1000

Stvari, za katere bi morale mame vedeti, so bolj umazane od straniščne deske
Ko pomislite na najbolj umazan predmet doma, se vam najbrž pred očmi nariše straniščna školjka. A temu v resnici ni tako. Obstaja namreč cel seznam stvari, ki so lahko veliko bolj umazane od straniščne školjke. Preverite, za katere predmete gre.

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod
"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

7 povedi, ki jih pred otrokom ne bi smeli govoriti partnerju
Zelo pomembno je, kako se vedemo pred otroki, a ravno tako pomembno je, kako se pred njimi izražamo. Strokovnjaki navajajo sedem na prvi pogled povsem nedolžnih povedi, ki pa jih pred otroki ne bi smeli izreči drug drugemu, saj lahko pustijo na njih trajne posledice.

Ste dobra mama? 4 slogi starševstva, ki škodijo vašim otrokom
Če ste tudi sami starš, potem veste, da je vzgoja otrok vse prej kot preprosta. Vsak ima svoje vzgojne metode, svoje pristope. Pogosto temeljijo na tem, kar smo sami prejeli v otroštvu. Obstajajo pa štirje slogi starševstva, ki lahko otrokom dolgoročno škodijo. Preverite, kateri.

Izlet v čudovito mesto, ki ima bogato kulturno in zgodovinsko dediščino
Sarajevo s svojo bogato in žal tudi tragično zgodovino, pisano kulturno dediščino in edinstveno mešanico različnih kultur pritegne številne obiskovalce z vsega sveta. Privabilo je tudi nas in v nas pustilo nepozaben pečat. Pa še nekaj – že ob odhodu smo čutili, da slovo nikakor ni bilo dokončno.

Tako se otrok počuti, ko o njem govorite, kot da ni prisoten
Čeprav so majhni, otroci veliko razumejo. Zagotovo več, kot si predstavljamo. Zato je pomembno, da skrbno izbiramo besede, kadar so v naši prisotnosti.

Dr. Marija Anderluh: ''Za otrokov razvoj ni dobro, če zasloni prevzamejo vlogo varuške"
Kako na otroka in mladostnika vplivajo raznovrstne naprave, ki so danes na dosegu rok? Kdaj je uporaba naprav prezgodnja? Kakšen vpliv na duševno zdravje in samopodobo na otroke in mladostnike imajo družbena omrežja? Kako pomembno je, da kot starši nadzorujemo, kdaj in kako se uporabljajo raznorazne naprave? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov
Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

5 najpogostejših starševskih napak, zaradi katerih so otroci pogosto bolni
Današnje generacije otrok bi morali nekoliko bolj utrditi, se strinjajo strokovnjaki. Pomembno je, da delamo na preventivi, kar poleg rednega in doslednega umivanja rok in raznolike prehrane pomeni tudi čim več gibanja na svežem zraku.

Želim si otroka, partner pa ne
Življenje ni vedno enostavno, zlasti pri temah, ki se dotikajo ljubezni, odnosov in družine. Sem sodi tudi razkorak v želji po otroku, ki je lahko za marsikatero partnersko razmerje usoden. "Neskončno si želim otroka, on pa ne; ne vem, kaj naj storim," so zaskrbljene nekatere ženske, sploh, če biološka ura že tiktaka, partner pa ne izkazuje nikakršnega zanimanja za ustvarjanje družine. Še več – trdno je prepričan, da to ni zanj, konflikti in nezadovoljstvo pa sčasoma le še naraščajo.

5 zvezdnic, ki imajo otroka z Downovim sindromom
Pet znanih zvezdnic, ki so postale mame otroku z Downovim sindromom ima dve skupni točki: strinjajo se, da se v ničemer ne razlikujejo od drugih mamic, hkrati pa imajo zaradi priljubljenosti ogromen vpliv na ozaveščanje o tej kromosomski napaki in sprejemanje le te v javnosti.

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni
Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Ne prezrite jih: Znaki, ki kažejo, da je otrokova imunost oslabljena
Hladnejša polovica leta s seboj prinaša tudi različna virusna obolenja, gripo in prehlad. Če je imunski sistem otroka oslabljen, je dovzeten za prenos okužb in s tem je tudi pogosto bolan. Kako prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema pri otroku in kako ukrepati?

Mama nikoli ne pozabi svojega otroka
Izguba otroka je že sama po sebi težka, še toliko bolj, če zgodba nima jasnega epiloga in pušča veliko odprtih vprašanj. Domnevne žrtve trgovine z otroki se tako še danes sprašujejo, ali so njihovi otroci res mrtvi ali v takšnih in drugačnih razmerah odraščajo pri kupcih oziroma posvojiteljih, ne da bi poznali resnico, da jih njihova biološka mama še vedno išče. In če imamo občutek, da se to dogaja nekje daleč stran, moramo vedeti, da so med žrtvami lahko tudi slovenske matere.

