že pri

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Kakšni so simptomi vnetja srednjega ušesa pri otroku?
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja, saj so ušesne troblje, tako imenovane tube, pri njih krajše in širše kot pri odraslih. V spodnjih vrsticah preverite znake in simptome vnetega ušesa ter potek zdravljenja.

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Kdaj dojenček dejansko vidi?
Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Nobelov nagrajenec pri 57 letih izvedel veliko družinsko skrivnost
Nobelov nagrajenec je izvedel resnico o svojem poreklu šele pri 57 letih in še to po naključju. Takrat je odkril, da njegova sestra Miriam v resnici ni bila njegova sestra, temveč njegova biološka mati.

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?
Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Sporočilo za starše, ki pričakujejo drugega otroka
Mama deklice in dečka je napisala odprto pismo prijateljici, ki pričakuje drugega otroka. V devetih točkah je opisala, kako drugi otrok spremeni življenje staršev.

Anamaria Goltes: Lep materinski dan vsem mamam
25. marca praznujemo materinski dan. Ob tej priložnosti je tudi Anamaria Goltes objavila novo fotografijo hčerke Gabriele.

Kako zdraviti vnete oči pri otroku?
Pri vnetju oči gre največkrat za posledico virusne ali bakterijske okužbe, ob kateri se pojavijo določeni spremljajoči bolezenski znaki. Potek in zdravljenje se razlikujejo glede na vzrok vnetja.

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?
Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Nekdanji tekmovalec MasterChefa se veseli nove vloge
Timotej Cizej, nekdanji tekmovalec kuharskega šova MasterChef Slovenija, je pred kratkim postal očka. Z rojstvom hčerke Line Mete je njegovo življenje tako dobilo novo dimenzijo.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Kdaj in kako narediti nosečniški test?
Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Slovenska igralka: Ganljiva pot do hčerke iz Nepala
Maruša Oblak, slovenska igralka, je svojo željo po materinstvu uresničila na edinstven način – s posvojitvijo deklice Ajušri iz Nepala. Njena pot do materinstva ni bila enostavna, od birokratskih ovir do dolgotrajnega čakanja, a na koncu je bila nagrajena s čudovito hčerko.

5 preprostih korakov, s katerimi otroka naučite varčevati
Pravijo, da se ne rodimo kot milijonarji, temveč milijonarji postanemo. Kako otroka naučiti ravnanja z denarjem in varčevanja? Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki lahko pri tem pomagajo.

Po vseh teh letih iskanja odgovora sem končno izvedela, kaj je narobe z mojim telesom
Kljub bolečinam in drugim simptomom, ki so se začeli že v najstniških letih, je 32-letna Lucija diagnozo endometrioze dobila šele leta 2022 med posegom na Onkološkem inštitutu. Zdaj se sooča z zdravljenjem, ki vključuje prehranske spremembe, hormonsko terapijo in druge načine lajšanja simptomov. Svojo izkušnjo deli z namenom ozaveščanja o endometriozi in spodbujanja žensk, da vztrajajo pri iskanju pomoči.

10 dejstev, ki jih morate sprejeti, če imate doma 3-letnika
Tri leta stari otroci niso več dojenčki. So dečki in deklice, ki že radovedno spoznavajo svet okrog sebe in si želijo uveljaviti tudi svoj pogled nanj. Če jim kaj ni všeč, boste to zagotovo izvedeli. Že v naslednjem trenutku pa lahko od njih pričakujete najmočnejši objem na svetu. Kajti niso zamerljivi in hitro pozabljajo. So pa lahko precej trmasti in glasni. Pa nežni in ljubeči.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Koliko otrok si želita Sanjski Miloš in Šime?
Letos smo na VOYO spremljali kar dva sanjska moška, Šimeta in Miloša. Bilo je smeha, romantike in solz, a na koncu sta ostali le dve vrtnici, ki sta šli v roke Maide in Vanje. Po šovu smo se z njima pogovarjali o družini in otrocih. Poglejte, kakšne načrte imata.

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo
21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

To je najlepše ime na svetu
Pri izbiri imena za otroka starši sledijo različnim željam. Nekateri želijo, da njihov otrok nosi izvirno ime, nekaj, kar ni pogosto, drugi imajo raje kratka ali dolga imena, nekateri želijo priljubljena imena itd. Če iščete popolno ime, pa morda obstaja eno, ki je kot nalašč za vas, saj je bilo z znanstveno študijo razglašeno za najlepše na svetu.

Kako plišast zajček otroku okrepi občutek varnosti?
Otrokova temeljna potreba po varni navezanosti na njemu bližnjo ljubljeno osebo je pomemben dejavnik v razvoju otroka. Razvije se v prvih 18 mesecih in se odraža v močni potrebi iskanja bližine in stika z otroku bližnjo osebo (najpogosteje v zgodnjih razvojnih fazah z mamo). Zgolj če otrok v varni navezanosti razvije občutek, da so njegove čustvene in fizične potrebe prepoznane in ustrezno izpolnjene, bo lahko navezanost razvil v čustveno bližino in si dovolil ohranjati občutek lastne vrednosti v ljubečih, varnih odnosih.

"Ko boste rodili, bodo vaše bolečine izginile"
Maja že od mladosti trpi zaradi hudo bolečih menstruacij, ki so ji zaznamovale življenje. Kljub zdravniškim nasvetom in diagnozam, ki so ji pogosto trdile, da gre zgolj za normalen pojav, je njeno stanje sčasoma postalo vse hujše. Maja je vztrajala pri iskanju odgovora in končno odkrila, da za njenimi težavami stoji endometrioza – bolezen, ki jo je popolnoma spremenila.

Tako so danes videti slavni osmerčki
Pred 16 leti je svet osupnil ob novici, da je Američanka Natalie "Nadya" Suleman, ki je bila že mati šestih otrok, rodila osmerčke. Zdravniki so bili presenečeni, saj so pričakovali, da bo rodila sedmerčke, a se je izkazalo, da se je v njenem trebuhu 'skrival' še en dojenček.

Bizarne otroške kletke: Ko otrok za zdravje 'visi v zraku'
Predstavljajte si čas, ko so starši svoje dojenčke dobesedno obesili iz okna svojih stanovanj v posebnih kovinskih kletkah, prepričani, da svež zrak in izpostavljenost elementom izboljšata zdravje njihovih otrok. Ta nenavadna in nekoliko zaskrbljujoča praksa, ki se zdi bolj primerna za distopični roman kot za resnično življenje, je bila v 30. in 40. letih 20. stoletja včasih zelo priljubljena, vse v imenu izboljšanja zdravja dojenčkov.

Med uniformo in materinstvom: zgodba podčastnice Jasmine Kunej
Marec je mesec žensk – 8. marca obeležujemo dan žena, 25. marca materinski dan. Je mesec, ko praznujemo ženske – močne, odločne in pogumne ... Ženske, ki vsak dan premikajo meje – v družbi, družini in poklicu. Ena izmed njih je tudi Jasmina Kunej – podčastnica Slovenske vojske, ki je hkrati tudi mama. Z nami je delila, zakaj je postala vojakinja, kako usklajuje službo in družinsko življenje ter kaj ji pomenita dneva, posvečena ženskam in materam.

Opažajo veliko stisk in izrazitih težav, ki se kažejo v izgubi smisla in volje do življenja
Strokovnjaki v pokoronskem obdobju opažajo več hudih stisk mladostnikov, ki morajo običajno dolgo čakati na strokovno pomoč, v nekaterih primerih pa tudi na lastno željo čakajo, da se bodo težave rešile same od sebe, a se ne.