škodljivih

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?
V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?
Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Svetujemo, kako izbrati pravo otroško posteljnino!
Otroci velik del dneva preživijo v postelji, zato je pomembno, da imajo kakovostno posteljnino. Na kaj paziti, ko kupujete otroško posteljnino?

To se zgodi z nohti in lasmi v času nosečnosti
Nosečnost je obdobje sprememb, ki jih vsaka ženska doživlja nekoliko po svoje. Nekatere so obdane s prav posebnim sijajem, spet druge preizkušajo čisto nove recepte, kot so na primer kumarice s čokoladnim namazom, spet tretje poročajo o tem, da imajo drugačne lase in nohte. Torej kaj se zgodi z našimi nohti in lasmi v času nosečnosti?

Dan brez zaslonov za vse učence in učitelje
Ste vedeli, da je skoraj 20 odstotkov mladih nekoliko odvisnih od mobilnih telefonov in družbenih omrežij in da ta trend iz dneva v dan narašča? Ste vedeli, da mnogim najstnikom zaradi uporabe telefona, aplikacij in družbenih omrežij močno primanjkuje spanca? Ste vedeli, da je več kot polovica osnovnošolskih najstnic (56 odstotkov) in več kot tretjina osnovnošolskih najstnikov neprespanih?

Kot sošolca se nista družila, zdaj sta poslovna partnerja
Flavijan Tekavec in Viktorija Hafner sta bila štiri leta sošolca v gimnaziji, a priznata, da se nista pretirano družila. Vse pa se je spremenilo med obdobjem globalne pandemije koronavirusa, ko je Flavijan razvil izdelke za nego las, k sodelovanju pa povabil še svojo nekdanjo sošolko. Zdaj skupaj vodita podjetje.

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih
Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

Kdaj si lahko otroci začnejo barvati nohte?
Otroci so že tako navdušeni nad barvami in ustvarjanjem. Zato ni prav nič čudnega, da jih navdušujejo tudi laki za nohte. Pa je primerno, da jim omogočimo barvne nohtke? In če da, kdaj? Več o tem v spodnjem prispevku.

Kako otroke učiti strpnosti in sočutja?
Verjetno si vsak starš želi, da bi bil njegov otrok do vrstnikov sočuten in strpen. Ni pa ravno skrivnost, da moramo biti za vzgojo sočutnega otroka takšni najprej starši. To je osnova, temeljni kamen vsega. Otrok se namreč ne rodi nestrpen ali sovražen, ampak se nestrpnosti nauči. Na enak način otroke učimo razumevajoče drže, strpnosti, senzibilnosti in sočutja do drugih, ki predstavljajo ključne elemente kakovostnih odnosov in uspešnejšega življenja.

'Če popijem kozarček ali dva, mu ne bo nič škodovalo'
Alkohol in nosečnost sta besedi, ki ju le stežka uporabljamo v istem stavku. Čeprav se večini žensk zdi pitje alkohola v nosečnosti nekaj povsem nepredstavljivega, se zlorabe alkoholnih pijač dogajajo tudi v tem ranljivem obdobju. Vsakršno uživanje alkohola potencialno ogrozi še nerojenega otroka in zdravje nosečnice.

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih
Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Severina: Za menoj je 9 let sodstva in 9 krogov pekla
Si predstavljate, kako bi vam bilo, če bi rodile otroka, ga vsak dan objemale in poljubljale, skrbele zanj in mu zaželele lahko noč, nato pa bi vam ga po nekaj letih iztrgali iz naročja in omejili stike z njim? Kaj se takrat dogaja v ženski? S kakšnimi čustvi se spopada, s kakšno bolečino? Predvsem pa, kako preživi to situacijo?

Zapis, ki odmeva: 'Vsaka ženska žal ni primerna za materinstvo'
Je res vsaka ženska primerna za materinstvo? Je ljubezen do otroka res brezpogojna? Smo vsi ustvarjeni za starševstvo? Kakšne posledice so lahko, če ima otroka nekdo, ki je narcisoiden, vase usmerjen, sebičen? Na spletu smo našli zapis, ki govori ravno o tem. Marsikdo se bo najbrž v besedah avtorice prepoznal tako ali drugače.

