25

Razstava risb hospitaliziranih otrok
Na Pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bodo danes slovesno odprli razstavo 30 nagrajenih risb otrok iz vsega sveta, ki se zdravijo na pediatričnih klinikah. Razstava bo na ogled do 9. oktobra v avli klinike. Med nagrajenci je tudi Maks Černelč iz Ljubljane, so sporočili z UKC Ljubljana.

V Sloveniji delež znanstvenic le 36-odstoten
Partnerja nacionalnega programa Za ženske v znanosti sta objavila razpis za štipendije v višini 5000 evrov. Nanj se lahko prijavijo mlade raziskovalke, ki so v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike ali medicine. Rok za prijavo je do vključno 30. oktobra, tri prejemnice pa bodo razglašene februarja prihodnje leto.

Tudi letos številne aktivnosti osveščanja o raku dojk
Slovensko združenje za boj proti raku dojk Europa Donna tudi letos v rožnatem oktobru, svetovnem mesecu boja proti raku dojk, prireja številne aktivnosti, s katerimi želijo opozoriti na pomen preventive, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja bolezni.

Razkrito to, česar do sedaj ni vedel nihče!
Modna oblikovalka Rachel Riley je razkrila, zakaj bodo oboževalci morali počakati, da princesa Charlotte spet obleče obleko. Do prvega leta starosti bo namreč nosila le pajacke.

Kako okrepiti imunski sistem?
Ječmenova trava pomaga pri krepitvi obrambnega sistema in zdravljenju različnih obolenj. Kako jo lahko uživamo in ali je primerna za nosečnice, otroke in starejše, smo se pogovarjali s certificirano nutricionistko in svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog Karlo Klander.

Tretjina vseh gospodinjstev enočlanskih
V 820.541 zasebnih gospodinjstvih v Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.024.604 prebivalcev, kar je 98,1 odstotka vseh. Število gospodinjstev z manjšim številom članov še naprej narašča. Enočlanske predstavljajo že tretjino vseh gospodinjstev, kažejo podatki državnega statističnega urada.

16-letnica je povedala, da nosi trojčke, toda sledil je še večji šok …
16-letnica je zaigrala nosečnost, še več, zatrdila je, da pod srcem nosi kar tri otroke. Kupila si je lažni trebušček in vsem pokazala lažne fotografije z ultrazvočnega pregleda. Fotografije si je izdelala na spletni strani FakeABaby.com.

Vsaka sedma družina v Sloveniji zunajzakonska skupnost
Vsaka sedma družina v Sloveniji je zunajzakonska skupnost, med družinami z otroki, starimi do šest let, pa vsaka tretja, navaja državni statistični urad. Prvič objavlja tudi podatke o družinah istospolnih partnerjev, ki jih je bilo 81.

Izjemna novica: Jessica je postala mama!
Iz Italije prihaja prekrasna novica. 24-letna Jessica Sciacca je rodila peterčke: tri fantke in dve deklici. Na svet so pokukali s carskim rezom v 30. tednu nosečnosti.

Ima Downov sindrom in najlepši nasmeh na svetu!
23-mesečna Connie-Rose Seabourne je Britanka, ki ima Downov sindrom. Kljub temu je njen nasmeh tako očarljiv, da je postala manekenka.

Prvo jesensko ustvarjanje
Dobrodošla barvita jesen! Čas je, da skupaj z otroki naberete zelene, rdeče, rumene, oranžne, bordo, rjave … liste, ki so že odpadli z dreves, in imate doma pravo ustvarjalno delavnico. Dajte domišljiji prosto pot. Namig: pokukajte v fotogalerijo!

Pismo, ki je prišlo v javnost, je pravi hit!
Najstniki znajo biti zelo naporni, kar je na lastni koži občutila tudi mama Estella Havisham. Po razburljivi razpravi s 13-letnim sinom je napisala pismo.

Ko Slovenka postane mama ...
Med ženskami v Sloveniji, ki imajo 15 let ali več, še ni rodila vsaka četrta, kažejo podatki statističnega urada (Surs). Vsaka mati je v povprečju rodila dva otroka. Med 25-letnicami ima otroke vsaka peta, med 30-letnicami pa vsaka druga. Najnižji delež žensk, ki niso nikoli rodile, najdemo v starostni skupini od 60 do 69 let.

Koliko študentov je v Sloveniji?
V Sloveniji je število študentov terciarnega izobraževanja zaradi upada številčnosti generacij vsako leto manj. V študijskem letu 2014/15 se jih je vpisalo 83.700 oz. 7000 manj kot v predhodnem letu. Med mladimi študira skoraj vsak drugi, povprečni diplomant je star manj kot 25 let.

