Dojenček

Spomini na dojenčka
Mamice, ki imamo danes že malčka ali pa celo šolarja, vemo, kako čas, ko smo naše otroke še pestovale in jim pele uspavanke, prehitro mine. Poskusite "ujeti" te lepe trenutke!

Zdravilni hormon ljubezni
Kadar govorimo o 'kemiji' med dvema zaljubljencema, govorimo pravzaprav o hormonu ljubezni. Da, ta dejansko obstaja! Podoben proces kot pri zaljubljencih poteka tudi med mamico in njenim otrokom.

Otrokova risba veliko pove!
Otrokova risba sporoča, kaj se dogaja v njegovem življenju, kako čustvuje in kako se počuti v svoji družini. Z risbo otrok najlažje izrazi tisto, česar z besedami ne zna ali ne zmore.

NINA IVANIČ: 'Bila sva na robu preživetja!'
Nina Ivanič, ki se med drugim ponaša z nazivom fatalne ženske, je mati dveh fantov. Luko in Miho dojema kot največji dar v življenju, še posebej, ker pri prvem porodu ni vedela, ali bosta z otrokom sploh preživela.

Prvi irski šesterčki!
Prejšnji teden so na svet prijokali prvi šesterčki na Severnem Irskem. Staršema so sorodniki in krajevna skupnost že obljubili, da jima bodo pomagali po najboljših močeh.

Med nosečnostjo se redijo tudi moški
Bodoči očetje se med partneričino nosečnostjo v povprečju zredijo za dobrih šest kilogramov! Tako je vsaj pokazala nedavna britanska anketa...

Ozdravljena slepota - čudež ali prevara?
Wilma Clarke ne dvomi, da so izvorne celice čudežno zdravilo. Dokaz je njena triletna hči, ki ji je zdravljenje s temi celicami povrnilo vid.

Transfuzija v maternici
Znanost je že tako napredovala, da lahko že plod v maternici dobi transfuzijo krvi, če zdravniki ugotovijo, da je slabokrven. Nedavna raziskava je pokazala, da poseg pri otroku ne povzroča nepravilnosti v razvoju.

Najstarejša mama na Otoku?
Poslovna ženska iz Lidgata bo pri 66 letih kmalu postala najstarejša britanska mama. Pravi, da ji svoje odločitve o pozni nosečnosti ni treba zagovarjati.

Moj otrok ima klopa!
Ko pri otroku opazijo klopa, se starši pogosto odzovejo s strahom. Začnejo si zastavljati vprašanja: koliko časa ga že ima, kako, da ga niso opazili, kaj, če se je malček že okužil – te skrbi morda niti niso odveč ...

Tihi ubijalci
Vsi starši si želimo zdrave in nasmejane otroke. Da bi se dobro razvijali, jim želimo ponuditi najboljše. Toda, ali je hrana, ki jo dajemo našim dojenčkom in otrokom, res neoporečna in zdrava?

NAŠE PORODNIŠNICE: Jesenice
Porodnišnica Jesenice je majhna, dojenčkom in mamicam prijazna porodnišnica. Pri njih lahko vsaka nosečnica brezplačno in kadar koli dobi epiduralno analgezijo. Pohvalijo pa se tudi z novo posteljo v porodni sobi.

Kako povečati plodnost?
Ko si želite otroka, bi najbrž poskusile skoraj vse, kar bi pomagalo, da bi lažje zanosile. Tako ni nič nenavadnega, če ženska po spolnem odnosu noge tišči skupaj in skoraj dela stojo na glavi, da bi se le „prijelo“.

Nosite svoje otroke!
Najbrž je že vsaka mamica slišala dobronamerne nasvete o tem, da ni dobro, če svojega otroka nosi, pestuje in prevečkrat objema, ker se bo sicer le razvadil! Pa je to res?

Nosite pod srcem deklico ali dečka?
Obstaja kar nekaj zabavnih in celo nenavadnih načinov, da ugotovite, katerega spola je otrok, ki ga nosite pod srcem. V vsaki kulturi se najde kakšen zanimiv mit tudi o tem.

VIDEO: Za in proti spanju z dojenčkom
Nekatere raziskave so pokazale, da so dojenčki, ki si posteljo delijo s starši, večkrat lačni, a manj motijo materino spanje kot dojenčki, ki spijo sami.

