šport za otroke

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Brez pogoja PCT starši ne smejo vstopiti v vrtec
Vsi, ki vstopajo v katerikoli vzgojno-izobraževalni zavod, morajo izpolnjevati pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja (PCT).

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Ideje za zabavne igre na snegu
Naj bo otroštvo v teh zimskih dneh nepozabno! Za vas smo pripravili nekaj idej, kako preživljati prosti čas z otroki na snegu.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika
"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

MaMaMija: Že vem, kaj si bom zaželela za novo leto!
BLOG: Maticu so trojke končno vsaj približno uspele, ampak šele ko je v zvezek začel risati "ritke". Uf, ampak koliko potrpljenja in mirnih živcev je bilo potrebnih pri učenju trojic! On bi zvezek obrnil postrani ali na glavo, po zapisu ene same vrstice njegovih približkov trojk bi on premor, ker je "takoooo zeloooo utrujen" in "ker so trojke tako težke". Da sploh ne govorim o njegovem motoviljenju po stolu, stokanju in nešteto glasnih vzdihih "trooojke so reees težkeeeee". Uf!

Posnetek inštruktorice, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik
Posnetek inštruktorice plavanja, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik. Mamici so očitali, da spravlja svojega osemmesečnega sinčka v veliko nevarnost, grozili so ji celo s smrtjo. Kaj meni o posnetku, smo povprašali akreditirano inštruktorico razvoja za dojenčke, reševalko iz vode in vaditeljico otroškega plavanja ter terapevtko v vodnem okolju, Deniso Lavrenčič. Razložila je tudi, kako sama privaja na vodo naše najmlajše že od rojstva dalje.

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Kam z družino na oddih, da bo varen, a hkrati poln doživetij?
Če si želite, da bi vsaj nekaj dni dopustovali brez skrbi in priprav, vam predlagamo tri možnosti. Vse tri zagotavljajo oddih brez kuhanja, brez gore prtljage, pot do tja pa kratka in hitra.

Na Danskem znova odprli vrtce. A vmes se je veliko spremenilo
Na Danskem in na Norveškem so se znova odprli vrtci. A vmes se je ogromno spremenilo – veljajo nova stroga pravila: otroci si med seboj denimo ne smejo posojati igrač in starši nimajo vstopa v vrtec. Nekaj mamic in očkov se sprašuje, ali so njihovi otroci poskusni zajčki. Pristojni v Sloveniji zagotavljajo, da se bodo vrtci odprli šele, ko bo varno.

Šole in vrtci se zapirajo, kako bo organizirano varstvo otrok?
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je skupaj s predstavniki združenj občin Slovenije in skupnostjo vrtcev Slovenije pripravilo navodila za ravnanje vrtcev in občin ob ukrepu zaprtja javnih vzgojno-izobraževalnih ustanov.

Kdaj je čas za prvo drsanje?
Zima je prečudovit čas, ko se lahko otroci preizkusijo tudi v drugačnih športih kot v drugih letnih časih; lahko smučajo, se sankajo in tudi drsajo. V mnogih krajih imajo postavljena brezplačna drsališča, drsalke pa si je mogoče izposoditi. O tem, kdaj je otrok sploh sposoben usvojiti drsanje in kakšne poškodbe se lahko pojavijo, če začne prezgodaj, smo se pogovarjali s fizioterapevtko in terapevtko razvojno-nevrološke obravnave Špelo Gorenc Jazbec.

Plemenita gesta grosupeljskih mamic
Razširilo se je mnenje, da je Grosuplje nogometno mesto, v katerem žoge ne brcajo samo fantje, temveč tudi dekleta. Mi smo se odpravili do mamice Darje Sekule Krstič, ki v prostem času kostim in balerinke zamenja za nogometni dres in kopačke. Toda Grosupeljčanke se po igrišču včasih podijo za žogo s posebnim poslanstvom. Tako so na materinski dan spoznale palestinske otroke iz taborišč in jim polepšale počitnice v Sloveniji ter jim pričarale nasmehe na obraz. Prav v četrtek pa bo mlade na Debelem Rtiču obiskal tudi minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo.

Zato je v Sloveniji toliko vrhunskih športnikov
Podoben sistem spremljanja gibalnih aktivnosti kot Slovenija ima po mnenju profesorja Gregorja Juraka le še Južna Koreja. A so podatki tam tajni, saj je sistem namenjen vojaškim potrebam.