Poglejte, kakšna je slavna 'Kasandra' danes!
Coraima Torres je zaslovela z nadaljevanko Kasandra. Takrat je pred male zaslone priklenila številne najstnice, mamice in babice, ki so komaj čakale, da vidijo, kaj se bo zgodilo v naslednjem delu. Kakšna pa je danes?

Zdrav zajtrk za otroke
Nimate ideje, kaj pripraviti za zajtrk otrokom, ne da bi se pri tem dolgo vrteli po kuhinji? Postrezite jim ovsene kosmiče z mandlji in brusnicami!

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati
Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.

Šok: noseča je!
Kinberly Novaes je kljub temu, da je bila tri mesece noseča, premagala nasprotnico v ringu. Bokserka niti slutila ni, da v njej raste malo bitje.

Tudi vi to počnete?!
Po rezultatih obsežne študije kar 32 odstotkov otrok se počuti nepomembno, med tem ko njihovi starši uporabljajo mobilni telefon med družinskim kosilom, pogovorom, igranjem, skratka skupnim časom. Počnete tudi vi to?

Kaj njegov odnos z mamo govori o njem?
Mama je prva ženska v življenju moškega in ima velik vpliv na njegov odnos do drugih žensk. Če boste analizirali partnerjev odnos z mamo, vam bodo nekatere situacije v zakonu jasnejše.

Koliko učencev obiskuje posamezno osnovno šolo?
V Sloveniji deluje 450 osnovnih šol, največje tri med njimi skupaj s svojimi podružnicami štejejo po več kot tisoč učencev. Največja brez podružnic je ljubljanska osnovna šola Vič, ki jo je v šolskem letu 2014/15 obiskovalo 872 učencev. Poleg podružnic, ki štejejo tudi manj kot deset učencev, pa je s 25 učenci najmanjša osnovna šola v Obrovu.

Ali se nosečnica lahko tetovira?
Zdravniki niso prepričani, ali se lahko nosečnica tetovira, toda vseeno tega ne priporočajo. Pride namreč lahko do okužbe z virusi hepatitisa B, ali C, ali HIV, kar se lahko prenese na še nerojenega otroka.

Letos 21.800 prvošolcev
V zadnjih letih se v prve razrede znova vpisujejo večje generacije otrok, kar je predvsem posledica tega, da je leta 2006 število rojstev začelo rasti. Že v šolskem letu 2017/2018 bo število prvošolcev najverjetneje začelo znova upadati, saj se od leta 2011 število rojstev znova zmanjšuje. Letos bo v šolske klopi sedlo okoli 21.800 prvošolcev.

Veselje v družini Gorana Dragića
Goran Dragić, najboljši slovenski košarkar, je dobil drugega otroka. Po poročanju slovenskih medijev in objavah na Twitterju ga je z jokom tokrat razveselila deklica.

Vse bolj se zavedamo pomembnosti zajtrka
Slovenski mladostniki, stari 11, 13 in 15 let, vse pogosteje redno zajtrkujejo in vse manj je tistih, ki prepogosto uživajo sladkane pijače, je pokazala raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji (HBSC 2014). Prvič po letu 2010 se je tudi zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov.

Aktivnosti za varno pot v šolo
Policija pred novim šolskim letom začenja aktivnosti za varno pot v šolo. Tako bodo policisti pred samim začetkom šolskega leta z vodstvi šol pripravili načrte varne poti v šolo, ob začetku in med šolskim letom pa izvajali poostren nadzor prometa in preverjali brezhibnost avtobusov za prevoz otrok, so sporočili s policije.

Ta objava podira rekorde na Facebooku!
Shakira je na družbenem omrežju razveselila svoje oboževalce. Zopet jim je postregla s čudovito fotografijo. Tokrat je na njej mali Sasha.

Pred leti sta obnorela Slovence! Poglejte, kakšna sta danes!
Divji angel je argetinska telenovela, ki je pred leti zasvojila tako mlajše kot tudi starejše generacije pri nas. Poglejte, kakšna sta danes glavna junaka Natalia Oreiro in Facundo Arana.

Koliko obveznega pouka je v drugih evropskih državah?
Obvezno šolanje, ki ga pri nas predstavlja devetletka, je le v redkih evropskih državah krajše, v nekaterih pa traja 12 let. Tudi obseg obveznega pouka v tem času se med državami zelo razlikuje in sega od povprečno okoli 550 do 1000 ur v šolskem letu. Slovenski otroci imajo v osnovni šoli okoli 6300 ur obveznega pouka, povprečno okoli 700 na leto.

Srečno! Držimo pesti!
Z izpitom iz maternega jezika se danes začenja jesenski rok splošne in poklicne mature. Prijavljene na splošno maturo čaka pisanje eseja in naloga iz razčlembe besedila, kandidate na poklicni maturi pa nalogi iz razčlembe in interpretacije besedil. Kandidati bodo z uspehom na splošni maturi seznanjeni 16. septembra, na poklicni pa 7. septembra.