To

FOTO: Izdelajte čudovite okraske iz slanega testa
Letos smo božično-novoletne okraske naredili kar iz slanega testa. Vse skupaj je izpadlo enostavno in lepo, obenem pa ni bilo preveč packarije in tudi ne veliko pospravljanja.

Lev Roglič gre po očkovih stopinjah
Prikupni Lev Roglič tako kot njegov oče Primož že osvaja slovenska srca. Športne navdušence je tokrat razveselila fotografija malega Leva, na kateri je videti, da gre fantek po očetovih stopinjah, saj je že usvojil vožnjo s kolesom.

Menite, da je carski rez lažji način poroda? Potem si poglejte te fotografije.
»Carski rez? Torej sploh ne veš, kako zelo boli porod,« ponavadi slišijo matere, ki so rodile na ta način. Žal temu ni tako in carski rez ni vrsta poroda, pri katerem bi mamice ostale popolnoma nepoškodovane, brez bolečin in zavedanja o porodu otroka. Ravno nasprotno.

7 razlogov, zakaj tete zasedajo posebno mesto v srcu otrok
Starši vzgajajo in negujejo svoje otroke, babice in dedki jih razvajajo, tete pa skrbijo za vse to hkrati. In posledično igrajo pomembno vlogo v življenju vsakega malčka.

Vsak moški lahko naredi otroka, niso pa vsi očetje
Novinarka in mama treh deklet Colleen Temple je opisala, zakaj ima lahko vsak moški otroka, le malokdo pa je lahko oče.

Slavna pevka oznanila tragično novico
Britanska pevka Jessie J je želela na enem izmed svojih koncertov občinstvo razveseliti z novičko o nosečnosti, a se je namesto tega zlomila v hotelski sobi in le nekaj ur pred nastopom objavila tragično novico o izgubi otroka.

To Slovenci govorijo svojim otrokom
"Rada te imam. Nikomur te ne dam, ker rada te imam!" Mamica treh vsak dan vsakemu otroku posebej izreče navedeno pred odhodom v šolo in vrtec. "To je meni govorila moja mama in njej mogoče njena. Verjetno bodo to govorili moji otroci svojim," pravi. Preverite, katere pozitivne stvari bi morali vsak dan povedati svojim otrokom!

Slovenka rodila dvojčka kar v kopalnici
Moja druga porodna zgodba se je zgodila neverjetno ravno na božič. Pred tremi leti sva postala ponosna starša dvojčkov, potem pa sva pričakovala ponovno dva, res neverjetno.

Slavni parček po ločitvi znova ujeli skupaj
Priljubljeni ameriški igralec Bradley Cooper in slavna manekenka ruskih korenin Irina Shayk sta veljala za enega izmed ikoničnih parov. Kljub temu, da sta se kmalu po rojstvu hčerkice odločila raziti, pa so ju tokrat znova skupaj ujeli v fotografski objektiv. Je med njima vzklila sveža ljubezen?

Premiera nove mladinske serije na OTO
V nedeljo, 28. 11., ob 14. uri prihaja na priljubljeni otroški program OTO nova mladinska serija Kally's Mashup – Pot do zvezde. Zgodba o dekletu, ki si je drznilo slediti svojim sanjam in na svoji poti naletelo na marsikateri izziv in spoznalo pravo prijateljstvo, bo navdušila prav vse mladostnike.

"Matevž, ti si najboljši brat ... Ampak ne pozabi – si tudi edini!"
"Matevž, ti si najboljši brat. Ampak si tudi edini! No, pa tudi, če bi imel 100 bratov, bi bil ti zame še vedno edini!" je zadnjič izjavil Matic, ko mu je Matevž podaril enega od svojih avtomobilčkov. Z Matevžem sva se spogledala in bruhnila v smeh. "Ne vem, kaj točno si mislil povedati. A verjetno sem najboljši brat!" je ugibal Matevž. "No, no, ne pozabi, da si tudi edini!" ga je hitro opomnil Matic.

Kdo je spravil Adele v jok?
Biti učitelj je pravo poslanstvo. Življenje otrok je namreč v določenem obdobju v velikem delu v rokah učitelja. Vsaka beseda, izkušnja, dejanje lahko znatno vplivajo na otrokovo življenje in prihodnost in tega se je potrebno zavedati. Biti učitelj je veliko več, kot le predajati znanje. Biti učitelj pomeni biti vzornik, pedagog, psiholog, zaupnik, navsezadnje opora in prijatelj, otroku, ki to potrebuje. Kako močna je lahko navezava, ki jo čutimo do učitelja ali učiteljice, je na enem izmed koncertov dokazala tudi britanska glasbena diva, Adele.

