še kar ni dovolj

"Rada te imam." – "Ja, ja, saj vem."
Tako kot se rada objemam in ljubkujem, izražam ljubezen tudi z besedami. In skoraj devetletni Matevž se mi na moj "rada te imam" nasmehne, me objame in mi pove, da ima tudi on mene rad. Štiriletna Mija me nežno poboža po obrazu in mi reče: "Tudi jaz imam tebe rada." Sedemletni Matic pa mi smeje se odgovori z: "Ja, ja, vem, vem."

Laura M. Rak: 'Ne moreš biti vse naenkrat v istem obdobju'
Vas zanima, kaj se zgodi, ko se v eni osebi združita trmoglava in zaletava punca, zagnana arhitektka, ki obožuje svoje delo in mama, predana svoji družini? Preverite v spodnjih vrsticah.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

Poznano? Ko je treba v šolo, bi spali, med vikendom pa so vsi razčuti že ob 6. uri
Spet je mimo jutro, ko se je Matic še iz postelje drl, kako zelo je on še zaspan in da naj ga jaz uredim, ko je Mija ponosno in vsa zaljubljena sama vase prikorakala iz sobice v najlepši in hkrati najbolj nepraktični oblekici in ko je Matevž že pol ure na vratih nemirno drencal, pritožujoč se, da bi on pa zdaj res že šel v šolo in da je naveličan stalnega čakanja.

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti
"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

'Mojega novorojenčka so napadli spletni troli'
Družbena omrežja so v zadnjih letih precej spremenila naša življenja in čeprav lahko zaradi njih ostajamo v stiku tudi s tistimi, ki niso ob nas, hkrati pa nam zagotavljajo takojšen vir informacij, imajo tudi svoje slabe strani. Te se kažejo predvsem v zlobnih komentarjih tistih, ki o posledicah svojih besed ne razmišljajo, saj se počutijo zaščitene zaradi sedenja za računalnikom. 'Takrat iz ljudi bruhne najslabše in napišejo tudi tisto, česar v resničnem življenju ne bi človeku nikoli izrekli v obraz,' so že večkrat poudarili številni psihologi.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

"Jedel sem najboljšo juho na svetu!" - "Kakšno?" - "Brokolijevo!" - "?"
Pride zadnjič Matevž iz šole in izjavi, da je jedel najboljšo juho v svojem življenju. Ni znal natančno povedati, kakšno, njegov opis je bil (citiram): "Bila je zelene barve, z majhnimi, mini koščki nečesa, verjetno zelenjave ... Mogoče krompirja, korenčka, špinače? Ampak, res! Ful je bila dobra, najboljša juha, kar sem jo doslej jedel! Ever!" Presenečena, da je sploh jedel zelenjavno juho, sem na spletni strani šole preverila, iz česa je bila "najbolj okusna juha ever!", in šokirana ugotovila, da ga je navdušila brokolijeva juha. Brokolijeva!

Kaj povzroča krvavitve iz nosu med nosečnostjo?
Pri približno 20 odstotkih nosečnic se pojavijo krvavitve iz nosu. Večina nosečnic se pri tem prestraši in jih skrbi zaradi možnih neželenih učinkov. Zakaj nastane krvavitev in kako si lahko pri tem pomagate, bomo za vas pojasnili v spodnjem zapisu.

Hčeri je želel nadeti materino ime, žena se ni strinjala
Nekateri že od malega vedo, kako bo ime njihovim otrokom, medtem ko drugi z izbiro čakajo do zadnjega trenutka. V prvo skupino spada tudi mož, ki se je odločil, da bo svojo hčer poimenoval po svoji materi, medtem ko se njegova žena s tem nikakor ni strinjala. Kako se je stvar razpletla?

Kaj pa če ne bom dovolj dobra mama?
Vloga mame je ena najlepših, a tudi najtežjih, z njo povezane pa so tudi številne skrbi. Te se velikokrat začnejo že med nosečnostjo, ko bodočo mamico prevevajo misli o tem, ali se bo znašla v tej odgovorni vlogi. Zbrali smo najpogostejše skrbi, ki se pojavljajo v predporodnem obdobju.

Najpogostejši razlogi, zakaj moški varajo
Med pogostimi težavami parov v sodobnem času je še vedno nezvestoba, ki pa jo moški in ženske velikokrat različno dojemamo in doživljamo. Kateri so najpogostejši razlogi, ki moške pahnejo v varanje?

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'
Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.

To se dogaja pri prehodu iz otroške posteljice v posteljo
Mejniki, ki jih otrok dosega, so prav gotovo vedno nekaj posebnega. Prvi nasmehi, prvi koraki, prve besede, prvo spanje v posteljici in prvo samostojno spanje v veliki postelji. Kaj vse se dogaja ob slednjem mejniku?

Zgodba bralke: 'Otrok je dar in jaz sem ga sprejela z odprtim srcem'
Vse se je začelo, ko mi je test pokazal pozitivno. Čeprav sončka nisem načrtovala, je kar naenkrat vstopil v moje življenje in ga spremenil.

