Bibaleze.si

1. razred

Novice
14. 12. 2021 10.35

12-letni deklici iščejo rejniško družino

Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

5KA
17. 10. 2021 16.42

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja

Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

5KA
23. 09. 2021 15.13

5KA: zabavnoresna spletna učilnica!

9 razredov osnovne šole – 12 predmetov – 16 učiteljev – več kot 1100 filmčkov.

Vzgoja in vrtec
17. 09. 2021 15.19

Kdaj je lahko otrok sam doma?

Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

Šola in splet
15. 09. 2021 07.54

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?

Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Šola in splet
08. 09. 2021 08.03

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet

Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Blog
01. 09. 2021 06.15

"Moji starši se niso učili z mano in niso pomagali pri domačih nalogah"

Moji starši se niso pretirano ukvarjali s šolo. Res so nama s sestro kupili šolske potrebščine, mama se je enkrat letno udeležila govorilnih ur in poskrbela, da sva bili v razredu urejeni. Pri vsem je bilo – hecno – še skorajda najbolj pomembno, da sva imeli vedno nujno čiste spodnjice, ker: "Kaj, če se kaj zgodi in te urgentno odpeljejo k zdravniku?! Kaj bodo pa rekli, če boš raztrgana in umazana?!"

Novice
31. 08. 2021 09.19

1. šolski dan in pomembne novosti za družine

Pred nami je 1. šolski dan šolskega leta 2021/2022. V pričakovanju tega dne pa nikar ne pozabite na pomembne novosti!

Novice
27. 08. 2021 08.00

Vse več otrok v šolo vstopa pri sedmih letih

Otroci v Sloveniji v osnovno šolo načeloma vstopajo pri šestih letih. Po podatkih raziskave Statističnega urada Republike Slovenije pa je z vsakim letom vse več otrok, ki prag osnovne šole prestopijo pri sedmih letih. Kaj so še pokazali rezultati študije? Preverite v spodnjih vrsticah.

Malček
19. 08. 2021 08.20

Pomembni nasveti za starše prvošolcev

Prvošolci so otroci, ki jim še vedno pripada igrivo otroštvo. Vendar pa kljub temu ob vstopu v popolnoma novo obdobje življenja potrebujejo vašo oporo, nasvete in vodenje. Predstavljamo vam nekaj nasvetov za uspešen začetek šolanja.

Novice
03. 08. 2021 08.01

Kako prvošolčke pripraviti na začetek pouka?

Še včeraj je vaše malo dete nerodno stopicljalo naokoli in vseskozi iskalo vaše naročje, čez slab mesec dni pa bo že prestopilo šolski prag in se začelo osamosvajati. Verjetno imate tudi vi ob tem mešane občutke, da pa bi bil ta prehod za vas in otroka lažji, smo za vas pripravili nekaj koristnih nasvetov.

Novice
28. 07. 2021 14.26

Česa ne smemo pozabiti pri izbiri pralnega stroja?

Izbira pralnega stroja je lahko pravi izziv, še posebej, če sploh ne veste, kaj točno iščete. Torej preverite, kaj točno se ponuja na trgu, in ugotovite razlike med modeli, ki jih na koncu primerjate s svojimi potrebami.

Novice
15. 06. 2021 08.03

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje

Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Družinsko življenje
14. 05. 2021 07.36

"Veliko lažje je imeti sedem otrok kot enega ali dva"

Tako iz lastnih izkušenj pove Anita Miklič, mamica sedmih otrok. Ampak vseeno – ni treba poskrbeti za enega, dva ali tri ... temveč za kar sedem otrok. Skuhati, oprati, pospraviti ... Kako? "Preprosto," odgovarja in obenem priznava, da niso popolni, da se včasih tudi sprejo, a da se nesoglasje na koncu vselej konča v lepem in umirjenem vzdušju.

Novice
08. 04. 2021 08.05

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"

Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Novice
03. 03. 2021 08.12

Učiteljica Nina Jelen gre po milijon ameriških dolarjev

Med petimi učitelji finalisti, ki so se potegovali na izboru za slovenskega predstavnika na svetovnem tekmovanju za najboljšega učitelja na svetu (Global Teacher Prize), je zmagala Zasavčanka Nina Jelen.

Prosti čas
02. 02. 2021 08.05

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok

Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

Novice
25. 01. 2021 11.13

To je ljubljenec slovenskih družin

Živeti polno življenje, uživati, potovati in se preprosto imeti lepo so sanje vsake družine, zato ni presenetljivo, da si želimo udobja in luksuza, tudi ko smo z družino v avtomobilu.

Šola in splet
04. 12. 2020 16.21

18-letnica: 'Močno pogrešam pouk v šoli, sošolce in druženje'

Kako ta čas ukrepov zaradi novega koronavirusa preživljajo mladi, smo povprašali med dijaki zaključnih letnikov srednje šole. Kaj je tisto, kar jih skrbi, kje vidijo pomanjkljivosti pouka na daljavo, kako se z vsem soočajo, pa si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Malček
08. 09. 2020 08.11

Pet super nasvetov za jutra brez stresa

Jutra so lahko zelo stresna … Če še tako želite, vaš otrok nikakor ne želi vstati iz postelje, se obotavlja pri umivanju in oblačenju, vi pa med tem nervozno pogledujete na uro in vas je strah, da boste zamudili v službo.