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Pomembnost vnosa vlaknin med nosečnostjo
Uživanje vlaknin v obdobju nosečnosti je izrednega pomena. Katera hrana in kakšna količina zadostujeta dnevni potrebi po vlakninah? Preverite v spodnjih vrsticah.

Pobuda blejskega vrtca: to bomo letos odnesli na grob
V Vrtcu Bled pozivajo: namesto plastičnih sveč na pokopališče z otrokom odnesite kamenček, na katerega je otrok nekaj narisal. V luči njihove pobude smo tudi sami izdelali kamenčke za na grob. In trdno smo odločeni, da ne bomo nikoli več prižgali nobene svečke!

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?
Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Beloočnica
Pozdravljen, zanima me od česa je odvisno kakšno beločnico imaš v očesu? namreč opažam da ima hčera pri letu in pol čisto modro beločnico,je to morda odvisno od barve oči? jaz imam sicer belo ...

Adenovirusni obolenje
Pozdravljeni. Pred dvema letoma sem imela adenovirusno vnetje roženic, takrat se mi je tudi poslabšala dioptrija (iz približno -2 na -4). Zdaj na izvidu piše:Vdo: 0,5 cc (-4,00 -1,00/15) -5,00 Dsph -1...

Rdeče oči
Lep pozdrav,pišem zato,ker imam že dalj časa strašno pekoče in rdeče oči že zjutraj,ko se zbudim.Pred tremi meseci ko sem obiskala splošnega zdravnika sem dobila antibijotične kapljice a ker niso nič ...

'30 dni sem testirala kremo proti gubicam Lux-Factor'
V poplavi kozmetičnih izdelkov in blagovnih znamk je težko izbrati kozmetiko, ki zares ustreza vašemu tipu kože, dejansko deluje, poleg tega pa ne vsebuje nevarnih in škodljivih snovi.

Le tretjina plišastih igrač uspešno opravila test varnosti!
Nemški kolegi iz potrošniške organizacije Stiftung Warentest so pred decembrskimi nakupi preverili varnost 30 plišastih igrač, za katere so odšteli med 2,95 in 76,50 evra. Le 8 bi jih ji zaslužilo zeleno luč, pri vseh ostalih so ugotovili mehanske in fizikalne pomanjkljivosti, kot na primer slabo trdnost šivov (nevarnost, da polnilo otrok zaužije) in prisotnost škodljivih kemikalij.

Če kupujete pirotehnične izdelke, morate vedeti TO!
S sloganom Namesto petarde raje pamet v roke se tudi letos nadaljuje preventivna akcija Bodi zvezda, ne meči petard, ki je namenjena osveščanju o škodljivih in nevarnih primerih uporabe pirotehničnih izdelkov. Nepremišljenost, objestnost in nepravilna uporaba so glavni vzroki za nastanek poškodb pri uporabi teh izdelkov.

Škodljivih učinkov se mladi ne zavedajo
Na ministrstvu za zdravje si ob napovedi glede uvajanja trošarin na sladke pijače želijo, da bi se del teh sredstev lahko namensko porabil za javno zdravstvene in preventivne programe. Po njihovem mnenju je tudi pomembno, da država sprejme ukrepe, ki bodo preusmerili potrošnike od sladkih pijač k uživanju navadne, izvirske in mineralne vode.

Pozor! Vrednost škodljivih delcev v zraku je povišana
Merilne naprave državne merilne mreže za kakovost zraka te dni po pojasnilih Agencije RS za okolje (Arso) merijo izredno visoke koncentracije škodljivih delcev v zraku, imenovanih PM10. Skoraj po vsej Sloveniji je prekoračena predpisana dnevna mejna koncentracija teh delcev.

Romantike ni več-tudi sneg je neužiten!
Se še spomnite neskončnih dni na snegu, ko smo kot otroci z užitkom lizali sneg? A časi so se spremenili. Čeprav je sneg bel in na pogled čist, naj ga otrok nikar ne je. Ne samo, da lahko povzroči boleče grlo, vsebuje tudi vse mogoče kemikalije in strupe našega ozračja.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.