PRVIH

Dobrodošla, Ella in Žiga!
Ptujska porodnišnica je tudi letos pripravila tradicionalno obdaritev prvo- in drugorojenega otroka v novem letu. Prva je letos malo pred poldnevom na novega leta dan na svet privekala Ella, nekaj ur za njo pa Žiga. Denarno nagrado jima je poleg drugih vsakoletnih pokroviteljev prinesel tudi ptujski župan Miran Senčar.

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Vzgoja do tretjega leta je ključna!
Strokovnjaki so ugotovili, da se otrokovi možgani intenzivno razvijajo do tretjega leta, zato je takrat zelo pomembna starševska vloga. Čeprav ste vpeti v temo življenja, službene obveznosti, si vsak dan vzemite čas za otroke, saj boste tako dobro vplivali na njihov razvoj.

Ganljivo dejanje Melanie Trump
Prva dama ZDA Melania Trump je v četrtek obiskala nacionalno otroško bolnišnico v Washingtonu, kjer se je srečala z otroki, starši in osebjem bolnišnice. Tovrstni obisk prvih dam v prazničnih časih so tradicija, ki sega nazaj 60 let do prve dame Bess Truman.

Inovativna učilnica: revolucionarne metode poučevanja tudi v Ljubljani
Tudi v Sloveniji se dogajajo premiki na področju šolstva. Osnovna šola Spodnja Šiška je namreč prepoznala pomembnost vključevanja najsodobnejše tehnologije v izobraževalnih procesih, zato se pri njih po novem učenci učijo s tabličnim računalnikom v rokah.

Vzel je hulahup obroč v roke in storil nekaj, kar je olajšalo življenje številnim!
Starši pogosto držijo za roke malčka, ki dela prve korake, in so pri tem sklonjeni. Očka iz Kanade je našel rešitev, da vas ne bo bolel križ.

Dobila sta otroka!
Eden Grinshap je 'food' blogerka in novopečena mamica. Po porodu je vsem pokazala, kako ogromno podporo ji nudi mož.

Tradicionalni slovenski zajtrk: od opozoril, da brošur otroci ne morejo prebaviti, do prvih pozitivnih učinkov
Kruh, maslo, med, mleko in jabolka so na krožnikih naših otrok že sedmo leto zapored. Toliko časa namreč v vrtcih in šolah poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. To je projekt, ki je že obrodil prve pozitivne rezultate, žal pa ni šlo vedno vse kot po maslu in je bilo kdaj potrebno ugrizniti tudi v kislo jabolko.

Tina je 24 tednov noseča. Kaj to pomeni?
Nekdanja izvrstna slovenska alpska smučarka Tina Maze je na družbenem omrežju Twitter potrdila, da skupaj s partnerjem Andreo Massijem pričakujeta naraščaj. "Ta zima bo zelo posebna ... Pričakujeva novo poezijo - novo življenje!!! Ni besed, s katerimi bi opisala veselje in hvaležnost, ko postajava starša," je tvitnila 24 tednov noseča Mazejeva. Preverili smo, kaj zanjo pomeni 24. teden nosečnosti.

Obeta se povišanje cen vrtcev
Zaradi odprave plačnih anomalij v javnem sektorju v večini obljubljanskih občin razmišljajo o povišanju cen vrtcev, in sicer za okoli pet do šest odstotkov. V občinah so prepričani, da podražitev ne bo razveselila staršev, a se zaradi povečanih stroškov dela temu ne bo možno izogniti. V Ljubljani pa trenutno cen ne bodo spreminjali.

Nove pustolovščine medvedka Paddingtona
Nadaljevanje filma o priljubljenem otroškem junaku iz kultnih slikanic avtorja Michaela Bonda, medvedku Paddingtonu, novembra začenja pot po svetovnih kinematografih. Najprej, 9. novembra, ga bodo predvajali v Švici in Italiji, na slovenskih filmskih platnih pa bo na sporedu od 7. decembra.

Fotografija razbija tabuje
Doula in mama Peta Tuck iz Avstralije je objavila fotografijo, s katero je prikazala resnično starševstvo, pospremila pa jo je s pomembnim sporočilom, da je treba verjeti svojim instinktom in ignorirati slabe nasvete.

Suzana nepričakovano zanosila
Ko je Suzana pred nekaj več kot tremi leti zagledala dve rdeči črtici na testu nosečnosti, ni mogla verjeti svojim očem. Dopovedovala si je, da sta s fantom vedno pazila in uporabljala zaščito. A se je vendarle zgodilo. Bila je noseča. In čeprav si danes ne more predstavljati življenja brez svoje hčerkice, je takrat nekaj časa razmišljala celo o splavu.

Takoj po rojstvu zvezda družbenih omrežij
Ko se dojenček rodi, starši njegovo fotografijo objavijo približno v prvih 57,9 minutah po njegovem rojstvu. Ne glede na to, da ni popoln, da je mogoče v obraz rdeč, moder, da je naguban, postane zvezda družbenih omrežjih.

Spodbujanje javnega dojenja tudi v Sloveniji
Ljubljana in Ptuj sta kot prvi mesti v Sloveniji dobili klopce za dojenje in previjanje. Prvo so avgusta postavili v ljubljanskem živalskem vrtu, prejšnji teden pa še po eno v Arboretumu Volčji potok in ptujskem mestnem parku.

Ana Klašnja ima posebno poslanstvo
V Sloveniji z luskavico oz. psoriazo živi okoli 40.000 ljudi, do 30 odstotkov jih prizadene še psoriatični artritis, pomembna sta hitra diagnostika in ustrezno zdravljenje, so povedali na današnjem posvetu pred svetovnima dnevoma revmatikov in luskavice. Vnetne revmatične bolezni ima med 40.000 in 60.000 Slovencev.

