Dojenček

Za očka: Kako se povezati z dojenčkom?
Kljub temu da sta si starša enakovredna, je mama tista, ki se prej začne povezovati z otrokom, saj je ta že od samega začetka v njenem telesu in na ta način mati čuti njegove gibe, premike in brce ter se že zaveda njegovega obstoja. Medtem pa očetje po navadi še povsem ne dojamejo, da se jim bo pridružilo malo bitjece, vse dokler ga prvič ne zagledajo in prejmejo v naročje. In od tistega trenutka naprej steče povezovanje med očetom in otrokom. Na kakšne načine ga lahko okrepite? Preverite.

Mamica toži kliniko za umetno oploditev, ker so ji vstavili napačen zarodek
Mamica, ki je po umetni oploditvi nevede donosila in rodila otroka, ki biološko ni bil njen, je sprožila sodni postopek proti kliniki za umetno oploditev. Kljub napaki klinike, kjer so ji vstavili napačen zarodek, je namreč otroka vzgajala več mesecev in ga želela obdržati, vendar sta skrbništvo zahtevala in dobila biološka starša.

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje
Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

Izjemen uspeh: Presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku
Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je dosegel izjemen uspeh na področju transplantacij srca, saj so uspešno izvedli presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku.

Kaj otrokom pomaga pri boljšem spancu?
Kvaliteten spanec je izjemno pomemben za rast in razvoj otroka. Motnje spanja pa so v otroštvu precej pogosta težava, saj se pojavljajo pri približno četrtini otrok. S čim jim lahko pomagate, da bodo bolje spali?

'Kdo potrebuje štorkljo, če imamo za volanom njega'
Iz Hrvaške prihaja lepa zgodba, ki govori o predanosti reševalnega osebja, vse od voznika, do medicinskih sester ter zdravnikov - vsi so bili ključni, da je imela predčasno rojena deklica varen in lep prihod na svet.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina
Že od samega začetka, ko dojenčka prinesemo domov, nas zdravstveni delavci opozarjajo na pomembnost določene rutine. Pravzaprav z njo začnemo že v porodnišnici, ko nam na oddelku vsako jutro pokažejo, kako skrbeti za dojenčka, in nam pomagajo pri negi otroka. Umivanje, previjanje, preoblačenje v sveža oblačila, dojenje, spanje. Zakaj je ohranjanje rutine tako pomembno?

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?
Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Zato dojenčka nikoli ne posedamo, dokler se ne usede sam
Preden dojenček usvoji veščine sedenja, mora najprej obvladati kar nekaj drugih stvari. Preverimo, katerih.

Kako se učinkovito pripraviti na prihod otroka?
Dobro je, da se starši pred prihodom otroka čim bolje pripravijo. Na ta način so lahko veliko bolj samozavestni in suvereni, prehod v starševstvo pa je olajšano. Preberite si napotke, s katerimi se boste počutili organizirane in pripravljene na dogodek, ki vam bo za vselej spremenil življenje: rojstvo otroka.

To so najpogostejše napake novopečenih staršev
Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Za boljši spanec: teh 6 vrst sadja je dobro jesti pred spanjem
Za boljši in mirnejši spanec vaših otrok lahko pripomore tudi preprosta sprememba pri hrani. Nekatere vrste sadja so še posebej učinkovite pri spodbujanju kakovostnega spanca, zato preverite, katero sadje je najbolje ponuditi pred spanjem, da bo spanec vaših malčkov še boljši.

Slavna manekenka v 45. letu rodila tretjega otroka
Gisele Bündchen, ena izmed najbolj prepoznavnih manekenk vseh časov, je postala tretjič mamica. Po ločitvi od zvezdnika Toma Bradyja je svojo srečo v ljubezni našla ob boku ju-jitsu učitelja Joaquima Valenteja.

Zakaj so dojenčki, rojeni v februarju, tako posebni
Nosečnice, ki bodo ta mesec rodile, lahko pričakujejo posebno zanimive dojenčke. Statistika kaže, da imajo ljudje, rojeni v najkrajšem mesecu v letu, določene posebne lastnosti.

