Vzgoja

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Kakšna je bralna pismenost slovenskih otrok?
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo Bralna pismenost otrok v Republiki Sloveniji. Kakšna so bila dognanja in kako so se pristojne ustanove, zadolžene za dvig bralne pismenosti otrok odrezale, pa v spodnjih vrsticah.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

18 stvari, ki jih NE bom počela za svoje otroke
Starševska naloga je, da skrbimo za svoje otroke, predvsem pa da jih hkrati vzgajamo v samozavestne in samostojne osebe. Zato obstaja cel kup reči na seznamu tistih opravil, ki jih ni potrebno opravljati za ali predvsem namesto otrok.

Ustvarite krasno knjižno kazalo
Vsak mali bralec ve, da je pri branju knjig in učenju iz učbenikov dobro pri roki imeti knjižno kazalo. Zakaj ne bi ustvarili čudovitega, unikatnega, bleščečega, strašnega ali cofkastega? Takega, ki bo vašemu malčku najbolj všeč.

Mame so končno dobile svojo himno!
Znana slovenska pevka in mlada mamica dveh otrok, Nastja Gabor, je predstavila osebno izpovedno pesem z naslovom Mama. V njej se lahko prepoznajo vse srčne, ljubeznive in hvaležne matere.

Starši šolarjev, to morate vedeti!
Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

'Svet je poln večno utrujenih osebkov s podočnjaki do kolen. To smo starši'
Dobrih 1500 let,preden je Jezus uvedel svoj koledar, so Egipčani s pomočjo palice in sončnih žarkov dan razdelili na 24 delov. Zdaj veš, kdo je tisti pi***k, ki se je spomnil, da ima dan (samo) 24 ur - za naslednjič, ko boš preklinjal/-a manjko ur, potrebnih za dokončanje vseh opravil v enem dnevu.

Lajšanje motnje ADHD
Hiperaktivnost oziroma motnjo ADHD naša družba sprejema kot motečo; v drugi kulturi bi bil lahko tak posameznik izjemen. Za lajšanje motnje pedopsihiatri pogosto predpisujejo psihostimulanse, ki pa so za mnoge sporni.

Otrok gre vrtec, a še ne hodi. Kaj zdaj?
Da potolažimo mame, ki se po porodniškem dopustu vračajo v službo ... Nekateri otroci gredo pri 11 mesecih v jasli. Takrat nekateri še ne hodijo, ampak kobacajo, se plazijo. Mame je strah, kako bodo funkcionirali v skupini, v kateri so že otroci, ki hodijo. Kaj bodo sploh lahko počeli? Kako bodo šli ven? Ali jim bodo pri vsem pomagale vzgojiteljice: pri hranjenju, oblačenju, umivanju ...?

Kako pomembna je materinska intuicija?
Nobena mamica nikoli ne pozabi tistega trenutka, ko je prvič v naročje vzela svojega otroka, tako drobcenega in krhkega. Spomnim se besed, ki mi jih je takrat namenila medicinska sestra: »Najhujše je šele pred vami. Od zdaj naprej vas bo vedno skrbelo.«

Močno sporočilo, ki ga morajo prebrati vsi najstniki
Ne glede na to, ali se strinjate z besedami v spodnjem pismu ali ne, bi bilo prav, da si preberete sporočilo, ki ga je posredoval sodnik, ki je v svoji karieri večinoma deloval na področju mladih prestopnikov. Sporočilo izvira iz davnega leta 1955, vendar je še danes vsebinsko izjemno aktualno.

Sporočilo za vse "multipraktik" mamice
Drage mame, čas je, da se spet najdete med tisoč in enim opravkom, ki so vam ga naložili.

Draga tašča, hvala ker si vzgojila čudovitega moškega
Mama dveh otrok Jacqueline Munro Tapp, video producentka enega od materinskih blogov in doula ali obporodna spremljevalka, je objavila odprto pismo svoji tašči. V njem se je zahvalila, ker je tako lepo vzgojila svojega sina.

