Najstniki

Prekomerno težek ali debel naj bi bil vsak tretji najstnik
V več delih Evrope med otroki in najstniki še vedno narašča raven debelosti. Prekomerno težek ali debel naj bi bil vsak tretji najstnik v Evropi, razkriva študija, ki jo je danes objavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Temu botrujejo predvsem pomanjkanje fizične dejavnosti in slabe prehranjevalne navade, ugotavlja poročilo.

Največ najstnikov umre v prometnih nesrečah
Največ najstnikov v svetovnem merilu umre zaradi posledic prometnih nesreč, je razvidno iz podatkov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Leta 2015 je umrlo 1,2 milijona najstnikov, od tega vsak deseti zaradi vpletenosti v prometno nesrečo. Največ smrtnih žrtev prometnih nesreč je bilo fantov, starih med 10 in 19 let, piše britanski BBC.

Koliko pa vi vlagate v dodatno izobraževanje?
V času pospešenega tehnološkega razvoja in velike mobilnosti prebivalstva je ključno, da smo naklonjeni ideji vseživljenjskega izobraževanja. Delež Slovencev, ki se dodatno izobražujejo, pada od leta 2010, a smo še vedno nad evropskim povprečjem. Največ se izobražujejo Švicarji in Skandinavci, na zadnjem mestu pa so Romuni in Bolgari.

Osem povedi, kako vzpostaviti komunikacijo z otrokovim učiteljem
Odločili ste se, da obiščete učitelja in se z njim pogovorite o učni snovi, vedenju pri pouku, znanju, ocenah vašega otroka. Preberite si, katere povedi so vam lahko iztočnica za uspešno komunikacijo.

Petošolci iz Radelj za robotsko raco iz lego kock, ki zbira polže, v ZDA prejeli pokal
Petošolci radeljske osnovne šole, ekipa GoLegoGo, zbrani okoli mentorja Boštjana Ledineka, se iz ameriškega St. Louisa, kjer se je s svojimi izdelki predstavilo 108 ekip z vsega sveta, vračajo bogatejši za premnogo izkušenj, doživetij, druženj z otroci z svega sveta, predvsem pa s pokalom iz kategorije posebnih nagrad ocenjevalcev.

Ali učitelji v Sloveniji dovolj motivirajo učence?
Rezultati o blagostanju učencev iz mednarodne raziskave PISA kažejo, da je večina slovenskih 15-letnikov zadovoljna s svojim življenjem. Podobno kot učence drugih držav OECD jih je strah pred preverjanjem znanja in poročajo o podobni meri medvrstniškega nasilja. Medtem sta na nižji ravni občutek pripadnosti šoli in storilnostna motivacija.

Novodobna tehnologija prinaša tudi prednosti
Čeprav si starši želijo, da se njihovi otroci čim več igrajo na svežem zraku in svobodno tekajo, morajo iti v korak s časom in jim dovoliti, da se seznanijo z novodobno tehnologijo. Vse več raziskav potrjuje, da prinašajo tudi prednosti, saj se otrok recimo na mobilnem telefonu nevede med poslušanjem in branjem na zabaven način tudi uči.

Prihodnje šolsko leto NPZ že v tretjem razredu, devetošolci pa bodo iz preverjanja dobili oceno
Z naslednjim šolskim letom bodo osnovne šole izvajale nacionalno preverjanje znanja že v tretjem razredu. Preverjanje bo nato potekalo še v šestem in devetem razredu. Rezultati testov v zadnjem razredu bodo nato spremenjeni v oceno, ki se bo pri posameznem predmetu zapisala v redovalnico.

Kako se en dva tri znebiti mozolja?
Rešitev za vse najstnike! Imate mozolj? Ne skrbite! Poskusite preprost trik z zeljem in mozolj bo čez noč izginil.

Otroci, ki so aktivni, imajo boljše ocene v šoli
Med gibanjem se sproščajo hormoni, ki dvignejo razpoloženje n zmanjšujejo stres. Učenci po mnenju strokovnjakov potrebujejo eno uro dnevno, da bi bili zdravi.

Na predmetni stopnji se skoraj 60 odstotkov šolarjev uči več kot en tuji jezik
V EU se je leta 2015 58,8 odstotka učencev predmetne stopnje učilo več kot en tuji jezik, v Sloveniji pa 51,5 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat. Tako v EU kot v Sloveniji je angleščina najpogostejši tuji jezik, ki se ga učijo v višjih razredih osnovne šole oz. v nižjih srednjih šolah.

Previdnost ni nikoli odveč
Skoraj 36.000 otrokom letno oskrbijo vreznine, modrice in zlome zaradi pogradov.

Kaj vse se morate pozanimati na informativnem dnevu?
Dobra seznanjenost z izobraževalnimi programi lahko osnovnošolcem tudi po posvetu s starši precej olajša izbiro srednje šole. Na portalu Mesto mladih bodoče dijake spodbujajo, naj se na informativne dneve dobro pripravijo, šolska svetovalka Majda Jus Ašič pa opozarja, da bodo ti zaradi količine informacij in novih vtisov zanje precej naporni.

3. marca se vpis konča
Danes se začenja vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na javnih visokošolskih zavodih in zavodih s koncesijo za študijsko leto 2017/18. Vpis, ki se bo končal 3. marca, poteka elektronsko s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kandidati brez tega potrdila pa lahko natisnjen in podpisan prijavni obrazec pošljejo po pošti.