Enostaven trik za doma narejene vlažilne robčke
Na enostaven način in z le nekaj sestavinami lahko doma ustvarite prave naravne vlažilne robčke, ki jih lahko vsakodnevno uporabljate pri negi in skrbi za otroka.

10 pravil za prvi obisk mamice in novorojenčka
Družinska članica ali prijateljica je ravnokar rodila otroka in komaj čakaš, da jo obiščeš. Pred obiskom pa je dobro upoštevati nekaj stvari, ki jih nove mame pogosto ne povedo, a bi si želele, da jih obiskovalci vedo.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Princesa se je razveselila hčere: Z imenom so se poklonili pokojni kraljici
Buckinghamska palača je sporočila, da sta princesa Beatrice in njen mož pozdravila svojega drugega otroka. Ob tem so delili prisrčno fotografijo novorojenčice. Par je izbral ime Athena Elizabeth Rose, kar je čudovit poklon Beatriceini pokojni babici, pokojni kraljici Elizabeti.

Kako navdihujoče! Sinovo diagnozo je sprejela s pogumom in optimizmom
Igralka iz serije Yellowjackets, Samantha Hanratty, je za sinovo diagnozo izvedela že med nosečnostjo, ob čemer jo je preplavil val čustev.

4 koraki, ki jih ne smete preskočiti pri negi kože
Koža dojenčkov je zelo občutljiva in nežna, zato je treba z njo ravnati z veliko pozornosti, obenem pa morate biti pozorni na kakršne koli spremembe. V nadaljevanju razkrivamo 4 korake, ki jih pri negi dojenčka ne bi smeli izpustiti.

O čem razmišlja dojenček v maternici?
Raziskave so pokazale, da dojenčki v maternici že pred rojstvom čutijo in zaznavajo okolico. Njihovi možgani aktivno vpijajo informacije, vključno z zvoki, jeziki in celo čustvi staršev. To odpira nova spoznanja o tem, kako poteka razvoj otroka že v prvih mesecih nosečnosti.

7 zlata vrednih nasvetov za vzgojo fantka
Vzgajanje sina je velika odgovornost, ki vključuje oblikovanje mladega fanta v poštenega, odgovornega, sočutnega in razgledanega moškega. Dobra in primerna vzgoja pa je ključna tudi za ustvarjanje boljše družbe. Kako torej vzgajati sina? Za vas smo pripravili sedem zlata vrednih nasvetov, s katerimi boste svojega fantka usmerili na pravo pot.

Priljubljena kraljeva imena, ki so se obdržala vse do danes
Izbira imena za dojenčka je velika odgovornost in ko je šlo za pripadnike monarhije, so bila nekatera še posebej priljubljena. Ni jih smel nositi nihče, razen pripadnikov modre krvi. Danes pa so ta imena dostopna vsem in še vedno priljubljena kot pred leti.

5 presenetljivih dejstev o drugem porodu
Marsikatera ženska si v drugi nosečnosti misli, da zdaj ve že vse in lahko predvideva postopek poroda, ker že ima za seboj tovrstno izkušnjo. Vendar to žal večinoma ne drži. Vsak porod je namreč izkušnja zase in lahko prinese s seboj nove nepredvidljivosti.

Kdaj je pravi čas za navajanje otroka na kahlico?
Navajanje otroka na kahlico je pomemben mejnik v otrokovem razvoju, ki zahteva potrpežljivost, doslednost in pravilen pristop. Vendar pa je to pot, ki ni vedno enostavna. Medtem ko se starši veselijo tega koraka, se hkrati soočajo tudi z mnogimi izzivi.

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'
Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Je vaš otrok vodnar? Morda ste rodili zvezdo, šefa ali genija
Imate otroka, ki praznuje rojstni dan januarja ali februarja? Super, saj ste najverjetneje rodili zvezdo ali bogataša.

Zakaj vonj novorojenčka povzroči občutek neizmerne sreče?
Ste vedeli, da vonj dojenčkov povzroča občutek zadovoljstva, podoben tistemu pri odvisnosti. Natančna molekularna sestava tega vonja ni znana, vendar znanstveniki sumijo, da izhaja iz molekul, ki jih najdemo v amnionski tekočini.

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?
Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.