Osnovno

Na kmetiji je zabavno!
V Poljanski dolini sta doma Žiža in Milan Brence, ki se že od leta 1988 trudita za obstoj kmetije Pustotnik, na kateri se skriva pravo bogastvo najkakovostnejših sirov. Pred nekaj dnevi sta odprla vrata vsem obiskovalcem in jim pokazala, kako se pridelujejo in predelujejo mleko ter mlečni izdelki. Tudi sami lahko pokukate na kmetije in poskusite domačo hrano: www.lokalna-kakovost.si.

'Slovenija postaja dežela revščine.'
Tudi letos je Jan Golja organiziral dobrodelni tek Mali koraki za VELIK CILJ. Tekaške copate bo ekipa PRO PLUS obula že 8. 10. 2013. Finalni dogodek bo v soboto, 12. 10. 2013, v športnem parku Kodeljevo v Ljubljani. Letos se zbirajo sredstva za družine iz socialno šibkejšega okolja. Pogovarjali smo se z Anito Ogulin iz Zveze prijateljev mladine, ki nam je odprla oči na dejansko stanje v naši državi.

Kako veste, da vaš otrok nima prave varuške?
Če hočete vedeti, ali varuška dobro skrbi za vašega otroka, seveda ne morete v sobo namestiti skrivne kamere, lahko pa dobro opazujete svojega otroka in prepoznate tiste signale, ki kažejo, da nekaj ni v redu. Varuška mora biti oseba, na katero se lahko 100-odstotno zanesete in kateri 100-odstotno zaupate varstvo otroka.

Čas je za družinske spremembe!
September je lahko prelomen za vso družino, ne samo za šolarje. Če se niste do sedaj zdravo prehranjevali, storite to zdaj! Če se niste dovolj gibali, vsi skupaj pojdite ven in se sprehajajte, tecite …

Veste, iz česa je narejen sir?
Če ste se ob tem vprašanju nasmehnili, ker se vam zdi popolnoma neumestno, pa nanj ni znala odgovoriti skoraj tretjina britanskih osnovnošolcev. Iz česa je narejen sir je vprašanje, ki ga boste svojemu otroku znali razložiti, kaj pa naslednja: Zakaj je voda mokra?, Zakaj noge delajo korake?, Ali so ribe tudi žejne?.

Spanje je hrana za možgane
Mladostniki potrebujejo devet in pol ur vsako noč, toda zadnje tuje raziskave kažejo, da ne spijo več kot sedem ur. Vedeti morajo, da je spanje hrana za možgane in da bodo le spočiti kos vsem nalogam čez dan.

Nihada Prnjavorac potuje v Zambijo
Vedno optimistično Nihado Prnjavorac, ki je ena izmed mnogih UNICEF-ovih Staršev otrok sveta, so v Vid in Pero šovu zelo presenetili. Izpolnila se ji bo dolgoletna želja – priključila se bo UNICEF-ovi ekipi in obiskala Zambijo ter tamkajšnje otroke. Vabimo vas, da nam pošljete risbice vaših otrok in z njimi bo presenetila otroke v Afriki, oni pa bodo narisali risbice za slovenske otroke.

Obetajo se spremembe glede porodniškega dopusta
Na ministrstvu za delo so pripravili nov zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, s katerim želijo povečati enake možnosti moških in žensk na trgu dela s spodbujanjem očetov k večjemu koriščenju starševskega dopusta. Predlog zakona je od danes v enomesečni javni razpravi, uveljavitev zakona pa je predvidena z letom 2014.

Zakaj so probiotiki koristni?
Človeška družba postaja vse bolj urbana, industrializirana in napredna. V razvitih deželah se razvoj odraža tudi v kakovosti življenja, višjem življenjskem standardu in vse daljši življenjski dobi. Vendar pa sodijo med značilnosti sodobnega načina življenja tudi neredno prehranjevanje in neuravnoteženi obroki, uživanje ''sterilnih/prekuhanih živil'', stresne situacije in poseganje po zdravilih, kar hitro povzroči oslabljeno odpornost organizma. Prva tarča večine zgoraj naštetih pregreh so naši zvesti sopotniki, mikroorganizmi v prebavilih. Čeprav že dolgo vemo, da so koristni, pa se šele v zadnjem času povsem zavedamo, da so za nas življenjskega pomena.