Če otroci v razredu nosijo copate, dosežejo boljše rezultate pri testih
Nam je povsem samoumevno, da so otroci v osnovni šoli obuti v coapte, toda dejansko ne vemo, da to pripomore k boljšemu učnemu uspehu. To so namreč ugotovili raziskovalci z univerze Bournemouth.

Odločitev za poklic: 14-letniku naj pomagajo starši, 18-letnik pa naj prevzame več odgovornosti
Mladi se ob koncu osnovne šole soočijo s prvo večjo odločitvijo v svojem življenju, pri 18 letih pa je morda to celo ena največjih prelomnic, čeprav se lahko v (poklicnem) življenju kaj hitro vse postavi na glavo. Kaj naj pretehta pri odločitvi za nadaljnje šolanje in ali je vse izgubljeno, če je odločitev napačna?

Nasveti, kako pomagati otroku pri učenju in pisanju domače naloge
Če ima otrok težave pri učenju in pisanju domačih nalog, je seveda dobro, da mu starši pomagate, kar pa ne pomeni, da vse naredite namesto njega.

Pomemben mesec za naše šolarje
V Sloveniji bomo tudi letos v februarju obeležili mesec varne rabe interneta. Točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav Safe.si bo v sodelovanju s slovenskimi šolami ob tem pripravila niz aktivnosti, namenjenih osveščanju o preudarni rabi novih tehnologij.

Vzgajamo generacije kronično bolnih ljudi: Skoraj je ni šole, ki ne bi poznala otroka, težkega sto kilogramov
Naši otroci se bistveno premalo gibljejo, več kot tretjina otrok je predebelih, le dobra tretjina otrok se športno udejstvuje, kaže raziskava Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. "Vzgajamo generacije mladih bolnih ljudi, ki bodo prve posledice, kot so bolezni srca in ožilja ter prevelika telesna teža, čutili že pri 30," opozarja podpredsednik društva Franc Zalar.

Prednosti družabnih iger
Z otrokovo rastjo se razvijata tudi njegovo mišljenje in pogled na svet, k temu pa veliko lahko pripomorejo tudi družabne igre.

Pri katerih predmetih imajo slovenski osnovnošolci nadpovprečno znanje?
Rezultati raziskav TIMSS 2015 kažejo, da matematično in naravoslovno izobraževanje pri nas dosega odlična znanja med učenci in gimnazijci. Slovenija je dosegla nadpovprečne in zelo visoke rezultate iz znanja matematike in naravoslovnih predmetov v osnovni šoli, ter matematike in fizike v gimnaziji, so povedali na Pedagoškem inštitutu.

Novost: ukinjajo posamezne predmete, učenci bodo sami izbirali teme
Finski šolski sistem je že tako eden najboljših na svetu in vedno je na lestvici med 10 najuspešnejšimi, vendar finska vlada se ne bo ustavila pri tem, temveč delajo na izboljšanju.

Trend, ki razkriva, kakšni ste v resnici!
Nekateri radi nosijo barvne, drugi črtaste, tretji prisegajo na klasične črne nogavice. Glede na to, katere so vaše najljubše nogavice, so ugotavljali, kakšna ste osebnost.

Prhanje s toplo ali mrzlo vodo?
Ko se otrok začne prhati sam, se pojavi dilema, kaj jim svetovati: ''Ali naj se prhajo s toplo ali mrzlo vodo?'' Navajamo, kakšne učinke ima hladna in kakšna topla voda.

Najstniški jesenski trend: 'messy' figa
Ne glede na to, drage najstnice, ali imate dolge, ravne, kodraste … lase, letošnja jesen bo v znamenju fig. Pst, tudi mamice bodo IN s takšno 'messy' figo!

Ujel vas je dež in zvezki so mokri. Nič zato, imamo rešitev
Jeseni šolarje na poti v šolo in domov pogosto ujame dež. Če imajo dežnik, je to super, če pa ne, so lahko premočeni do kože. Najhuje je pa to, da so mokri tudi njihovi zvezki. Kaj lahko storijo, da jim ni treba vreči zvezka v smeti in prepisati vse snovi?

Koliko mladih živi pri starših?
V Sloveniji je v času krize izginilo veliko delovnih mest, ki so jih zasedali mladi. Mladi Slovenci pa so med tistimi, ki pogosteje kot drugi živijo s starši, kaže poročilo OECD o razmerah v družbi, ki se posebej posveča položaju mladih v družbi in na trgu dela po koncu krize.

Nevladne organizacije učence spodbujajo k vključevanju v delo
V tem tednu, sicer tednu otroka, se bo v akciji NVO gre v šolo sedmim osnovnim šolam in več kot 4600 učencem predstavilo 85 nevladnih organizacij. Cilj akcije je spodbuditi povezovanje nevladnih organizacij (NVO) z osnovnimi šolami v lokalnem okolju, mlade pa vzpodbuditi, da se aktivno vključijo v delo lokalnih društev, zavodov in ustanov.

Bi se moral pouk začeti kasneje?
Najstniki težko vstanejo zgodaj zjutraj, kar pa ni super, če imajo preduro, ki se začne še pred osmo uro. Preberite si, zakaj jih moramo dobesedno zvleči iz postelje, zvečer pa nikakor ne morejo zaspati pred 22. uro.

Stroški študija v Sloveniji
Študij v Sloveniji velja za brezplačnega, a vendar študentje plačajo vpisnino z raznimi dodatki za storitve, ki se od fakultete do fakultete razlikujejo. Za najdražje veljajo naravoslovne smeri, saj imajo višje stroške materiala, izpostavlja ŠOU v Ljubljani. Študentom pa so v finančno pomoč razne štipendije in številne ugodnosti v javnih storitvah.