žita

Kaj pomeni napihnjen trebušček pri dojenčku?
Napihnjen trebušček še ne pomeni bolezni, alergije ali preobčutljivosti. Kdaj vse je treba zaradi napihnjenosti obiskati pediatra, je pojasnil doc. dr. Jernej Dolinšek, ki obenem močno odsvetuje domače diete na lastno pest. Preverite, zakaj!

Kdaj lahko otroku ponudimo riž, med in meso?
Z uvajanjem goste hrane moramo biti potrpežljivi in previdni. Ker dojenčkovo črevesje še ni povsem razvito in odporno, je potrebno začeti z enostavno prebavljivo hrano, ki bo tudi manj verjetneje povzročala alergijske reakcije.

Na kaj mora paziti noseča vegetarijanka?
Vegetarijanstvo predstavlja zdrav način prehranjevanja, ki pa mu je v obdobju nosečnosti treba posvetiti še dodatno noto pozornosti. Predvsem mora bodoča mama vegetarijanka paziti, da užije zadostno količino beljakovin, železa, kalcija, vitamina D in vitamina B12.

Kaj storiti, če je vaš otrok vedno lačen?
Se vam zdi, da vaš otrok nenehno išče hrano, da je vedno lačen? Predstavljamo vam štiri možne razloge, zakaj je temu tako in kaj lahko storite.

10 vitaminov in mineralov, ki jih vaše telo potrebuje v nosečnosti
Pravilna prehrana v nosečnosti je zelo pomembna in je pogoj za dobro počutje vse od načrtovanja nosečnosti do poroda. Nosečnice, potrudite se za zdrav in pester jedilnik!

Koliko jajc lahko pojemo za praznike?
Med prazniki se lahko pregrešimo. Toda le, če se "praznično" ne prehranjujemo vse dni v letu. Po koncu velike noči oziroma katerega koli praznika se je treba vrniti k zdravi, uravnoteženi prehrani. Prvih nekaj dni se lahko poskušate prehranjevati celo malo bolj zdravo kot običajno.

Pogrevanje hrane – da ali ne?
Ob obilici predpripravljene hrane, ki jo pripravimo sami ali kupimo, se potrošniki pogosto sprašujejo, ali je pogrevanje hrane varno in zdravo. Če se ravnamo po priporočilih v nadaljevanju, je uživanje pogrete hrane povsem varno, poleg tega na ta način poskrbimo, da je tudi manj zavržemo.

O žitih ...
Že od otroštva imajo žita pomembno vlogo v prehrani človeka in vedno bolj postajajo prva izbira pri uvajanju novih živil v otrokovo prehrano.

Hrana za možgane
Pozdravljeni!Zanima me kaksna hrana je dobra za mozgane?Vcasih imam tezave s koncentracijo, zbranostjo,pozabljiva sem in anksiozna.To se mi dogaja takrat,ko sem v stresnih situacijah.Vem da lahko s hr...

Najpogostejše nosečniške težave
Ste v veselem pričakovanju? Prekipevate od čustev? Iskrene čestitke! Čaka vas devet mesecev pripravljanja na materinsko vlogo. Nekateri meseci bodo napornejši, saj se boste mogli soočiti s kupom nosečniški težav. Zbrali smo nekaj najpogostejših in nasvete, kako jih ublažiti oz. premagati.

Prisluhnite pravljici Počitnice za princa
89-letna Mari Klešnik iz Doma starejših občanov Fužine nas je povedla v svet domišljije, tja, kjer so doma leni princ Timijan, dobrodušni učitelj Stanko Moder in mogočni kralj Pehtran Drugi. Prebrala nam je pravljico, ki se dotakne učenja, knjig in šolskih počitnic, zato smo skupaj zavrteli uro nazaj, v obdobje, ko je sama gulila šolske klopi.

Odlična rešitev, ko vam zmanjka časa
Otrok je iz dneva v dan starejši in čas je za uvajanje goste hrane. Žal mu vsi okusi ne bodo všeč in spoznavanje z novimi jedmi ne bo tako preprosto. Starši se takrat zatečejo k številnim nasvetom, kako in kaj. Poskušali smo odgovoriti na nekaj najpogostejših vprašanj, ki se pojavijo ob prvih grižljajih.

Vse, česar do sedaj niste vedeli o uvajanju prvih kašic
''Kdaj je čas za prve žlice hrane?'' je eno izmed mnogih vprašanj, ki roji po glavi novopečeni mami. Sledi pa mu: ''Katera živila pa naj mu najprej ponudim?'' Pediatri in strokovnjaki za zdravo prehrano svetujejo, da z uvajanjem goste hrane pri dojenčku začnete med četrtim in šestim mesecem, in sicer postopoma in v majhnih količinah. Imate doma malega gurmana? Potem sodelujte v nagradni igri in se potegujte za privlačne nagrade.

OD PRVE ŽLIČKE DO PRVIH PUSTOLOVŠČIN
V Fructalu že 40 let skrbijo, da iz majhnega zraste veliko. Ob letošnji obletnici znamke Frutek so pripravili posebno novost – instant kašice Frutek.

4. 12. ali 13. 12. se seje božična pšenica!
Božično pšenico sejemo 4. decembra na Sv. Barbaro ali pa 13. decembra na Sv. Lucijo. Pri tem se vam lahko pridružijo otroci.

