Bibaleze.si

1000

Problematični najstnik
15. 11. 2021 04.45

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate

"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Družina in odnosi
12. 11. 2021 16.36

Je tudi vam en otrok ljubši kot drugi?

Imata starša lahko rada svoje otroke v enaki meri ali ima vsak starš otroka, ki mu je za malenkost ljubši? Seveda pri tem ne gre za vprašanje ljubezni, ampak za različne odtenke naklonjenosti. Vprašanje zbuja veliko polemik in deljenih mnenj, sodobne raziskave pa kažejo zanimive rezultate.

Razvoj otroka
12. 11. 2021 06.59

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici

Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

Razvoj otroka
11. 11. 2021 08.04

Sramežljivost ali selektivni mutizem?

Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Družinsko življenje
10. 11. 2021 08.04

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'

Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

5KA
08. 11. 2021 09.50

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli

'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Za mami
07. 11. 2021 06.00

'To bi si želela slišati po porodu'

Življenje po porodu je prav posebno. Po eni strani vas obdajajo pozornost, ljubezen in družba najbližjih, po drugi strani pa je lahko to prav zares težko in izčrpavajoče obdobje. Ko ste bili noseči, ste bili v središču pozornosti, zdaj pa je vsa pozornost namenjena vašemu otroku.

Vzgoja in vrtec
05. 11. 2021 06.00

18 znakov, da je vaš otrok preveč razvajen

Ne pustite, da ta nehvaležna vedenja spremljajo vaše otroke v odraslost. Vsak otrok lahko občasno deluje kot nehvaležen, ne glede na to, ali prosjači za večji sladoledni stožec ali zahteva drago novo napravo. In ker imajo številni otroci težave z urejanjem svojih čustev v luči novonastalih sprememb zaradi pandemije koronavirusa, se napetosti doma še povečajo. Če pa takšno vedenje, ki ni najbolj prijazno, ni le občasen pojav, temveč stalno stanje – imate razvajenega otroka.

Za mami
04. 11. 2021 07.50

20 stvari, ki se jih vsaka mama nauči v prvem letu materinstva

Malčkovo prvo leto je polno navdušenja. Dojenček raste in se spreminja iz dneva v dan. Toda navaditi se je treba na povsem drugačen življenjski slog in to je včasih lahko težko. Poleg tega hormoni vplivajo tudi na razpoloženje, zato nove mame pogosto prevladajo čustva.

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Družina in odnosi
27. 10. 2021 05.00

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka

Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Vzgoja in vrtec
19. 10. 2021 08.18

Zakaj otroci tako težko delijo?

Deljenje stvari in sodelovanje pri igri z vrstniki sta dve spretnosti, ki se jih morajo naši otroci priučiti. Do približno četrtega leta starosti so namreč malčki precej osredotočeni na lastne potrebe, zato jih moramo nekoliko bolj spodbujati, da delijo s prijatelji in okolico.

Šola in splet
15. 10. 2021 14.27

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?

Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Družina in odnosi
15. 10. 2021 14.21

Katere astrološke kombinacije parov veljajo za najboljše starše?

Starševstvo je izjemna izkušnja. Če jo doživimo s partnerjem, ki je rojen pod pravo zvezdo, pa je lahko vse skupaj še toliko lepše. Preverite, katere kombinacije znamenj so najprimernejše za skupno starševstvo.

Družina in odnosi
07. 10. 2021 12.28

To otroka oropa otroštva in ga prisili k prezgodnji odraslosti

Nepredvidljivost, nekonsistentnost, nezanesljivost in kaos so le nekatere od značilnosti družine, v kateri je prisoten alkoholizem. Čustvene potrebe otroka, ki odrašča ob zasvojenem staršu, so zanemarjene, kar vodi v številne čustvene in vedenjske težave, ki jih lahko spremljajo skozi celo življenje.

Porodne zgodbe
04. 10. 2021 08.03

Porodna zgodba: 'Na prvi pogled sem se zaljubila v mojega lepega sinčka'

Rodila sem v petek, 31. 10. 2014, ob 13.12 v Ljubljani. Dogajati se je začelo že več kot teden prej, ko sem imela tudi rok poroda. Takrat moj mali Engjell še ni želel iz trebuščka.

Novice
14. 09. 2021 07.52

Več kot 6.000 km za boljšo oskrbo novorojencev in porodnic

Tradicionalna tekaška prireditev Triglav tek je z več kot 1000 tekači in obiskovalci po letu premora znova prevetrila protokolarni park Brdo pri Kranju. Ljubitelji rekreacije vseh generacij so se podali na pet tekaških izzivov, ki so potekali na šestih razdaljah: na otroški tek kuža Pazi, družinski tek, štafetni tek trojk, tek na 10 km in polmaraton. V ciljnih ravninah so jim čestitke delili priljubljeni slovenski športniki. Ti so skupaj s tekači in obiskovalci dogodka podprli dober namen Triglav teka; to je boljšo oskrbo porodnic in novorojencev.