Kdaj je pravi čas, da otroke vključimo v kuhinjo?
Nobena skrivnost ni, da Slovenci radi kuhamo, številni kuharji so se proslavili tudi kot pravi kuharski mojstri, lani pa smo dobili še prve dobitnike Michelinovih zvezdic. Zahvaljujoč šovu Mali šef Slovenije pa smo v preteklih letih ugotovili tudi, da imajo otroci veliko potenciala, saj so v kuhinji še kako spretni. Še pred začetkom nove sezone omenjenega šova, ki na POP TV prihaja že to nedeljo ob 17.50, smo o mestu otrok v kuhinji klepetali s sodniki.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.

'Za milijone otrok po vsem svetu ‘normalno’ nikoli ni bilo dovolj dobro'
"Pri obnovi sveta ne gre za vrnitev v prejšnje normalno stanje. Za milijone otrok po vsem svetu ‘normalno’ nikoli ni bilo dovolj dobro," v odprtem pismu javnosti opozarja Henrietta Fore, izvršna direktorica UNICEF-a.

"V šole so šli po skoraj treh mesecih. Po 15 tednih. Dobre smo."
Med sopihanjem na bližnji hrib me je presenetil telefonski klic prijateljice, ki mi je v slušalko vpila: "V šolo gredo! V šolo gredo! Koooončnooo! Končnoooo!" Sredi gozda sem začela vzklikati "Jeee, jeee!" in skakati od veselja. Fanta sta me začudeno gledala, a sta mi kmalu sledila, ko sem še njima razkrila izjemno novico. Vsi skupaj smo se prijeli za roke, vriskali in plesali v krogu. Naša sreča je bila nepopisna.

Mame dolgolascev: 'Dovolj imamo neželenih komentarjev!'
Prav neverjetno je, koliko polemik in debat lahko povzročijo dolgi lasje pri fantku. Veliko staršev dolgolascev se vsakodnevno srečuje z raznimi mnenji, predlogi in reakcijami ostalih, za katere sploh niso prosili. Zato je mama dolgolasega fantka zapisale spodnje besedilo.

Vsem mamicam, ki se borijo za svojega otroka - same
Zgodilo se je nekaj najlepšega, nekaj kar te bo spremljalo vse življenje, to malo bitje, brez katerega ne moreš več živeti, saj si postala mama. In potem se je zgodilo še nekaj... Postala si tudi mama, ki bo sama skrbela zanj.

"Kako sem uživala ... pri jedi sladoleda na kavču v popolni samoti!"
Saj veste, da imam naše tri "sončke" rada do lune in nazaj, pa še enkrat naokoli in vse do neskončnosti. Ampak vseeno sem neizmerno uživala, ko sem bila včeraj popoldne čisto sama doma. Za približno tri ure je bila cela hiša popolnoma prazna. Tiha. Tako tiha, da sem lahko slišala sama sebe razmišljati. Po več kot pol leta.

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan
Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Zaradi občutka slabe vesti delamo tudi napake
Želimo si biti najboljši starši, a včasih ne zmoremo vsega, kar smo si zadali, saj smo razpeti med tisoč in eno obveznostjo in časom, ki si ga želimo preživeti s svojim otrokom. Slaba vest je tako vedno prisotna, saj se nam zdi, da nikoli ne naredimo dovolj.

To je ljubljenec slovenskih družin
Živeti polno življenje, uživati, potovati in se preprosto imeti lepo so sanje vsake družine, zato ni presenetljivo, da si želimo udobja in luksuza, tudi ko smo z družino v avtomobilu.

Hčeri, ki je ne bom nikoli imela
Včasih so želje eno, realnost drugo. Prav gotovo se vsak izmed nas kdaj vpraša, kako bi bilo, če bi ... imeli boljšo službo, hišo namesto stanovanja, varnost, finančno stabilnost, več otrok, kot jih imamo. Vsem so dovoljene sanje in včasih se uresničijo, včasih pač ne. In tudi to je v redu. O tem govori spodnji zapis mame dveh otrok.

V resnici je to največ, kar lahko podarite otroku
Mamice niso več samo mamice, ampak morajo za svoje otroke tudi finančno poskrbeti, kar pomeni, da morajo delati – včasih veliko, saj potrebujejo denar za otrokova oblačila, izobrazbo, dejavnosti, medtem ko se borijo z očitki in slabo vestjo, da nimajo dovolj časa. Kaj je danes prav?

Veliko žensk čuti močan strah pred odgovornostjo biti mati
Kakovost povezanosti matere z otrokom je odvisna od povezanosti njene zavesti z njenim telesom, saj se komunikacija z novorojenim otrokom dogaja le skozi telesi. In če v tej komunikaciji pride do šuma, lahko mati napačno interpretira otrokove signale in se nanje napačno odzove. To pa lahko preprečimo z metodo AEQ, ki jo je Aleš Ernst iz klinične somatike filozofa Thomasa Hanne razvijal mnogo let.