Vzgoja

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Hčerko želel naučiti, kako očistiti ribo, in postal tarča kritik
Veščine, ki so jih otroci obvladali nekoč, se precej razlikujejo od teh, ki jih obvladajo današnji otroci. Nekoč je bilo pomembno, da je otrok znal pomagati na vrtu, pri gospodinjskih opravilih, pa tudi da se je dobro znašel v naravi. Danes sta prioriteti otroka izobraževanje in igra.

Mati in hči – kako popraviti skrhan odnos?
Ali obstaja bolj čudovita, edinstvena in globoka vez, kot je tista med materjo in hčerjo? Verjetno se boste strinjali, da je to eden najlepših, po drugi strani pa eden najbolj zahtevnih in kompliciranih odnosov v življenju.

Tako boste vzgojili empatičnega otroka
Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Prednosti sorojencev z majhno razliko je veliko
Imeti otroka v razmaku osmih let ali v manj kot dveh letih je precejšnja razlika, to vam bodo povedali vsi izkušeni starši. In večina bo še dodala, da je pri manjši razliki med sorojenci na začetku res pestro, zahtevno in včasih zelo težko, a se kasneje vse tisočkrat povrne.

Spoznajte diamantne otroke: naslednjo generacijo vodij
Diamantni otroci so nova generacija vodij, ki spreminjajo svet na bolje. V tem članku boste izvedeli vse o njihovih edinstvenih lastnostih.

5 jezikov ljubezni: katerega govori vaš otrok?
Obstaja teorija, ki zagovarja dejstvo, da ljudje poznamo zgolj pet jezikov ljubezni in da je zelo pomembno, da prepoznamo, kdo govori katerega izmed teh jezikov, saj se potem lahko poskusimo naučiti njegovega jezika ljubezni, mu prisluhniti in se pogovarjati o težaveah na primeren način. Tako se lahko odnosi v družini izboljšajo. Kaj menite, kateri jezik ljubezni govori vaš otrok? Preverite.

Kako opogumiti otroka in mu vliti samozavest?
Otroci se večinoma učijo z zgledom, in kadar preizkušajo nove stvari, potrebujejo ob sebi nekoga, ki verjame vanje in jih opogumlja. Super je, če so to njegovi starši. A kako otroku vliti samozavest in pogum? Svetujejo strokovnjaki.

WHO priporoča, da se malčke v vrtcih uči samozadovoljevanja
Pravilna skrb za vzgojo otrok vključuje tudi pravilno spolno vzgojo, a pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) so s smernicami in standardi za spolno vzgojo otrok v Evropi med starši in strokovnjaki vzbudili zgražanje. WHO namreč med drugim priporoča, da bi malčke morali poučiti tudi o samozadovoljevanju.

"Da, res, sem kot moji starši ... ki jih čedalje bolj razumem"
Odkar imam otroke, veliko bolj razumem svoje starše. Še več – celo zelo se lahko poistovetim z njimi in pogosto se zavem, da izgovarjam enake besede, vidim, da podobno vzgajam in – priznam – "težim". Opažam, da pač ne gre drugače. Čeprav se še prav dobro spomnim, kako mi je šlo kot otroku marsikatero pridiganje izjemno "na živce".

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

'Tako me je sram, da bi se najraje pokrila z odejo in postala nevidna!'
Sram se pri otroku pojavi v drugem letu starosti in otroku določa meje varnega doživljanja sebe ter zagotavlja samovrednotenje in občutek pripadnosti. Kadar pa strupeni sram deluje v korist staršev in ne otroka, povzroči občutek razvrednotenja.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Andrej Škufca: 'Če želi, naj pleše, če ne želi, naj ne pleše'
Z novim žirantom priljubljene oddaje Slovenija ima talent smo na kratko poklepetali o vzgoji in starševstvu. Kako ga je spremenilo starševstvo, katere vrednote so mu pomembne in ali si želi, da bi tudi sin zajadral v plesne vode? Odgovore je v intervjuju razkril Andrej Škufca.

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'
Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

"Vrtiljak čustev ob koncu dojenja. Bila sem srečna in otožna hkrati"
Z mamico štirih sva si zadnjič navdušeni dali petko, potem ko mi je zaupala, da se je njen zadnji otroček končno "odstavil". Najprej sva nekaj sekund plesali z roko v roki, vriskali in se skupaj veselili. Zatem pa sva se ustavili in se spogledali.