Prvič mama – bom zmogla?
Ko je porod končno za vami, ste utrujeni in razboleni, a hkrati tudi zelo srečni in ponosni. V glavi pa se vam poraja tisoč vprašanj. Če je to vaš prvi otrok, se morda sprašujete, kaj vas čaka, morda vas je strah, če boste zmogli.

Okolju prijazni malčki
Tudi naši potomci si bodo želeli živeti v čistem okolju. Zato ni nikoli prezgodaj, da začnete svojega otroka usmerjati k zdravim, okolju prijaznim življenjskim odločitvam.

Novorojenčkovo 'orožje' za ohranjanje telesne temperature
Ljudje smo se razvili v toplem podnebju, kjer vzdrževanje telesne temperature ni bilo preveč težko. Med naseljevanjem po različnih delih sveta pa so naši predniki naleteli na različne temperature, zato so morali odkriti način, kako se temu prilagoditi.

Preprosta vadba po porodu
Predstavljamo vam nekaj hitrih, lahkih vaj, ki vam bodo pomagale v boju z odvečnimi kilogrami in pri utrjevanju mišic. Vse to na zabaven način za vas in vašega dojenčka.

Rojen brez kože na podplatih
Sedaj dveletni valižanski deček ima hudo, neozdravljivo bolezen, pri kateri se mu na koži delajo odprte rane že ob samem dotiku. Bolezen je genska; na Otoku se z njo sooča 5000 ljudi.

Kdo naj prvi izve za vašo nosečnost?
Pozitiven nosečniški test vedno povzroči mešane občutke, pa naj gre za želeno ali nezaželeno nosečnost. Navadno je prvi, ki izve novico, partner. In kdo naj bi bil naslednji?

Presredek: nega in zdravljenje
Večina žensk, predvsem tistih, ki rodijo prvič, po porodu čuti bolečine v presredku. Tkivo se med porodom razteza, lahko se naredijo manjše razpoke in odrgnine, predel okrog sramnih usten je po vsej verjetnosti tudi močno otekel.

Ženske imamo bolj zdravo srce tudi zaradi dojenja!
Da je dojenje odlično za dojenčke, ni treba posebej poudarjati. Sedaj so ameriški raziskovalci odkrili, da je dobro tudi za srce doječe matere.

Tudi dojenčki se znajo igrati!
Najbrž komaj čakate, da vaš dojenček nekoliko zraste in se bo začel igrati. Toda, zakaj bi čakali? Ali veste, da celo šestmesečni dojenček navdušeno sprejme igro? Poskusite in se igrajte z njim!

Okrevanje po porodu
Porod je za mamico čudovit trenutek, hkrati pa tudi zelo naporen in utrujajoč. Ker se mora njeno telo po porodu okrepiti, mora mamica dovolj počivati.

Dojenčki spijo drugače
Nekateri dojenčki spijo nagonsko in zelo mirno, spet drugi pa se zelo težko umirijo. Čeprav je slišati nenavadno, so za to pogosto krivi starši! Dojenčki namreč jasno in glasno pokažejo, da so utrujeni in pripravljeni za odhod v posteljo.

Zakaj so novorojenčki polni puhastih dlačic?
Ob rojstvu je dojenčkova telesna površina izredno nežna in ranljiva. Na svet pride brez kožuščka, ki bi ga varoval pred grobostjo zunanjega sveta, le z golo, nežno kožo, ki ni odporna na poškodbe.

Moj otrok ne mara stekleničke
Zakaj noče stekleničke? Kdaj mu moramo začeti dodajati kašice? Zakaj se mu iz ust nenehno cedi slina? Vprašanj nikoli ne zmanjka! Vsak nov dan, ki ga preživite s svojim dojenčkom, morda prinese tudi novo vprašanje.

Iz porodne sobe na Šmarno goro
Ob letošnjem mednarodnem dnevu babic je sekcija medicinskih sester babic Slovenije organizirala že četrti pohod na Šmarno goro pri Ljubljani. Srečanja so se udeležile tudi babice iz drugih slovenskih krajev. Prijazno so poklepetale tudi z nami.