Starši, ne zamudite! Prijave so se odprle danes
V sklopu prvega projekta, ki so ga pri fundaciji Boštjana Bandlja izvedli preteklo leto, so 10.317 družinam pomagali s plačilom enomesečne oskrbnine za vrtec. Skupna vrednost vseh plačanih oskrbnin je bila 1.963.306,90 evra. Prijave za letošnje leto so se odprle z današnjim datumom.

To so pomembni nasveti Marie Montessori o vzgoji otrok
Maria Montessori se je rodila leta 1870 in kot prva ženska v Italiji vpisala in končala študij medicine. Pozneje je ustanovila Montessori pedagogiko, ki zagovarja nekaj pomembnih pravil. Preverite, katerih.

Otroški 'pumptrack' poligoni – gradnja temeljev za mlade kolesarje
Otroški poligon 'pumptrack' je namenjen otrokom, starim od 2 let naprej, in kolesarskim začetnikom. Zato je idealen za učenje osnovnih motoričnih spretnosti s kolesom. Prav tako je primeren tudi za vožnjo z invalidskimi vozički.

Nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo
Odnos med materjo in hčerko velja za enega najbolj kompleksnih in izjemno globokih. Lahko predstavlja vir neverjetne topline in radosti ali pa težke stiske in konfliktov. V nadaljevanju sledijo vse tiste nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo, ki imajo pomemben vpliv tudi v odraslem življenju.

Kako okrepiti odnos med sorojenci?
Odnosi med sorojenci znajo biti večplastni in zapleteni. A starši smo zato tu, da jih usmerjamo, spodbujamo in negujemo odnose, da ostanejo prijateljski, topli in lepi. Kako lahko pripomorete k temu? Za vas imamo nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko pomagali.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Pica polžki: odličen prigrizek za vso družino
Včasih se po napornem delavniku prileže kakšen na hitro pripravljen, a okusen prigrizek, ki se ga razveselijo tako najmlajši kot starejši člani družine. Recept, ki ga predstavljamo danes, pa ne bo navdušil le družinskih članov, temveč bo tudi poskrbel za veselje nenajavljenih gostov. Priprava je namreč hitra in enostavna.

Srečne mame vedo, da se s prihodom otroka življenje ne konča
Vloga mame je zagotovo med najlepšimi, a tudi najtežjimi v življenju ženske. Prebujati se začne še pred rojstvom otroka, ko pod srcem začne rasti novo življenje. V ženski se takrat zgodijo čisto nova čustva, ki postanejo še bolj intenzivna, ko se dete rodi. Tudi široka paleta odgovornosti, ki jih prinese otrok, je zelo obremenjujoča.

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe
Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

V katerih primerih govorimo o rizični nosečnosti?
Rizična nosečnost je nosečnost, pri kateri je pri materi ali otroku tveganje bolezni ali smrti pred porodom ali po njem večje kot normalno. V primerjavi s preteklimi obdobji je danes rizičnih nosečnosti več, vendar so zaradi napredka medicine obravnavane veliko bolje.

Rolerji za otroke – kako jih izbrati in na kaj biti pozoren?
Rolerji – eden izmed prvih pripomočkov do otroške zabave na kolesih. Kaj ni vedno razburljivo, ko vaš otrok izrazi željo po novem hobiju, še posebej, če gre za nekaj tako energičnega, kot je rolanje? Predstavljajte si njegov nasmejani obraz, ko s svojimi novimi rolerji navdušeno naredi svoje prve zavoje!

6 prednosti, če imate otroka v zrelejših letih
Raziskave o tem, kdaj imeti otroka, so razkrile nekatere prednosti, če imate otroka kasneje, temu so pritrdili tudi starši. Poglejte nekaj prednosti, če se otrok rodi starejšim staršem.

Ideje za zabavne dogodivščine na morju
Počitnic se večinoma vsi veselimo, saj nam dajejo toliko priložnosti za lepe in nepozabne trenutke, ki se jih radi še dolgo spominjamo. In če smo se odločili za dopust na morju, zagotovo že razmišljamo, kako dobro se bomo imeli in kaj vse bomo počeli. Za vas smo pripravili nekaj idej, zaradi katerih se lahko tudi sami nalezemo poletnega navdiha.

Otrok zavrača zdrave obroke - kako se odzvati?
Se sprašujete, kaj delate narobe, da vaš malček zavrača hrano? S katerimi živili bi lahko lajšali simptome hiperaktivnosti pri otroku? Kako narediti obroke privlačnejše in kaj dodati vodi, da bi obogatili njen okus ter jo na ta način približali otroku? O vsem tem smo se pogovarjali z Mojco Cepuš, svetovalko za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirano nutricistko.

Spolnost po porodu – odkrit pogovor s partnerjem je nujen
Spolnost po porodu marsikateremu paru lahko predstavlja precejšen izziv. Še posebej so lahko ženske občutljive po prvem porodu, ko še ne vedo natanko, kako in kaj, ter jim v nekaterih primerih sploh ni do intimnosti. Zato je nujen iskren pogovor s partnerjem, v katerem se pogovorita o željah, pričakovanjih in predvsem, kako se počutite.

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?
Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!