Nosečnost
19. 08. 2021 07.48

Vas je strah, ste napeti in imate nelagodne občutke? Lahko gre za tokofobijo

Ste vedeli, da je v nekaterih primerih strah pred porodom lahko tako močan, da se ženska nikoli ne odloči za otroka? Če pa se že, jo močna občutja tako zelo ohromijo, da ji obdobje nosečnosti predstavlja pravo nočno moro. Zakaj se tokofobija pojavi in kako si v takšnem primeru pomagati, si preberite v spodnjih vrsticah.

Novice
18. 08. 2021 07.43

Ko otroku povemo za ločitev, ostane v njegovem spominu za vse življenje

Četudi se zgodi, da se ljubezen konča, je staršem najpomembnejše, da tega ne občuti otrok, zato je še toliko bolj pomembno, da mu situacijo, v kateri se je znašla družina, dobro predstavite.

Malček
16. 08. 2021 05.00

10 najboljših iger za predšolske otroke

Igra je spontana, ustvarjalna aktivnost, ki jo zasledimo v različnih obdobjih človekovega življenja in ne le v otroštvu, pri čemer je v predšolskem obdobju igra otrokova prevladujoča dejavnost. Za vas pa smo pripravili deset najbolj zabavnih iger za predšolske otroke.

Nosečnost
09. 08. 2021 11.44

Otroška imena, ki so trendna v letu 2021

Ste v veselem pričakovanju in izbirate ime za svojega otroka? Preverite, katera imena za fantka in punčko so trendna v letu 2021.

Nosečnost
05. 08. 2021 10.03

To se dogaja na dan naravnega poroda

Nosečnost je razburljiva dogodivščina, ki praviloma traja 280 dni ali 40 tednov. Če je nosečnost normalna in nastopijo spontani naravnih popadkov, se porod običajno začne odvijati v 38. tednu nosečnosti, lahko pa se seveda zgodi tudi prej ali pozneje in je vseeno tako z mamo kot z otrokom, vse v redu.

Malček
06. 08. 2021 14.10

7 trikov zoper kolcanje

Kolcanje ni nič drugega kot mišični krči otrokove diafragme. Povzroči ga lahko več različnih dejavnikov. Kako preprečiti neprijetno kolcanje pri otroku?

Malček
06. 08. 2021 14.09

5 skrivnosti mamic, ki uživajo v kuhanju z malčki

Da bi spremenili kuhanje z otroki v pravo zabavo, morate najprej pri tem uživati tudi sami. Zato vam predstavljamo 5 skrivnosti, s katerimi boste v kuhinji z malčki ustvarjali slastne dobrote, hkrati pa se boste pri tem zabavali.

Partnerski odnosi
04. 08. 2021 11.26

Blog: Jaz, ti, postelja, akcija!

Hm, hm … bom rekla samo, da me veseli, da so strokovnjaki končno ugotovili in zapisali še z moške perspektive, kar naše – včasih tudi boljše – polovice blazno moti pred, med ali večernim druženjem v postelji.

Resnične zgodbe
29. 07. 2021 07.53

Kaj, ko se po porodu zgodi najhujše?

Včasih se zgodi, da nosečnost ne poteka normalno ali da se pri porodu zgodi najhujše. "Preizkušnjo, s katero se morata soočiti starša, se težko ubesedi," pravi sogovornica, ki je pred tremi leti doživela smrt svojega še nerojenega otroka in se odločila, da svojo izkušnjo deli z nami.

Porodne zgodbe
26. 07. 2021 08.00

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'

Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Dojenček
23. 07. 2021 15.39

To so temeljne dojenčkove potrebe

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Očkov kotiček
23. 07. 2021 15.38

Jernej: 'Saj je otrok najin, kajne? Je sad najine ljubezni, zakaj bi bilo torej vse na moji ženi?'

Nosečnost partnerice in kasneje rojstvo otroka očetom prebudi nove skrbi, vprašanja in dvome. Bom dovolj dober oče? Se bo žena še zmenila zame? Kako bom zmogel? Ker vemo, da so najboljši nasveti iz prve roke, smo obiskali eno od srečanj za mlade starše in za rokav pocukali novopečene očete. Njihove izkušnje smo povezali z najpogostejšimi pomisleki, ki jih imajo očetje v tem obdobju.

Partnerski odnosi
19. 07. 2021 08.22

'Ženske imamo orožje, s katerim obvladujemo moške'

V vročih poletnih dneh je moj mož še bolj željan seksa kot običajno. Ob tem se mi poraja vprašanje, ali so tudi drugi družinski moški tako divji? Kolikokrat, kje in kako seksajo drugi starši?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1063