NIJZ

Odhajate v tujino? Preverite, ali ste zaščiteni
V Sloveniji so letos zabeležili 19 primerov ošpic, večinoma gre za vnesene primere iz tujine. Precepljenost otrok proti ošpicam v Sloveniji je relativno visoka, vendar je v zadnjih letih pod priporočljivo 95-odstotno mejo. Vsem, ki potujejo na območja z izbruhi ošpic, na NIJZ svetujejo, da preverijo, ali so ustrezno zaščiteni proti ošpicam.

Tako je oče "Superman" rešil sina pred utopitvijo
Utopitve so drugi najpogostejši vzrok smrti predšolskih otrok. Najbolj ogroženi so otroci od prvega do tretjega leta starosti, opozarjajo na Nijz. Preverite nasvete za varno kopanje in postopek oživljanja!

Pomembne informacije te dni
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje v teh vročih dneh opozarjajo prebivalstvo, da je najpomembnejša hidracija oziroma pitje vode. Za starejše ljudi je priporočljiva količina od dva do tri litre vode na dan, za otroke okrog enega litra. Priporočeno je pitje v intervalih, je v izjavi za medije povedala zdravnica Simona Perčič z inštituta.

Obvezna preiskava na povzročitelja toksoplazmoze
Zagotovo ste že slišali za toksoplazmozo. Da vas okužbe ne bo strah, navajamo nekaj preverjenih dejstev. In tudi preiskava, s katero preverijo, ali ste okuženi z zajedavcem Toxoplasma gondi, vas čaka že na začetku nosečnosti.

Če ste noseči, se tem preiskavam ne morete izogniti
Noseči ste, zato vas že na prvem pregledu čakajo laboratorijske preiskave.

Ali je testiranje za streptokok B za nosečnice nujno?
Po podatkih Nacionalnega inštituta za varovanje zdravje je streptokok skupine B bakterija, ki povzroča predvsem okužbe novorojenčkov. Ker pa je bakterija lahko prisotna pri nosečnicah, se za to opravi že pred otrokovim rojstvom testiranje. Vendar ne pri vseh, le pri tistih, pri katerih sumijo na prisotnost streptokoka B.

Imam klopa! Kako naj ga odstranim?
''Imam klopa. Verjetno sem ga dobila, ko sem sedela v parku pod drevesom in opazovala Nino, kako se spušča po toboganu in igra v peskovniku. Čisto sem panična ...'' me je poklicala prijateljica in skupaj sva šli na lov za informacijami.

Alkohol ni za mladostnike
Približujejo se počitnice, s tem pa tudi številne zabave in drugi dogodki, ki pomenijo priložnost za pitje alkohola. Ker je mladostništvo obdobje, ko se možgani intenzivno razvijajo, lahko pitje alkohola v tem obdobju vodi v številne negativne posledice pri mladostniku. Zato na NIJZ priporočajo, da otroci in mladostniki alkohola ne pijejo.

Konopljo poskusil skoraj vsak drugi 17-letnik
V Evropi ostaja najbolj široko uporabljana prepovedana droga konoplja, število zasegov in zaseženih količin kokaina, ki je na rekordni ravni, pa kaže tudi na vse večjo razpoložljivost te droge. To je ena od ugotovitev Evropskega poročila o drogah 2019, ki ga je objavil Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami.

Dejstva o ošpicah
Ošpice povzroči virus ošpic.

Hitro prepoznajte prve znake okužbe s salmonelo
Odmevna je novica, da so se učenci na osnovni šoli Lucija okužili s salmonelo, bakterijo, ki povzroča bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skriva ta bakterija in kako lahko okužbo preprečimo?

To je lahko zelo nevarno za dojenčka
Okužbe dihal so lahko za dojenčka zelo nevarne in se zlahka prenašajo, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Enotedenske počitnice si najlažje privoščijo Ljubljančani
Pomurci si najtežje privoščijo enotedenske počitnice z družino, najlažje pa si jih plačajo Ljubljančani, Dolenjci, Gorenjci in Primorci.

Naj bodo počitnice varne!
Na Nijz za sankanje priporočajo le sani in bob ter med zimskimi športi čelado na glavi. Preverite, zakaj svetujejo, naj otroci ne nosijo šala!

To morate vedeti o cepljenju proti HPV
Sedaj je že dokazano, da raka na materničnem vratu povzročajo humani papilomavirusi, skrajšani v HPV. Za to odkritje so znanstveniki tudi prejeli Nobelovo nagrado. Pomeni namreč nekaj zelo pomembnega. Zaradi njega lahko rak na materničnem vratu postane prvi rak, ki ga bomo eliminirali, pove specialistka javnega zdravja Urška Ivanuš, dr. med.

Afera poljsko meso: to Nijz svetuje šolam
Nijz ob aferi s poljskim mesom opozarja na smernice prehranjevanja v vrtcih in šolah. Svetujejo, naj naročajo čim bolj kakovostna in prehransko ustrezna živila, ki so lokalna in sveža.