Na naraven način v boj proti herpesu
Poletje se neusmiljeno približuje koncu in vse bolj se bliža čas, ko bomo mi in naši otroci bolj dovzetni za različne infekcije in obolenja. Poleg tega pa se vračamo v svet neskončnih obveznosti in napetosti ter vsakodnevnih pritiskov. Vse to zelo pogosto spremlja tudi zelo zoprna nadloga – herpes.

Živila, ki nam dajo tako psihično kot fizično moč
Se počutite nejevoljno in utrujeno? Nutricistka Karla Klander svetuje, naj energijo črpamo iz lahke hrane, svežega sadja in zelenjave, kalčkov, semen ter oreščkov. Otrokom že zjutraj pripravimo sadno-zelenjavni sok, bogat z mnogimi vitamini, koristnimi za zdravje.

Sodeluj in osvoji super nagrado!
Ko napoči čas za dojenčkovo prvo kašico, se mamicam porajajo številna vprašanja. Pripravili smo vam nasvete o tem, kdaj in kako začeti ter kaj ponuditi malemu jedcu. Vabimo vas tudi k sodelovanju v najbolj igrivem nagradnem natečaju MOJ FRUTEK.

Zakaj je zajtrk tako zelo pomemben?
Vsi starši bi se morali zavedati pomena zajtrka – ne samo zaradi sebe, pač pa zaradi otrok. Zajtrk je najpomembnejši obrok, ki bi ga morali zaužiti vsi.

Pokukajte v zasebno življenje šefa Gostilne!
Kuhinja. Igra loncev, kuhalnice in spretnih prstov. Hrana, veliko hrane. Umetnost, eksplozija okusov, kuharske pustolovščine in ja, Bine Volčič, kuharski mojster in številka ena v novem slovenskem televizijskem šovu Gostilna išče šefa. Želite pokukati v njegovo zasebno življenje?

Kaj lahko uživamo, če imamo celiakijo?
Celiakija je bolezen, pri kateri ljudje ne smejo uživati prehranskih izdelkov, ki vsebujejo gluten. Ta se nahaja v pšenici, ječmenu, ovsu in v ostalih žitih, najpogosteje pa se razvije pri dojenčkih med 6. in 18. mesecem starosti. Edini način zdravljenja je stroga brezglutenska dieta.

Kako nad najpogostejšo prebavno motnjo?
Zaprtje je ena najpogostejših prebavnih motenj, ni bolezen, lahko pa vanjo vodi. Z njo se srečuje okrog 50 odstotkov prebivalcev razvitega sveta in vsaka tretja nosečnica. Pri bodočih mamicah so vzroki za zaprtje hormonske spremembe, ki zmanjšajo krčenje črevesja. Kako to preprečiti ali ublažiti?

Koliko magnezija potrebuje nosečnica?
Med nosečnostjo se potrebe po magneziju povečajo, saj se ta pospešeno izloča skozi ledvice. Nosečnice potrebujejo od 10 do 16 mg magnezija na kilogram telesne teže dnevno. Kaj je naloga magnezija v organizmu in v katerih živilih ga je največ?

Ko je edina rešitev brezglutenska dieta
Celiakija je bolezen, ki se najpogosteje razvije pri dojenčkih med 6. in 18. mesecem starosti, edini način zdravljenja pa je stroga brezglutenska dieta. To pomeni prepoved zaužitja žitaric, ki so v naši prehrani najbolj pogoste – pšenica, ječmen, rž, oves.

Hemeroidi - kako naj si pomagam?
Hemoroidi ali zlata žila so razširjene vene ob zadnjiku, ločimo notranje in zunanje, ki ponavadi povzročajo bolečine. Vzrok za njihov nastanek je treba iskati v nezdravi prehrani, prekomerni teži, dolgotrajnem sedenju, mnoge ženske pa jih dobijo med nosečnostjo ali po prvem porodu.

Kako prepoznati in omiliti celiakijo?
Celiakija je sistemska bolezen, ki se pri otrocih najpogosteje kaže pri težavah s prebavili. V osnovi gre za zapleteno genetsko motnjo. Ta vodi v neustrezen imunski odgovor na zaužiti gluten, ki se nahaja v nekaterih žitaricah.

Kaša, radost naša
Ko vaš dojenček dopolni šest mesecev, za rast in razvoj potrebuje več hranilnih snovi. Kaše predstavljajo neprecenljiv vir ogljikovih hidratov, beljakovin rastlinskega izvora, vitaminov in mineralov.

Več kot 1000 živali v italijanskem parku!
Če želite otrokom približati živalski svet, potem jih odpeljite na izlet v Parco Zoo Punta Verde v Lignano. Uživali bodo v pogledu na več kot 1000 različnih živali, ki so jih do sedaj lahko videli le v knjigah ali na televiziji.

Z zdravo prehrano do ravnega trebuha
Če želite raven trebuh, potem naj na vašem jedilniku pristanejo super prehrambni izdelki, med njimi tudi temna čokolada. Raziskovalci so namreč ugotovili, da le-ti pomagajo topiti maščobe na trebuhu in bokih.

Ekcem imajo lahko tudi dojenčki
Rdeče luskaste zaplate na dojenčkovi koži, za katere je videti, da ga zelo srbijo, so lahko ekcem (imenovan tudi atopični ekcem). To je kožno vnetje, ki se najpogosteje pojavi med dvema mesecema in dvema letoma starosti.