PRVIH

Napaka, ki jo dela veliko staršev, ima lahko posledice
Otroci neizmerno uživajo ob gledanju risank, animiranih filmov in drugih zabavnih vsebin, vendar moramo ob tem misliti tudi na njihovo varnost. Še posebej je pomembno, da jih zaščitite pred nasilnimi in preostalimi neprimernimi vsebinami.

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Zato dojenčka takoj po porodu položijo na prsi
Dojenčki so tako majhna bitja, da so videti popolnoma krhki. In čeprav so v resnici pravzaprav zelo gibki in krepki, je z njimi treba ravnati predvsem nežno in ljubeče. Izjemno dojemljivi so namreč za toplino in nežnost, ki ju prejmejo iz okolice. Tudi to je eden od razlogov, da vam dojenčka takoj po porodu položijo na prsi.

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna
Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

To se zgodi med četrtim in šestim mesecem
Imate že vse, kar potrebujete za prihod novorojenčka? Vam je pravkar zmanjkalo otroške hrane ali plenic? Življenje novopečenih staršev je lahko zelo stresno in pomanjkanje časa je zagotovo eden največjih izzivov, s katerimi se srečujejo mamice in očki. Tako je lahko tudi obisk trgovine prava misija nemogoče, če vam že uspe priti do nje, pa se ponavadi zgodi, da zaradi pomanjkanja spanca in nezbranosti hitro kaj pozabite. Poleg tega, kaj kupiti, morate biti pozorni tudi na to, da boste kupili pravo kozmetiko za vašega dojenčka, da boste izbrali prave pleničke in da bo imela hrana vsa hranila, ki jih vaš malček potrebuje. Zato smo zbrali nekaj nasvetov, ki vam bodo olajšali življenje.

Zaradi tega se pogosto pojavijo izpuščaji
Rojstvo otroka je ena najlepših življenjskih izkušenj, hkrati pa tudi velik izziv. Kar naenkrat je treba misliti na tisoč in eno stvar in se hitro odzvati na marsikatero nevšečnost. Ena najpogostejših, poleg trebušnih krčev, je zagotovo otroška koža, zlasti na občutljivi ritki. Plenični izpuščaj se naredi skoraj vsakemu dojenčku v času, ko nosi plenice, v mesecih, ki so pred nami, pa je pozornost, ki jo moramo nameniti predelu pod pleničko, še pomembnejša. Ta je v poletnih mesecih še dodatno izpostavljen vročini in posledično neprijetnemu občutku najmlajših, katerih pleničke so obvezna oprema od rojstva pa vse do trenutka, ko so pripravljeni pleničko zamenjati za kahlico ali stranišče.

Omilite bolečino ob izraščanju prvih zobkov
Ko dojenčkom začnejo izraščati prvi zobki, se slinijo, v usta dajejo roke ali stvari, ki so v njihovi bližini. Marsikateri zaradi tega jokajo vse noči in čez dan zahtevajo več pozornosti. Kako jim lahko omilimo bolečino?

Zakaj novorojenček izgublja porodno težo?
Vsak novorojenček na začetku izgubi nekaj porodne teže, in sicer v prvih treh do petih dneh, vendar to ni znak za skrb. Preberite si, zakaj pride do tega. Ne tehtajte ga vsak dan, ampak ga raje opazujte, kako napreduje.

Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov
Drobna in nemočna bitja mamicam nemalokrat povzročajo veliko skrbi. Predvsem tistim, ki se z novorojenčki srečajo prvič. V prvih mesecih življenja je teh malih skrbi kar precej.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Imam prsne vsadke. Zanima me, ali lahko dojim?
Če ste imeli operacijo, vas verjetno zanima, ali boste imeli možnost dojiti dojenčka. Mamica seveda to lahko počne, zato pred zanositvijo odstranitev prsnih vsadkov ni potrebna. O tem, ali lahko nastanejo kakšne težave in ali prsni vsadki vplivajo na laktacijo, smo se pogovarjali z estetskim kirurgom Andrejem Testenom.

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...
Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Koliko časa pa imata vidva zase?
Po rojstvu otroka se življenje večine parov spremeni. Oče in mati se morata pogosto odreči določenim aktivnostim, spolno življenje zamre.

Otroci preko pravljičnega junaka iščejo rešitve
Alenka Lanz je zakonska in družinska terapevtka, ki poudarja vlogo pravljic pri otrokovem razvoju, še posebej v prvih sedmih letih. "Branje pravljic otrokom prinaša veliko dragocenosti."