Večinoma popolna prepoved obiskov!
Preverite, v katerih slovenskih porodnišnicah in kje na otroških oddelkih veljajo prepovedi obiskov zaradi pojava gripe in povečanega števila drugih virusnih obolenj!

Simptomi, zdravljenje, razlike: gripa, prehlad, sezonska alergija
Nihanje temperatur prinese tudi številna obolenja. Zbrali smo simptome gripe, prehlada in sezonske alergije, da boste bolezensko stanje lažje prepoznali in hitreje ukrepali pravilno.

Gripa tudi v slovenskih vrtcih
Obvestilo enega od slovenskih vrtcev: "Spoštovani starši! Obveščeni smo bili, da so se v oddelku našega vrtca pojavili prvi primeri sezonske gripe."

Tega leta se je v Sloveniji rodilo največ otrok
V letu 2018 je bilo v slovenskih porodnišnicah po še neuradnih podatkih 19.123 porodov, kar je 583 ali tri odstotke porodov manj kot v letu 2017 (19.706). Tako se nadaljuje trend upadanja rojstev, ki se je začel leta 2011.

Kako se z otroki pogovarjate o spolnosti?
V Sloveniji je spolno aktiven že vsak peti 15-letnik. Raziskave so pokazale, da bi mladi počakali s prvim spolnim odnosom, če bi imeli več informacij. Večjo vlogo bi morali odigrati tudi starši, ki z otroki, običajno dekleti, govorijo predvsem o kontracepciji, ne pa tudi o preprečevanju prenosa spolno prenosljivih okužb.

Omejitve obiskov zaradi rotavirusov v Novem mestu
V novomeški porodnišnici in na otroškem oddelku so zaradi povečanega števila okuženih z rotavirusi omejili obiske.

Zato morajo naši otroci jesti med, maslo in jabolka
Dober dan se začne z dobrim zajtrkom: vsi malčki v slovenskih vrtcih in šolarji so imeli enakega. Že tradicionalno so jim postregli z medom, maslom in jabolki. Preverite, zakaj so našteta živila tako zdrava in kakšne slastne dobrote lahko spečete iz njih!

Tudi to je zasvojenost!
Podatki kažejo, da vse več mladih uporablja elektronske cigarete. Še več jih je, kot je odraslih. Se sploh zavedajo, da tudi elektronske cigarete vsebujejo nikotin in vodijo v zasvojenost?

'Moj otrok je depresiven. Kaj lahko storim?'
Starši lahko zmanjšajo tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri otroku tako, da mu pokažejo naklonjenost in sprejemanje, vzamejo naj si čas za pogovor in naj bodo nasploh vključeni v življenju svojega otroka. To je nekaj priporočil staršem za zmanjšanje tveganja otroka za razvoj depresije in anksioznih motenj, ki jih je objavil NIJZ.

Tako bo imel zdrave in močne kosti
Dobro je znano, da za zdrave in močne kosti tako otroci kot odrasli potrebujemo kalcij. Vendar pa tega telo ne more izkoristiti, če nima tudi dovolj vitamina D. Dobimo ga z izpostavljanjem sončni svetlobi. A treba se je zavedati, koliko je dovolj in koliko je preveč. Premalo sonca in rezultat so šibkejše kosti. Če se mu izpostavljamo preveč, pa imamo večje tveganje za opekline in smrtonosnega kožnega raka.

Zelo pomembno opozorilo za te dni!
Vremenoslovci opozarjajo, da bo danes in v prihodnjih dneh predvsem po nižinah Primorske in v mestnih središčih velika toplotna obremenitev. V vzhodni polovici države bodo nastajale nevihte, možni bodo tudi močnejši nalivi. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škoduje zdravju, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva.

To morate te dni vedeti!
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ob napovedanih visokih temperaturah v teh dneh svetuje, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto, se umaknemo v senco ali hladnejše prostore, fizično aktivnost na prostem pa omejimo na jutranje in večerne ure. Vročina lahko škodljivo vpliva zlasti na zdravje občutljivih skupin, opozarjajo.

Tega na bazenu ne smete početi!
Ob začetku poletne kopalne sezone na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo na higienska pravila ravnanja za kopalce oziroma obiskovalce bazenskega kopališča. Minimalne higienske zahteve se tičejo tako higiene kopališč samih kot higiene kopalne vode v bazenih in predstavljajo minimum, ki ga mora objaviti vsak upravljavec kopališč.

Več kot polovica Slovencev prekomerno težkih
Peta nacionalna raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog, ki je potekala leta 2016, je pokazala, da se polovica odraslih v Sloveniji prehranjuje pretežno nezdravo, več kot polovica jih je prekomerno težkih. Slovenec na običajen delovni dan v povprečju presedi pet ur, kadi pa slaba četrtina odraslih. V cepljenje zaupa 61,3 odstotka odraslih.