Igre

Tinkara Fortuna iskreno o obdarovanju hčerk
Pevka Tinkara Fortuna iz skupine Bepop Ladies živi za trenutke, ko so kot družina lahko vsi skupaj. Zato je december eden tistih mesecev, ko je pri njih doma vedno veselo. Družijo se tudi s širšo družino, ki jih obišče, skupaj dobro jedo in se pogovarjajo o dogodkih preteklega leta, saj, kot pravi sama, včasih meseci tako hitro bežijo, da se pogosto ne vidijo. Z mamico treh hčera: Taje, Vite in Flore smo poklepetali o čarobnem obdarovanju in družinskih prazničnih običajih. Drage mamice in očki, na koncu članka ne spreglejte nagradne igre, v kateri lahko osvojite nakupovanje prav s slavno mamico.

Kdaj je primerno otroka postaviti na smuči?
Nekateri starši ste že lahko peljali svoje otroke na sneg. Veselje in smeh ob izdelovanju snežaka sta se zagotovo razlegala daleč naokrog. Kakšna kepa, ki je pristala za vratom, pa tudi ni zmotila prešernega razpoloženja. Nekateri najbolj zagnani zagotovo niste odlašali in ste se že odpravili na bele strmine. Nekaj slovenskih smučišč je že zagnalo svoje naprave in povabilo smučarje v zimski objem. Na kaj vse moramo biti pozorni pri izbiri smučarske opreme in kdaj je primerno otroka postaviti na smuči, smo se pogovarjali z Jernejem Skokom, trenerjem pro alpskega smučanja.

Prikupna deklica Wissper navdušuje otroke
Na OTO se vrti risanka Wissper – šepetalka živalim, ki lahko govori z živalmi. In prav ta lastnost je otrokom zelo všeč. V njej nastopajo tudi številne živali in vsaka je zaradi nečesa posebna. Spoznajte pingvina Pika, pando Dane, krokodila Krisa, severnega medveda Barta, pujska Pija in druge.

Zakaj je za otroke prijateljstvo tako pomembno?
Otrokom povezanost s sovrstniki zelo veliko pomeni. S prijatelji se igrajo, preživljajo dneve v vrtcu, šoli, se zabavajo, smejijo, skupaj iščejo rešitve za težave. Moč prijateljstva se lepo prikaže tudi v risanki Moj mali poni: Čarobno prijateljstvo, ki se vrti na OTO.

Slovenska družina tako preživi december
Veseli december prinaša veliko priložnosti, ko smo lahko z bližnjimi, ko si gledamo iz oči v oči ter prisluhnemo drug drugemu, le poiskati jih moramo oz. si moramo dovoliti, da se naše hitenje ustavi. Otrokova podarjena igrača, za katero boste odšteli več evrov, kot si lahko privoščite, bo na koncu pristala v kotu otroške sobe, toda igrivo popoldne ob družabni igri, pitju vroče čokolade in sladkanju z doma pečenimi piškoti se mu bo v spomin vtisnilo za vekomaj. Kako se ustaviti in ne hiteti brezglavo ter se prepustiti vzdušju z vsemi čuti, nam je svetovala Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. Preberite si tudi, kako bodo december preživele nekatere slovenske družine.

Osemletnice nič ne veseli
Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Moj otrok se 'puklasto drži'. Kako mu lahko pomagam?
Veliko otrokom lahko pripišemo nepravilno držo, vzroki za to pa so različni. Sključenost pa lahko po mnenju diplomirane fizioterapevtke Petre Šterlek tudi koregiramo s treningom, ki je prilagojen posameznemu otroku. Preberite si intervju s strokovnjakinjo, ki pojasni tudi, na kakšne znake morajo biti pozorni starši in kaj pripomore k ohranjanju pokončne drže naših šolarjev, ki na ramenih nosijo težke torbe.

'Lagala bi, če bi trdila, da mi po glavi ni rojilo tisoč vprašanj, kako bomo to izpeljali.'
Starši ste se zagotovo že vprašali, kdaj je primerno otroka odpeljati v muzej ali galerijo? Ga s tem seznaniti z umetnostjo in mu tako odpreti vrata v ta čarobni svet domišljije, ki v sebi skriva nešteto zgodb in zanimivosti. Zanimalo nas je, ali imajo otroci radi tovrstne ustanove ali se jih morda bojijo, kako gledajo na umetnine in kaj od obiska odnesejo? Težava za neobiskovanje galerij je namreč v odraslih, saj se mi otepamo obiskov prostorov, o katerih ne vemo veliko in so morda zmotno označeni kot tisti za akademike in umetnike. Za mnenje in nasvete smo vprašali Natašo Braunsberger, kustosinjo pedagoginjo, zaposleno na področju izobraževanja in animacije, Silvo Karim, likovno pedagoginjo in umetnico ter vzgojiteljico Ireno Gržinič.