Rodila 14 tednov prej
Po letih in letih zdravljenja zaradi neplodnosti, eni umetni oploditvi, spontanem splavu v 10. tednu nosečnosti sta Stephanie Durfee in njen mož John končno srečna, a z grenkim priokusom. Hčerka Adeline se je rodila 14 tednov prej, težka le 800 gramov.

Grafomotorične vaje lahko izvajate že pri predšolskem otroku
Spodbujajte predšolskega otroka, da bo na list papirja risal črte od leve proti desni, od zgoraj navzdol. Le tako boste dosegli, da kasneje ne bo imel težav pri pisanju velikih črk. Grafomotorične vaje lahko izvajate tudi zunaj.

Resnice o prehrani med nosečnostjo
Nosečnost prinese veliko sprememb v vaše življenje. Med drugim morate veliko pozornosti posvetiti tudi zdravemu načinu prehranjevanja. Tako boste omilili številne nosečniške tegobe in poskrbeli za zdrav razvoj in rast otroka, ki ga nosite pod srcem. Verjetno boste kdaj v dvomih, kaj smete in česa ne jesti. Kot večina mamic, boste morda tudi vi v spletnih klepetalnicah preverjali, kakšno količino hrane lahko zaužije. Da bi razblinili vaše dvome o prehranskih potrebah nosečnice, smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih mamic.

Poglejte, kakšna je porodna soba v ljubljanski porodnišnici
Vsako leto pri nas prijoka na svet 18.000 otrok, tretjina jih razveseli mamice in očke v ljubljanski porodnišnici, ki se še vedno ponaša s slovesom največje v Sloveniji in hkrati ene največjih v zahodni Evropi. Na stežaj smo odprli vrata ene izmed porodnih sob v dotični porodnišnici in pogledali, kakšni pripomočki in naprave se skrivajo v njej.

Dokazane prednosti dojenja
Ob svetovnem tednu dojenja v Unicefu poudarjajo pomen vsestranske podpore materam pri vzpostavljanju in vzdrževanju dojenja, da bi otrokom omogočili najboljši začetek življenja. Kot navajajo, bi povečanje stopnje izključnega dojenja do šestega meseca starosti po vsem svetu lahko preprečilo 520.000 smrti otrok v naslednjih desetih letih.

Minicity bogatejši za porodnišnico
V kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana so prejšnji teden slavnostno odprli največjo igralno enoto otroškega mesta – porodnišnico. Otroci so tako pridobili nov prostor, kjer se bodo z igro vlog učili o nastanku in razvoju dojenčka, se preizkusili v poklicih, kot so mikrobiolog, genetik, biokemik, ginekolog, babica, porodničar in patronažna sestra, obenem pa se bodo seznanjali z vlogo in nalogami staršev.

Študentom na voljo več vrst finančnih ugodnosti
Študentom je na voljo več vrst finančnih ugodnosti. Med popularnejšimi so subvencije za prehrano, lani jih je povprečno koristilo okoli 47.500 uporabnikov na mesec. Študentom je bilo lani podeljenih več kot 18.000 različnih štipendij, subvencija za bivanje v javnih študentskih in dijaških domovih pa se bo v novem študijskem letu nekoliko dvignila.

Nepričakovana nosečnost
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ob današnjem svetovnem dnevu kontracepcije pozornost namenjajo rabi kontracepcije po rojstvu otroka. V Sloveniji namreč kar nekaj žensk preseneti nova nosečnost že v obdobju, ko njihov dojenček še niti ne dopolni enega leta, opozarjajo.

Štiri najpogostejša imena v Sloveniji so ...
V Sloveniji je med 54.600 imeni dve tretjini ali 37.939 unikatnih, imena Franc in Janez ter Marija in Ana pa se pojavijo več kot 20.000-krat. Prav Marija med ženskimi in Franc med moškimi sta še vedno najpogostejši imeni, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs). Priimkov je še enkrat več kot imen, najpogostejši pa je priimek Novak.

Takšna zaščita pred nezaželeno nosečnostjo več kot 99-odstotno učinkovita
Intrauterini sistem (IUS) je kontracepcijsko sredstvo, ki ženskam zagotavlja več kot 99-odstotno učinkovitost od tri do pet let. Čeprav so mnoge prepričane, da je le za tiste, ki so že rodile, to ne drži. Primeren je za ženske vseh starosti in tudi tiste, ki še niso postale mame.

Slovenija v svetovnem merilu velja kot država s številnimi ugodnostmi v korist družin
Po izsledkih poročila Unicefa z naslovom Prva leta življenja so odločilna za vsakega otroka Slovenijo od najvišjega mesta na lestvici pri skrbi za otroke v zgodnjem otroštvu ločita le dve leti brezplačne predšolske vzgoje. Avtorji poročila so v 193 državah primerjali prisotnost treh ukrepov za razvoj najmlajših, so sporočili iz Unicefa Slovenija.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

10 napak, ki jih starši počnejo pri vzgoji
Preverite, ali počnete katero izmed spodaj naštetih napak.

Prehrana v nosečnosti
Morda ste glede tega, kaj v nosečnosti jesti, zmedeni. Poleg upoštevanja zdrave prehrane se morate določeni hrani in pijačam tudi izogibati. V prvih treh mesecih ne bi smeli jesti več kot takrat, ko še niste bili noseči – tudi če imate željo po tem. V drugem in tretjem trimesečju pa boste potrebovali dodatnih 600 kcal dnevno, saj bo otrok začel pridobivati težo. Ker pa je le s prehrano težko pokriti vse dnevne potrebe po vitaminih in mineralih, je priporočljivo jemati multivitaminski pripravek za nosečnice. Več o tem si preberite na www.elevit.si.