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?
Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke
Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Kako vemo, da je otrok pripravljen na gosto hrano?
Če se tudi vi sprašujete, kdaj je čas, da svojemu otroku ponudite gosto hrano, verjemite, da niste edini. Strokovnjaki so bili glede tega določen čas precej zmedeni, dejstvo pa je tudi, da velikokrat teorija govori nekaj, praksa vsake posamezne mamice pa nekaj popolnoma drugega. In vsi vemo, da niti en otrok ni enak drugemu. Odgovor na to, kdaj je otrok pripravljen na gosto hrano, je precej enostaven – ko je pripravljen. Kako pa to vemo?

Prednosti otrok, ki redno obiskujejo gozd
Ljudje smo narejeni za gibanje, naše telo je namreč ustvarjeno za hojo, tek, plezanje in gibanje po naravi. Z modernim načinom življenja pa te svoje sposobnosti in lastnosti povsem zanemarjamo. Kakšne prednosti nam prinaša preživljanje prostega časa v naravi?

'Pusti to, saj ni pomembno ...'
Objavljamo zapis, ki je postal spletna uspešnica. Zapis za vse mamice, ki se počutijo obremenjene in v stiski. Za vse tiste mamice, ki se jim zdi, da ne bodo zmogle, in se slabo počutijo. Spomnite se, kaj je v tem življenju za vas resnično pomembno, in izpostavite svoje prioritete. Ne morete biti prisotne na vseh koncih, niti ne morete biti na vseh področjih odlične. Lahko pa ste najboljša verzija same sebe in se odločite osredotočiti zgolj na pomembne stvari, predvsem pa ljudi.

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'
BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!
Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Sosed mami dveh otrok s posebnimi potrebami: 'A si v glavi invalid?'
O Suzani Odžić smo na našem spletnem portalu že pisali. Gre za mlado mamico dvojčkov, Darjana in Nikolasa, ki se soočata vsak s svojimi posebnimi zdravstvenimi težavami. Mamico je, potem, ko je parkirala na parkirnem prostoru za invalide, čakalo sporočilo soseda, ki jo je pretreslo in globoko užalilo. Smo ljudje resnično postali tako brezbrižni in nestrpni drug do drugega? V spodnjih vrsticah objavljamo odziv in pismo mamice, ki vam bo dalo misliti. Preden naredite korak in izrečete besede, se naj vsak pri sebi vpraša, kaj bo s tem povzročil sočloveku. V teh težkih časih ostanimo ljudje. Ohranimo človečnost. Ne pozabimo na empatijo.

Kaj se zgodi, ko prenehaš jemati kontracepcijske tabletke?
BLOG: Veliko žensk po svetu se več let trudi zanositi in niti predstavljam si ne, kakšne travme preživljajo. Ne le zaradi sebe, tudi zaradi okolice, ki pritiska nanje z vprašanji v smislu 'kaj pa ti čakaš?'. No, moja zgodba je pravo nasprotje. Okolici sem že zelo zgodaj dala jasno vedeti, da otroci niso del mojega življenjskega načrta, zato me nihče nikoli ni spraševal o njih. Tudi potem, ko sem se poročila, ne. Ker res niso bili – vse dokler mi soprog ni povedal, da mi utegne biti nekoč žal za tako odločitev, a da bo takrat morda res že prepozno. In mi dal misliti. Morda si pa res želim postati mama. Morda, nekoč.

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke
Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom
Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Nosečniška maska – kako jo preprečiti in kako zdraviti?
V času nosečnosti lahko nastopijo številne kožne spremembe, med katerimi je tudi kloazma ali melazma, z drugimi besedami 'nosečniška maska'. Gre za vrsto hiperpigmentacije, ki s pojavi predvsem na predelu obraza, čela in vratu v času nosečnosti. Kako jo zdraviti?

Je tudi vam en otrok ljubši kot drugi?
Imata starša lahko rada svoje otroke v enaki meri ali ima vsak starš otroka, ki mu je za malenkost ljubši? Seveda pri tem ne gre za vprašanje ljubezni, ampak za različne odtenke naklonjenosti. Vprašanje zbuja veliko polemik in deljenih mnenj, sodobne raziskave pa kažejo zanimive rezultate.

Nasveti za lajšanje težav pri dojenju
Vseskozi smo obdani s čudovitimi fotografijami dojenja, na katerih je videti, da je to popolnoma enostavno opravilo. Vendar pa vsaka mama, ki je dojila, dobro ve, da je za uspešno dojenje potrebno veliko potrpežljivosti, vztrajnosti in časa. In da ni vedno tako enostavno, kot se zdi.

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici
Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Super ideja za zabavno družinsko pustolovščino!
Starši smo vedno na preži za novimi idejami, kako aktivno preživeti prosti čas z našimi najmlajšimi. Sedaj se lahko v Ljubljani podamo na razburljivo urbano pustolovščino, kjer skozi igro spoznavamo mesto in prav po viteško priskočimo na pomoč zmajčku Ljubu.

Sramežljivost ali selektivni mutizem?
Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.