čustvene

5 najslabših tipov mater in kakšni so otroci, ki odraščajo z njimi?
Biti mati se pogosto obravnava kot ena najpomembnejših in nagrajujočih vlog v življenju, a resnica je, da je materinstvo zapleteno, zahtevno in včasih zelo naporno. Koncept "slabe matere" lahko vzbudi globoke občutke krivde, sramu in neustreznosti.

Tako se obnaša toksična mati
Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?
Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

Veste, kaj je pravilo 7-7-7?
Na področju starševstva se pojavlja vse več različnih pristopov, a eno pravilo, ki je v zadnjem času pritegnilo veliko pozornosti, je pravilo 7-7-7. Mama Linda je na družbenih omrežjih podrobno pojasnila, kako ji to pravilo pomaga pri vzgoji otrok in zakaj je tako učinkovito.

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih
Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo samski očetje
Pravijo, da tisto, kar te ne ubije, te naredi močnejšega – vendar to velja le, če uporabimo prava orodja za soočanje z izzivi v življenju in se jih naučimo premagati. Vsi se kdaj v življenju srečujemo z izzivi, tukaj pa so 4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo očetje samohranilci, in nasveti, kako jih premagati.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Kako navdihujoče! Sinovo diagnozo je sprejela s pogumom in optimizmom
Igralka iz serije Yellowjackets, Samantha Hanratty, je za sinovo diagnozo izvedela že med nosečnostjo, ob čemer jo je preplavil val čustev.

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?
Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Sextorsion pri najstnikih: spolno izsiljevanje in čustvene stiske
V času napredne tehnologije in poplave družbenih omrežij se pojavljajo tudi številne oblike spletnega nasilja. Eno teh je spolno izsiljevanje, pri katerem je otrok zaradi groženj o razkritju prisiljen v pošiljanje nazornih slik, videoposnetkov ali celo v samo spolno dejanje. Pri tovrstnih izsiljevanjih so v današnjem času pogosta tarča prav najstniki, saj storilci za vzpostavljanje stika uporabljajo priljubljene družabne medije, igralne platforme in aplikacije za sporočanje. Preverite, kaj storiti, če vaš otrok postane žrtev tovrstnega nasilja.

O čem razmišlja dojenček v maternici?
Raziskave so pokazale, da dojenčki v maternici že pred rojstvom čutijo in zaznavajo okolico. Njihovi možgani aktivno vpijajo informacije, vključno z zvoki, jeziki in celo čustvi staršev. To odpira nova spoznanja o tem, kako poteka razvoj otroka že v prvih mesecih nosečnosti.

Znaki, ki kažejo, da smo bili kot otroci čustveno zapostavljeni
Psihologi navajajo najpogostejše znake, ki kažejo, da smo bili kot otroci čustveno zapostavljeni.

Céline Dion ob obletnici smrti moža delila srčno sporočilo
Devet let po tem, ko je Céline Dion izgubila svojega moža Renéja Angélila, ki je preminil zaradi raka na grlu, je pevka na družbenih omrežjih počastila njegov trajni spomin z ganljivim zapisom in fotografijo njunih sinov.

Igralka žaluje: Mamica moja. Kot da tudi mene ni več
Slovenska igralka in pevka Tanja Ribič je na družbenih omrežjih sporočila žalostno novico, da je umrla njena mama.

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?
Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom
Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Varna spolnost med in po nosečnosti: Nasveti za zadovoljstvo in zdravje
Ali je med nosečnostjo varno ostati spolno aktiven in zakaj nekatere nosečnice občutijo močno poželenje, medtem ko ga pri drugih sploh ni? Ali se lahko s spolnim odnosom res sprožijo popadki ter kdaj po porodu znova obuditi spolnost? Odgovore in nasvete za zdravo in zadovoljujoče spolno življenje v obdobju velikih sprememb je podala dr. Zalka Drglin, priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Pogovor o slabih novicah: Nasveti za starše
Ko se z otrokom pogovarjate o žalostnih dogodkih, kot so tragedije v medijih, je pomembno, da ločite svoje čustvene reakcije od tistega, kar boste povedali otrokom. Prvi korak je, da si vzamete čas, da se prilagodite slabim novicam, saj bo pogovor lažji, ko boste pomirjeni. Otroke je treba obravnavati tudi glede na njihovo starost.

Fotografije nekdanje najstniške zvezde požele veliko pozornosti
Bila je velika najstniška zvezda, mnogi si jo poimenovali zlato dekle komedije, pred njo je bila svetla prihodnost, a resničnost je bila drugačna. Na žalost so pritiski slave resno vplivali na njeno duševno zdravje, kar jo je pripeljalo do tega, da je popolnoma zapustila filmsko industrijo.

Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?
V povezavi z družinami kroži veliko misli in pregovorov. Družine si ne moremo izbirati sami. Kri ni voda. Na koncu ti vedno ostane samo družina. Res je, da je družina predstavlja primarno celico, v kateri postavimo temelje za svoje življenje. A žal je v nekaterih primerih tudi prostor zlorab, nasilja, nefunkcionalnih odnosov, ki se lahko vlečejo vse življenje. In prav zaradi nefunkcionalnega družinskega sistema se nekateri odločijo za prekinitev stikov s celotno družino ali le nekaterimi člani.

Dve stvari, ki jih otroci staršem ne odpustijo niti v odrasli dobi
Mnogokrat se otroci razjezijo na starše in rečejo kakšne besede, ki jih ne mislijo resno. A obstajajo tudi stvari, ki jih res nikoli ne pozabijo. In ti dve spadata mednje.

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester
Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Ne kupujte živali za darilo
Zelo pogosto se dogaja, da si za praznike otroci zaželijo žival. Naj bo to pes, mačka, hrček ali kaj podobnega, pa starši včasih premalo pretehtajo otrokovo željo in na koncu se veselje spremeni v žalost.

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?
Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Pet tipov očetov – kam spadate vi?
Z rojstvom otroka se rodi tudi nova vloga moškega: vloga očka, ki je ena najpomembnejših in znatno vpliva na razvoj in potek otrokovega življenja.

Nadomestno starševstvo skozi psihološko prizmo: čustveni izzivi za nadomestno mater in prejemnico otroka
Nadomestno starševstvo je zelo kompleksna in občutljiva tema, ki vključuje več plasti osebnih, etičnih, pravnih in psiholoških izzivov. Tokrat se bomo osredotočili predvsem na dinamiko med nadomestno materjo in prejemnico otroka, njune izzive in tveganja, saj vse lahko globoko in dolgotrajno vpliva na obe.

Mamice, skrb za lastno dobrobit koristi celotni družini
Starševstvo je eno najbolj zahtevnih, a tudi najbolj izpolnjujočih poslanstev. Mamice pogosto prevzamejo glavno vlogo pri skrbi za družino, pri tem pa mnogokrat pozabijo nase. A skrb za lastno dobrobit ni sebična – je ključnega pomena za zdravje in srečo celotne družine. Ko se mama počuti dobro, je bolje opremljena za izzive vsakdana in lahko svojim otrokom ter partnerju ponudi najboljšo različico sebe.

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino
Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja
Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Praktični nasveti za obvladovanje nosečniške slabosti
Nosečnost je lahko čudovita, a jutranja slabost pogosto prekrije njen čar. Čeprav ime namiguje, da se slabost pojavlja zgolj zjutraj, lahko vztraja ves dan in precej vpliva na vsakodnevno življenje nosečnice. Dobra novica je, da obstajajo učinkoviti načini za lajšanje teh neprijetnih občutkov.