Kate in Pippa kot nosečnici prečudoviti
Mlajša sestra Kate Middleton Pippa pričakuje prvega otroka in je kljub temu da je v zadnjem trimesečju zelo aktivna. Medtem pa je njena sestra Kate Middleton med vsemi tremi nosečnostmi imela težave in se je ves čas borila s hudo obliko hiperemeze.

Če imate več otrok, vam pripadajo za prijavo dodatne ugodnosti
Plavanje prinaša številne koristi za otroka, ne samo da je med 'čofotanjem' v vodi presrečen, obenem to pripomore k razvoju gibalnih sposobnosti. Starši, poskrbite, da se otrok ne bo bal vode, da bo znal dobro plavati, da bo v morju, bazenu, jezeru in reki vedno varen.

Z novim šolskim letom pet ur gibanja na teden
S septembrom bo na 175 osnovnih šolah v Sloveniji poskusno stekel projekt, ki za otroke uvaja po uro gibanja na dan, je v pogovoru za STA potrdila ministrica za izobraževanje znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič.

Pet večnih modrosti o vzgoji otrok
Večne modrosti o vzgoji otrok se prenašajo iz generacije v generacijo in nikoli ne zastarajo. Otroci si zaslužijo spoštovanje, tolažbo in razumevanje staršev in kar je najpomembneje – svobodo.

Pet večnih modrosti o vzgoji otrok
Večne modrosti o vzgoji otrok se prenašajo iz generacije v generacijo in nikoli ne zastarajo. Otroci si zaslužijo spoštovanje, tolažbo in razumevanje staršev in kar je najpomembneje – svobodo.

Pomembnost športnih aktivnosti za otroke
Vsi starši se zavedajo, kako pomembno je, da so otroci aktivni. S športnimi aktivnostmi krepijo svoj obrambni sistem in preprečijo debelost. Poleg tega pridobijo marsikatere vrednote, ki so v današnjem času že pozabljene.

Super družinske plaže na Jadranu
Poletje je čas, ko se družine odpravijo na morje. Da je plaža primerna za majhne otroke, mora imeti dovolj sence pod borovci, preprost vstop v vodo, prav tako mora biti poskrbljeno za animacijo.

Mini dogodek za velike športnike
Otroci imajo radi izzive in tokrat jih je animator Blaž Babič preveril, kako spretni so v štafetnih igrah, kako obvladajo nogomet in ali so rojeni plesalci. Več kot 30 otrok je več kot odlično opravilo gibalne naloge, pri tem pa so se nasmejali iz srca.

Rolka in wave board sta zakon!
Mnogi otroci bodo v en glas vzkliknili, da sta rolka in wave board zakon, saj lahko z njima izvajajo takšne in drugačne vragolije, trike, tekmujejo med sabo, kdo bo hitrejši … Koliko stari otroci pa lahko začnejo z rolkanjem, da znajo uspešno loviti ravnotežje, biti okretni?

Ko starši postanejo nočna mora na tribunah
Starši, ki med tekmo na tribunah na glas štejejo napake hčerinih soigralk. Desetletnih deklic. Oče, ki se hudo razjezi na osemletnika, ker je na igrišču spotaknil njegovega sina. Pa starši, ki ne govorijo z otrokom, ker ni zmagal. Vse to so žalostne podobe otroškega športa. Kaj storiti, ko odraslim popustijo zavore?

Objava, ki je v Sloveniji doživela velik odziv
Rokometni klub Slovenj Gradec je na Facebooku objavil posebno sporočilo za starše, naj na tekmi svojemu otroku pomagajo, njega in ekipo spodbujajo, so sproščeni in ob gledanju uživajo. Takšna objava je naletela na pozitiven odziv, saj na šolskih tekmovanjih zadnje čase slišite le kričanje, vreščanje, preklinjanje številnih nezadovoljnih mam in očetov.

Odličen rekvizit, ki je lahko zelo lepo darilo!
Če hulahop obroč povezujete samo z deklicami in ritmično gimnastiko, se motite. Obroč, ki je bil v mladosti naših staršev nepogrešljiv, je lahko zelo lepo rojstnodnevno darilo tako za deklice kot dečke. Idej za gibalne igre je več kot dovolj …