Pomagajte slovenskim osnovnošolcem!
18. maja se lahko tudi vaši otroci preizkusijo v sinhronem barvanju zidnih površin in tako slovenskim osnovnošolcem pomagajo pri podiranju Guinnessovega rekorda in boljšemu počutju v šolskih prostorih.

Začelo se je nacionalno preverjanje znanja
Šestošolci in devetošolci danes začenjajo z nacionalnim preverjanjem znanja, uvod v katero bo preizkus iz matematike. Za devetošolce je preverjanje obvezno, letošnja novost pa je elektronsko vrednotenje preizkusov.

Otrok bo strah premagal s pogovorom in igro
Strah je neprijetno čustvo, na katerega se otroci odzivajo zelo različno – eni jokajo, drugi se skrijejo, treji si pokrijejo oči in ušesa. Psihologi pravijo, da jim lahko s pogovormo pomagamo razumeti strah in se soočati z njim, pri mlajših pa se poslužimo igre.

Deklica na fotografiji je danes najbolje plačana zvezdnica v Hollywoodu!
Deklica na fotografiji je danes (komaj) 23-letna igralka, ki je uvrščena na prvo mesto najbolje plačanih zvezdnic v lanskem letu! Ljubi življenje, včasih se ji zdi, da se ji premalo dogaja, požvižga se na mnenje drugi, njena največja želja pa je, da bi nekoč postala pisateljica. Mnogi so si jo najbolje zapomnili po najbolj odmevnem škandalu v lanskem letu.

Otroci s posebnimi potrebami tudi v rednem programu osnovne šole
Na začetku šolskega leta 2012/2013 je bilo v osnovnošolsko izobraževanje vključenih 164.300 otrok, pri čemer je v razredu povprečno 19 učencev. Med osnovnošolsko populacijo je 6,2 odstotka otrok s posebnimi potrebami, ki so vključeni v redne programe osnovne šole, kažejo najnovejšimi podatki Statističnega urada RS.

Družina Podlesnik ima 11 otrok!
Tudi v vaši družini v poletnih mesecih praznujete pet rojstnih dni? Podlesnikovi pa pravijo, da poleg teh svečke še štirikrat pihajo spomladi, dvakrat jeseni in dvakrat pozimi! A tako bo le do maja, ko se jim bo pridružil novi družinski član!

Koliko ur naj bi spali najstniki?
Verjeli ali ne, najstniki potrebujejo več spanja kot devet- ali desetletniki, in sicer devet in pol ur vsako noč. Toda na podlagi zadnjih tujih raziskav so ugotovili, da spijo le malo več kot sedem ur. Kot starši jih morate vedno znova opozarjati, da je nočno spanje hrana za možgane, kajti v nasprotnem primeru si ga bodo ''vzeli'' kar sami takrat, ko tega ne bodo pričakovali (med vožnjo, kar je seveda izjemno nevarno, med poukom ali šolskim odmorom, pozno popoldne).

'Si lahko z uživanjem določenih živil povečam laktacijo?'
Zelo pomembno je, da ženska v obdobju, ko doji, uživa zdravo, pestro in uravnoteženo prehrano. Nastanek mleka spodbujajo čaji za dojenje, surovo korenje, oves, ječmen, cvetača in mandlji.

'Akcija', je rekel moj mož in ...
Saj veste, kako je porod prikazan v kakšnih filmih ali nadaljevankah. Bodoča mamica vsa potna in z »bad hair day« pričesko leži na porodni postelji in se oglaša kot sopihajoča lokomotiva ...

Varno na sani
Na slovenskih smučiščih se je lani kljub vsem preventivnim akcijam zgodilo skoraj 1300 nesreč, udeleženci pa so bili tako smučarji kot drugi uporabniki smučišč, med katerimi velja izpostaviti sankače. Policija svetuje, da tudi pri sankanju uporabljate čelado, predvsem pa se ne sankajte na gumah, vrečah, lopatkah in podobnih stvareh.