Strokovnjakinja o tem, kako preprečiti izpade ljubosumja ob prihodu novega družinskega člana
''Pozdravljeni! Kmalu dobimo novega družinskega člana. Kako naj sina pripravim na to, da ne bo več edinec? Navajen je, da se mu ves čas posvečava, da se igrava z njim. Lahko pričakujem, da bodo na začetku izpadi ljubosumja? Ne bom mogla več toliko časa biti z njim. To me zelo skrbi. Ne želim, da se bo počutil odrinjenega. Kako lahko prve dni postopam? Hvala vam za nasvet. Lep dan vam želim!'' nam je pisala zvesta bralka Bibaleze.si. Pismo smo posredovali Saši Golob, zakonski in družinski terapevtki.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

10 pravil za vzgojo sina
Mama je najpomembnejša oseba v sinovem življenju. Ona je njegova prva ljubezen, prva učiteljica in oseba, pri kateri bo vse življenje iskal nasvete. Ameriška novinarka Tabitha Studer, mama dveh sinov, je zbrala nasvete drugih mam o vzgoji dečkov.

Katere odločitve naj otrok sprejema sam?
Kdaj je otrok sposoben odločitev sprejeti sam oziroma katero odločitev je sposoben sprejeti sam? To je pogosta dilema staršev, pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Včasih starše skrbi, da ne bi z nenehnim odločanjem namesto otroka tega vzgojili v nesamostojnega odraslega, ki bo vedno sledil navodilom, namesto da bi razmišljal s svojo glavo.

Na ta način lahko poskusite brzdati svoje kričanje nad otrokom
Nihče izmed nas ni popoln starš. In kljub temu da se zavedamo, da kričanje na otroke ni optimalna rešitev ter ne bo pripomogla k boljši vzgoji, se včasih zgodi, da preprosto podležemo svojim občutkom nemoči in povzdignemo glas. Na kakšne načine si lahko pomagamo?

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?
Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Zakaj otroka ne smemo fizično kaznovati?
Vzgojne metode so se skozi čas spreminjale in tista vzgojna klofuta že dolgo ni več na seznamu sprejemljivih metod, saj so posledice, ki jih z nasiljem lahko povzročimo otroku, preprosto prehude.

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik
Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Ljubezen do sebe je čudovito darilo, ki ga lahko daste otroku
Včasih od sebe zahtevamo preveč, stremimo k perfekcionizmu, želimo blesteti na več področjih in hkrati si želimo biti dobri partnerji ter predvsem starši. V vsem tem razdajanju drugim pa pozabimo nase in na ljubezen do sebe.

''Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal, brez 'čustvene drame'?''
Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal; zakaj uspavanje vsak večer spremlja toliko joka in »čustvene drame«; zakaj otrok vsak večer, ko rečem, da je čas, da zaspi, hoče še kozarec vode, nato hoče na stranišče, potem reče, da je lačen … To so vprašanja, s katerimi se ubadajo mnogi starši.

To je pri otroku popolnoma normalno
Nekatere stvari, ki jih počnejo dveletniki in triletniki, so popolnoma normalne, čeprav vas zelo skrbi. Otroška psihologinja Heather Wittenberg je pojasnila, da veliko nenavadnega vedenja pri otrocih kasneje izzveni.

''Ne izgovarja glasu R. Kako mu lahko pomagam?''
''Spoštovani, sin gre naslednje leto v šolo. Ne bere, ne piše, ne izgovarja črke R. Je čas za preplah? Ali naj takrat v šoli kaj rečem? Obstaja na šoli logoped ali samo v zdravstvenem domu? Lahko kako vadim z njim, da ga naučim izgovarjati R? Je pa imel pogoste angine. Je lahko to krivo, da ga ne izgovarja? Lep pozdrav,'' smo prejeli v uredništvo pismo zaskrbljene mamice. Posredovali smo ga Bibini svetovalki Petri Kavšek, mag. prof. logopedinji – surdopedagoginji.

Z vzgojo sina spet buri duhove
V devetdesetih letih prejšnjega stoletja se je o Alicii Silverstone veliko pisalo kot o mladi igralki z veliko potenciala, a zadnja leta zvezdnica veliko več zanimanja kot s filmi, ki jih posname, požanje z vzgojo svojega devetletnega sina.

'Sinu dovolim videoigre, da mi ni treba paziti nanj'
Britanska starleta Naomi Isted je razdvojila tamkajšnjo javnost, ko je brez sramu priznala, da štiriletnemu sinu dovoli šesturno igranje videoiger. Kot je priznala, se ji zdi to varnejše za otroka kot skakanje po hiši. To odločitev pa je kljub vsemu drago plačala.

Razkrila, da njena 5-letna hči nosi plenice in postala tarča kritik
Slavna igralka se je odločila spregovoriti o različnih praksah, ki jih za svoje otroke uporabljajo starši, saj želi, da se vsi zavedajo, da je vsak otrok svet zase.

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''
Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.