Pustil šolo in se zapisal v zgodovino računalniških iger
Čeprav se starši vedno znova držijo za glavo, ko otrok igra računalniške igre, je mladenič z Dolenjske dokazal, da nimajo vedno prav. Pri 17 letih je pustil šolo in odšel v Nemčijo. In ja, Mihael Mehle se je z igranjem računalniških iger zapisal v zgodovino ter postal največji zaslužkar med slovenskimi e-športniki.

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?
Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Fotografija razkriva mnogo več. Deček ima levkemijo in sestrica ga tolaži
Mamica Kaitlin Burge je zapisala, da obstaja nekaj, kar ti ne povedo, ko ima otrok raka. Pravzaprav bolezen vpliva na vso družino. Včasih sta se njena hčerka in sin igrala v šoli in doma, danes pa skupno preživljata čas v bolnišnici.

Najpogostejša napaka staršev je, da z urnika črtajo čas zase
Najpogostejša napaka staršev je, da iz svojega natrpanega urnika črtajo najpomembnejšo stvar, in to je čas zase. Ste med njimi tudi sami?

Napake, ki jih starši delajo pri igri z otrokom
"Naša družba daje pomen predvsem delu in dosežkom v šoli ali prostočasnih aktivnostih, zato starši včasih napačno mislijo, da je igra z otrokom izguba časa," meni psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Za povrh jo lahko doživljajo kot dejavnost, v katero se njim ni treba vključevati. Če pa se, pogosto delajo napake. Katere?

Tinkara Fortuna pokazala svojo družino
Tinkara Fortuna, širši javnosti najbolj poznana kot članica skupine Bepop in plesalka v šovu Zvezde plešejo, je letošnje poletje že deveto leto zapored preživela v kampu v Savudriji. Ta teden so se vrnili v normalne tirnice, hčerka Taja je začela obiskovati 9. razred, Vita prvega, Flora pa znova vrtec. Ne spreglejte nagradne igre na koncu članka, ki smo jo na Bibaleze.si organizirali skupaj s Tinkaro!

Bo morala soglasje res podpisati še stara mama?
Kot mamica treh sem morala ob vstopu v novo šolsko in vrtčevsko leto izpolniti in podpisati nešteto soglasij. Vse po trikrat! In nato je moral vse podpisati še očka.

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli
Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

Pri 14 letih ima že 2,6 milijona evrov
Zvezdniki so že sami po sebi izjemno navdihujoče osebnosti, a vsekakor je še nekaj več tistih, ki tako rekoč odraščajo pred očmi gledalcev in se iz majhnih zvezdic razvijajo v velike zvezde. Ti so za javnost veliko bolj zanimivi kot njihovi odrasli kolegi, saj vse zanima, v katero smer bo krenila njihova pot. Številni na poti omagajo, klonejo pod pritiski medijev in družbe, drugim uspe vse pritiske uspešno unovčiti v svojo rastočo kariero in se povzpeti med mlade milijonarje. Eno takih zgodb vam predstavljamo danes: pod drobnogled smo namreč vzeli kariero vzhajajoče igralske zvezde Noaha Schnappa.

"Ne bom se obremenjevala, ker imam 15 kilogramov preveč"
MaMaMija: "V bikiniju bom sprejela vse obročke ob trebuhu ter pomarančasto kožo na zadnjici in stegnih. Z veseljem, saj bom zaradi dodatne maščobe lažje plavala. Pa še pozimi me ne bo zeblo."

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK
Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Kako otroke naučiti sprejemanja drugačnosti?
V današnjem času, ko je svet postal velika globalna vas in smo obkroženi z ljudmi iz različnih kulturnih okolij, veroizpovedi in narodnosti, je prav, da o tem spregovorimo tudi z otroki. Še toliko bolj tudi zato, ker so v vrtcu ali šoli vedno bolj v stiku s sovrstniki, ki prihajajo iz različnih držav ali celo drugih koncev sveta.

Spomin na Ano Frank še živi
Na današnji dan mineva 90 let od rojstva Judinje Ane Frank, ki je po svetu zaslovela z dnevnikom, nastalim v času nemške okupacije Nizozemske. Konca vojne ni dočakala, z zapisi iz časa nacizma, kot ga je doživljala kot najstnica, pa je prodrla v 70 jezikov. V Amsterdamu stoji tudi muzej, ki opominja javnost na grozote holokavsta.