10 vitaminov in mineralov, ki jih vaše telo potrebuje v nosečnosti
Pravilna prehrana v nosečnosti je zelo pomembna in je pogoj za dobro počutje vse od načrtovanja nosečnosti do poroda. Nosečnice, potrudite se za zdrav in pester jedilnik!

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Kakšen je dojenček takoj po rojstvu?
Dojenček na sliki v knjigi je prekrasen, toda ko ga boste prvič privili na prsi, mogoče ne bo tako. Opazili boste drugače oblikovano glavo, zguban in rdeč obraz, nabrekle prsi in veke ter izpuščaje na koži. Ne ustrašite se, vse to je normalno in bo v nekaj dneh, tednih izginilo.

Ena največjih otroških zvezdnic dopolnila 30 let
Komaj devet je imela, ko si je zagotovila vlogo v filmski sagi o mladem čarovniku Harryju Potterju, ves svet pa jo je poznal kot 'piflarko' Hermiono Granger. Emma Watson tudi po osmih čarovniških uspešnicah ni počivala na lovorikah in je tako danes, ko praznuje 30. rojstni dan, med uspešnejšimi igralci, ki jih je izoblikovala omenjena saga.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Koliko jajc lahko pojemo za praznike?
Med prazniki se lahko pregrešimo. Toda le, če se "praznično" ne prehranjujemo vse dni v letu. Po koncu velike noči oziroma katerega koli praznika se je treba vrniti k zdravi, uravnoteženi prehrani. Prvih nekaj dni se lahko poskušate prehranjevati celo malo bolj zdravo kot običajno.

Kaj pomeni zavestno spočetje?
Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Lara Komar: Ljubezen je edino vsemogočno pravilo, ki mu slepo verjamem
Simpatično igralko Laro Komar smo spremljali v priljubljeni seriji Reka ljubezni, nato pa kot žirantko v oddaji Znan obraz ima svoj glas. Lara pa je mamica tudi dveh razposajenih fantkov.

'Zažrl se je v vse pore našega življenja ... Zdržimo. Naj se dobro izteče.'
Koronavirus. Čeprav sem še pred dvema tednoma upala, da ne bom pisala o njem, je danes neizogibno.

Naravni napitek, ki ga otroci obožujejo
Se bliža praznovanje rojstnega dne vašega otroka, pa ne veste, kako bi animirali skupino mladih nadobudnežev? Za vas smo pripravili nekaj predlogov in idej.

Dovolj bo že dvakrat na teden oziroma glede na okoliščine
Novopečeni starši si pogosto zastavijo vprašanje, kako naj umivajo dojenčkovo glavico in negujejo nežne otroške laske. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali.

Staršu bo ob otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!
Preverite, če vam pripada nega otroka, če je eden od staršev že doma na bolniški, ali če je mamica na porodniški. Pa tudi, koliko nege pripada, če je doma z bolnim otrokom očka, mamica pa je na skrajšanem delovnem času. In še – končno se obetajo zakonodajne spremembe, ko bo staršu ob bolnem otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!

Število otrok s to boleznijo v Sloveniji raste
Zaradi uspešnega boja proti debelosti in telesni nedejavnosti se pri otrocih zadnja leta ne pojavlja več sladkorna bolezen tipa 2. Zato pa narašča pogostost sladkorne bolezni tipa 1, še posebej pri predšolskih otrocih. Kljub obilici raziskav za ta tip sladkorne bolezni vzroka še ne poznamo, razlaga prof. dr. Tadej Battelino, dr. med. Zato tudi ne vemo, zakaj se pogostost povečuje. Je bil pa v zadnjih letih narejen ogromen napredek, kako dobro znamo to bolezen voditi. S tem je mogoče preprečiti vse zaplete in živeti dolgo in kakovostno.

Katero sadje lahko uživa dojenček?
Sadje je eno od prvih živil, ki ga začne dojenček uživati, ko začnemo uvajati gosto hrano. Kdaj je čas za kateri sadež, da ne pride do alergijske reakcije, si preberite v naslednjih vrsticah.

Kako pravilno ravnati z dojenčkom?
Vsi starši želijo otroku omogočiti čim bolj srečno in zdravo otroštvo ter čim bolj poskrbeti za njegovo ustrezno rast in razvoj. Začeti želijo že v prvih minutah po rojstvu. Z Matejo Šerbec Medjimurec, diplomirano fizioterapevtko iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, smo se zato pogovarjali o pravilnem ravnanju z dojenčkom, handlingu.