'Odsev dejanj, ki jih napravijo otroci, je dostikrat odsev družbe'
V petek bo tudi v Sloveniji v znak solidarnosti zaradi dogodkov, ki so se v preteklem obdobju odvili v Srbiji, potekal dan nenasilja in strpnosti v šolah. Za javnost so spregovorili trije slovenski ministri: za šolstvo, zdravje in delo. Želeli so predati temeljno sporočilo, ki se glasi, da v Sloveniji velja ničelna toleranca do nasilja.

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Juhant: 'Če je središče družine otrok, adijo, srečno starševstvo, adijo, srečno otroštvo'
Medvrstniško nasilje se je dogajalo in se bo dogajalo, a vendarle noben ne pričakuje, da bo prišlo do takih pretresljivih ekstremov, ki so se v zadnjem obdobju vrstili med otroki. Prisotna je žalost, ponekod jeza in velika mera zaskrbljenosti, v kakšno smer gre družba. Pojavljajo se tudi vprašanja, kako se o takih dogodkih pogovarjati z otroki in kako jih vzgajati, da bodo zrasli v junake s pozitivnimi vrednotami. Nekaj zelo koristnih nasvetov nam je v nadaljevanju zaupal Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak s področja vzgoje.

Najpogostejše napake, ki jih starši delajo pri najstnikih
Lepo je videti, če se starši dobro razumejo z otroki. Vendar pa je še boljše, če v odnosu vladata medsebojno spoštovanje in stabilnost. Kakšne starše torej potrebujejo najstniki?

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

Tako očetje vplivajo na otrokov razvoj
Pozornost znanosti, ki se je desetletja osredotočala na matere, se obrača k očetom. Strokovnjaki pa preučujejo vlogo očeta in njegov vpliv na otroka ter vse bolj poudarjajo pomembnost prisotnosti očetove vloge v otrokovem življenju.

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev
Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Kaj vse so počeli naši starši, kar danes velja za 'prepovedano'?
Kot novopečeni starši lahko večkrat od svojih staršev slišimo pripombe, da so nam dovolili mnogo reči, ki jih mi danes otrokom ne, pa smo 'preživeli'. Kaj vse so počeli naši starši včasih, danes pa bi jih isto početje spravilo v težave?

S temi vprašanji spodbudite otroka k pogovoru
Dobra komunikacija je temelj vsakega odnosa. Otroka pa lahko k pogovoru spodbudimo tudi z vprašanji, prek katerih se lahko povežemo z njim, ga bolje spoznamo in odkrijemo njegove želje in hrepenenja.

Kako izvorna družina vpliva na odraslo življenje: od malega fantka do moškega
Družina je prostor, kjer se postavljajo temelji za življenje. Občutja v njej in najzgodnejši odnosi s starši pa otroke zaznamujejo na najgloblji ravni. V tokratnem prispevku je v ospredju odnos med materjo in sinom ter odnos med staršema. Mati je namreč oseba, ki v glavnem zaznamuje sinovo vedenje v odraslih intimnih odnosih.

Takšni otroci odrastejo v srečne ljudi
Čeprav se mnogo staršev, ki imajo doma radožive in živahne otroke, vsakodnevno sooča s številnimi izzivi in si morda želijo, da bi bili njihovi otroci bolj ubogljivi, mirni in pridni, pa strokovnjaki trdijo, da so ravno otroci nemirnega duha tisti, ki v odraslosti živijo izpopolnjeno in srečno življenje. Zakaj? Preverite.

Besede, ki jih nikoli ne bi smeli reči otroku
Psihologi razkrivajo, s katerimi besedami starši nikdar ne bi smeli nazivati svoje otroke. Preverite.

Spomladanska opravila in vrtnarjenje z otroki
Spomladanski dnevi so kot nalašč za preživljanje prostega časa v naravi skupaj z otroki. Zakaj ne bi združili prijetnega s koristnim in otrokom predstavili vrtnarjenje in spomladanska opravila? Tako boste ne le uživali na prostem in v druženju s svojimi malčki, temveč jim boste pomagali tudi usvojiti ključne veščine za življenje in pomagali pri razvoju njihovih motoričnih, pa tudi kreativnih sposobnosti.