S skupnimi koraki za otroke z Downovim sindromom!
V družini Asta je gonilna sila ljubezen, ki obrodi veselje na skupnih izletih in obenem moč ter voljo, da se borijo za lepšo prihodnost najmlajšega člana Vala, ki ima Downov sindrom. In prav zato odločeno stopajo k uresničitvi svojega cilja – ustanovitvi centra za otroke z Downovim sindromom. Pri tem jim bodo na pobudo novinarja oddaje SVET Jana Golje pomagali zaposleni podjetja PRO PLUS.

DRUŽINI PRIJAZEN AVTO: Opel Meriva 2010
V začetku vročih poletnih mesecev prihaja v prodajne salone jeklenih konjičkov družinski avto, ki bo zagotovo pritegnil pozornost mamic, očkov in malih nadebudnežev. Preizkusili smo ga tudi mi in se popeljali na nepozabne tridnevne počitnice …

Lahko z uživanjem določenih živil povečate laktacijo?
Zelo pomembno je, da ženska v obdobju, ko doji, uživa zdravo, pestro in uravnoteženo prehrano. Nastanek mleka spodbujajo čaji za dojenje, surovo korenje, oves, ječmen, cvetača in mandlji.

Kje se zadržujejo naši otroci?
Želja vsakega starša je, da bi njegov otrok kar se da kakovostno preživel prosti čas. V prestolnici za to, da bi naši otroci čim več doživeli, skrbi Javni zavod Mladi zmaji – Center za kakovostno preživljanje prostega časa otrok in mladih, mag. Vojko Vavpotič pa pravi, da niso pozabili niti na starše.

Odkrili najstarejšo zgodbo Hansa Christiana Andersena
Starši zvečer z največjim veseljem otroke zazibljejo v spanec z eno izmed številnih čudovitih pravljic Hansa Christiana Andersena. Pred kratkim pa so na Danskem nepričakovano našli še eno njegovo zgodbo, ki je do slej še nihče ni poznal. Lojenka naj bi bila tako najstarejša njegova zgodba.

Posebni dosežki slovenskih osnovnošolcev
Pedagoški inštitut je predstavil rezultate raziskav o bralni pismenosti in znanju matematike ter naravoslovja med osnovnošolci. Kot ugotavljajo analitiki, so rezultati dobri, opazen je napredek, še posebej odličen pa je rezultat v naravoslovju. Na uspešnost najbolj vplivajo visoka pričakovanja in podpora.

Prenos virusa HIV z matere na otroka
Okužba z virusom humane imunske pomanjkljivosti (HIV) se lahko razvije v aids. Še posebej občutljiva skupina, okužena s tem virusom, so nosečnice. Ali se le-ta lahko prenese z matere na otroka? Ali lahko novopečena mamica, okužena s HIV, sploh doji?

Oslovski kašelj
Oslovski kašelj je ena težjih in zelo nalezljivih bolezni dihal, ki se prenaša kapljično, največkrat pa se pojavlja v majhnih epidemijah v predšolskem obdobju, vendar lahko prizadene tudi odrasle. Zanjo je značilen kašelj, ki spominja na oslovsko riganje.

V Beli krajini pomagajo romskim družinam
V Beli krajini za romske otroke in njihove starše organizirajo ustvarjalne delavnice, prav tako jih javni delavki spodbujata, da obiskujejo šolo in živijo na zdrav način. Kako uspešni sta pri tem, nam je zaupala Nada Žagar, direktorica Zavoda za izobraževanje Črnomelj.

Veselje v družini Iztoka Čopa
Družina Čop spoznava nove dimenzije družinskega življenja. Medtem ko je bilo prej dekletom samoumevno, da so pogosto same, zdaj Iztok vse več časa preživlja z njimi in tega se neznansko veselijo.

Kako izdelamo pustni kostum – zmaj
Še nimate prave ideje, v kaj za pust obleči svojega malčka? Za vas smo s pomočjo strokovnjaka izbrali kroj, ki vam bo morda všeč. Le kdo ne bi za pusta želel biti bleščeč zelen zmaj?