, ko zanjo zares ni pravi čas. Eno izmed takšnih obdobij je zagotovo zanositev v času najstništva, ki sproži številne dileme, strahove in težka občutja. Kako se odzvati v takšnih primerih in kako svoji hčeri sočutno stati ob strani?

Vzgoja in vrtec
19. 05. 2024 02.15

Letom primerna hišna opravila za otroke

Zelo pomembno je, da otroke že od malega vključujete v skupno skrb za gospodinjstvo in hišne ljubljenčke. Zato vam predstavljamo hišna opravila, ki so jih otroci sposobni opraviti pri določeni starosti.

Šola in splet
18. 05. 2024 04.30

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
17. 05. 2024 03.30

Znaki, ki kažejo, da vas je vzgajala narcistična oseba

Odraščanje ob očetu ali materi, ki je narcis, zna imeti na posameznika dolgoročne posledice.

Vzgoja in vrtec
14. 05. 2024 04.30

Kako milenijci vzgajajo drugače kot prejšnje generacije?

Že mimobežen pogled v zgodovino preteklih generacij nas opomni, kako zelo drugačni so bili starševski slogi. Bilo je obdobje, ko otroci niso bili središče družine, sledil je premik k vse večji permisivnosti, pa vznik helikopterskih staršev in vse, kar prinese čas blaginje, ko imamo v primerjavi s preteklimi obdobji na voljo veliko vsega. Preverite kratke stereotipe preteklih generacij in spoznajte, kako milenijski starši danes vzgajajo drugače.

Družina in odnosi
13. 05. 2024 05.00

Lastnosti čustveno nezrelih staršev

Nedozoreli ljudje so s svojimi čustvi obtičali nekje v preteklosti, ne glede na to, koliko so v resnici stari. Biološka pripravljenost imeti otroka pa pogosto nima prav dosti s čustveno pripravljenostjo nanj. Katere so karakteristike, ki jih imajo čustveno nezreli odrasli? Preverite.

Družina in odnosi
12. 05. 2024 04.15

Zakaj imajo otroci ''raje'' babice kot mame?

Poznate tisti rek: ''Babica ob prihodu vnukov prekrši vsa pravila, ki jih je postavila pred tridesetimi leti''? V večini primerov to zelo drži in je tudi eden od mnogih razlogov, zakaj otroci tako zelo radi preživljajo čas pri svojih babicah.

Vzgoja in vrtec
10. 05. 2024 07.58

Psiholog pojasnjuje, zakaj bi morali otroke naučiti te veščine

Psiholog Stephen Nowicki na podlagi svoje raziskave trdi, da morajo starši svoje otroke naučiti predvsem ene veščine, in sicer sposobnosti prepoznavanja čustev v različnih glasovih. Pojasnil je tudi, zakaj je ta veščina zanje življenjsko pomembna.

Malček
09. 05. 2024 05.00

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti

Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986