Pereč problem: kje bo moj otrok med poletnimi počitnicami?!
Počitnice so tu, starši pa se že držijo za glavo in razmišljajo, kje bodo njihovi otroci preživeli dneve, ko bodo oni v službi. Kdo bo pazil na tiste najmlajše iz prve triade? Nekateri žal nimajo možnosti varstva pri babici in dedku, zato iščejo rešitve. Preverili smo, kakšna oblika varstva tudi obstaja (da pri tem med poletjem ne bankrotiraš, ker so počitniške delavnice po našem mnenju drage) v Ljubljani.

Znana športnica drugič noseča
Srbska tenisačica Ana Ivanović je na Instagramu objavila fotografijo, s katero je razkrila, da je drugič noseča. Prvega sina je povila lani marca. Nas pa je zanimalo, kako je, če je med prvorojencem in drugorojencem tako majhna starostna razlika.

Najlepša zabava za nosečnico
Sami organizirate zabavo za nosečnice ali vam jo bodo priredile vaše prijateljice? Zbrali smo nekaj napotkov, kako boste poskrbeli, da bo vse potekalo v najlepšem redu, da bodo povabljenci zadovoljni, vi, kot bodoča mamica, pa se boste zabave spominjali še leta in leta.

Koktajl, ki je osvojil otroke
Želite organizirati otroku takšno zabavo za rojstni dan, ki se je bo spominjal vse življenje? Želite prirediti zabavo, na kateri se bodo njegovi prijatelji počutili, kot da so zvezdniki? Potem sledite navodilom za hollywoodsko praznovanje.

Ko lahko odpotujemo kamorkoli ...
Si predstavljate, da bi lahko odpotovali kamorkoli? Seveda lahko, in sicer z malce domišljije. Predstavljamo vam zabavno igro, pri kateri se prelevite v potnike, ki letijo iz države v državo, kadarkoli želijo.

Takšne fotografije so najpopularnejše!
Oboževalci kraljeve družine so dočakali veliki trenutek in končno spoznali otroka Meghan Markle in princa Harryja, ki je prijokal na svet v torek, 6. maja. Prve fotografije novega družinskega člana so za novopečene starše izjemno pomembne. Nastane jih veliko, najlepše končajo v družinskem albumu, mogoče celo na družbenih omrežjih, nekatere se pošljejo babici in dedku, če si slaven, pa tudi v medijih. Mi smo se pogovarjali z etnologinjo in fotografinjo, Alenko Stražišar Lamovšek, ki se zaveda, kako pomembno je ujeti prav pristen trenutek. Pozanimali smo se, kdaj naredijo starši prvo otrokovo fotografijo, ali so selfiji v porodni sobi še popularni, kakšne fotografije spodrivajo priljubljenost studijskih fotografij. Za vse starše pa ima vrhunski nasvet, kje shraniti vse otrokove fotografije, ki nastanejo do 18. leta (ki jih, roko na srce, ni malo, kaj ne?!).

Pomagajmo zgraditi za njih varno Zatekalnico
Po raziskavah naj bi bil v Sloveniji spolno zlorabljen vsak peti otrok, kar pomeni, da ga srečujete na stopnišču, pa ne veste, kaj se dogaja pri njem doma, kar pomeni, da je lahko to sošolka ali sošolec vašega sina, pa ne veste, kakšne travme doživlja mogoče vsak dan ... Takšnih otrok je veliko preveč in prav je, da jim odrasli ponudimo roko pomoči. Nina Kočar, uni. dipl. biopsihologinja, je že leta na njihovi strani in jim je pripravljena prisluhniti in jih popeljati ven iz temnega tunela, stran od zlobe in zlorab tako psihično kot tudi fizično.

Nove fotografije princese Charlotte čudovite
Princesa Charlotte danes, 2. maja, piha svečke na torti in letos jo krasijo kar štiri. Poglejte si najnovejše fotografije.

Pred 22 leti so vsi ponoreli za Harryjem Potterjem, danes pa ni nič drugače
Otroci in mladostniki se radi poistovetijo s svojimi priljubljenimi literarnimi in televizijskimi junaki in odkar je takrat neznana britanska pisateljica, J. K. Rowling, leta 1997 na police širom sveta poslala prvo knjigo v seriji Harry Potter, je staro in mlado ponorelo za vsem, kar je povezano z njim. Navdušenje ne poneha niti zdaj, ko je od izida zadnje knjige minilo že 12 let.