Malček
27. 08. 2020 07.49

Kakšno šolsko torbo kupiti?

Vaš otrok bo septembra prvič prestopil šolski prag in verjetno ste tik pred velikim nakupom – nakupom šolske torbe. Na trgovskih policah jih je ogromno; nekatere so majhne, druge velike, lahko izberete takšne, ki jih otrok vleče za sabo ali nosi na ramenih. Verjetno se boste za prvo triletje odločili za takšno iz tršega materiala, stabilnejšo ali pa tudi ne, ker jo bo čez teden puščal v šoli. Na kaj vse je treba paziti pri nakupu, si preberite v spodnjih vrsticah.

Novice
25. 08. 2020 08.00

'Učenje na daljavo se težko primerja z učilnico'

Lansko šolsko leto je bilo zaradi globalne pandemije koronavirusa precej drugačno, kot smo ga bili vajeni doslej, številni pa se zdaj z negotovostjo že spogledujejo s pričetkom novega. Čeprav je šolska ministrica že sporočila, da se naslednji torek v šolo vračajo vsi učenci, je še vedno prisoten strah, da se lahko ob poslabšanju razmer to hitro spremeni, večji pa je tudi strah pred potencialnimi okužbami. Učitelji se medtem že pripravljajo na novo realnost, mi pa smo klepetali s Petro Zore, pevko skupine Bomb Shell, ki smo jo lani spoznali v šovu Znan obraz ima svoj glas, sicer pa tudi učiteljico 4. razreda v eni izmed ljubljanskih osnovnih šol.

Blog
19. 08. 2020 07.39

"Vidva sta zobna miška! Vem! Vem!"

"Nimam zoba! Nimam zoba! Zob mi je izpadel! Zob sem pojedel!" se je čez celo naselje drl Matic s polnimi usti hitro topečega se sladoleda. Po dolgih mučnih tednih nenehnega tipanja, božanja, preverjanja in majanja mu je končno izpadel prvi mlečni zobek. Dva tedna pred njegovim prvim vstopom v šolo in – kar je najpomembneje – preden je prvi mlečni zobek izpadel njegovemu najboljšemu prijatelju. Čez nekaj ur pa je tudi že razvozlal eno najbolj varovanih skrivnosti otroškega sveta: da ni zobne miške in da sva zobna miška v resnici midva.

Blog
10. 06. 2020 08.00

Ko že misliš, da te pri treh otrocih nič več ne more presenetiti ...

BLOG: Pride dan, ko bi sredi joka, kričanja, izsiljevanja, nerganja najraje odšla čez vrata. V naravo, za kakšne tri ure, za tri dni ali včasih za nedoločen čas. Pride tudi dan, ko bi to naredila večkrat na dan.

Novice
28. 04. 2020 08.30

Na Danskem znova odprli vrtce. A vmes se je veliko spremenilo

Na Danskem in na Norveškem so se znova odprli vrtci. A vmes se je ogromno spremenilo – veljajo nova stroga pravila: otroci si med seboj denimo ne smejo posojati igrač in starši nimajo vstopa v vrtec. Nekaj mamic in očkov se sprašuje, ali so njihovi otroci poskusni zajčki. Pristojni v Sloveniji zagotavljajo, da se bodo vrtci odprli šele, ko bo varno.

Blog
14. 04. 2020 08.52

Res me "razveseli", ko se usedem na nekaj mokrega

Po novem imajo otroci vsak dan vsaj eno nalogo - sesanje, brisanje prahu, pospravljanje sobe, čiščenje kopalnice ... Zadnje se mi zdi sploh pomembno. Predvsem, da lahko fanta končno vidita, zakaj mi gre tako zelo na živce, ko pozabita dvigniti pokrov in ko uspeta zadeti vse drugo, samo straniščne školjke ne. In tudi, ko spregledata, da imamo ob straniščni školjki pisoar.

Malček
14. 02. 2020 13.56

Iris Mulej razkrila, kako skrbi za dobro odpornost svojih otrok

V tem času je ogromno otrok, ki kašljajo, imajo zamašen nos in podobno. "Nekateri otroci pa so bolj odporni," pove Damir Dabranin, dr. med., specialist pediater. Več o tem, kako lahko tudi sami izboljšate otrokovo odpornost, pa v nadaljevanju.

Družina in odnosi
12. 02. 2020 08.44

Vse, kar morate vedeti o skrajšanem delovniku

Delodajalec mora omogočiti krajši delovni čas zaradi starševstva in vam ne sme odrediti nadur. Lahko pa delate tudi med vikendi in popoldne.

Malček
20. 12. 2019 15.15

Kako pisati pismo Božičku?

Otroški svet je decembra prepojen z magičnimi doživetji. Dekoriranje doma, pisanje voščilnic in zavijanje daril spadajo med najlepša družinska opravila. Za otroke pa je zagotovo na prvem mestu doživetij pisanje pisma Božičku in seveda jutro, ko pod smrečico zagledajo pisana darilca. Kakšno veselje! Da bi otroku ritual pisanja pisma še bolj približali, vam predstavljamo nekaj idej, kako se stvari lotiti.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024