črevesne

Kampilobakterioza - pogosta poletna okužba
Poleti se zaradi visokih temperatur zelo hitro razmnožijo bakterije, ki povzročajo črevesne okužbe. Kampilobakterioza je predvsem nevarna za otroke in starejše ljudi. Poskušajte preprečiti širjenje okužbe na vse družinske člane s temeljitim umivanjem rok.

Kako nad najpogostejšo prebavno motnjo?
Zaprtje je ena najpogostejših prebavnih motenj, ni bolezen, lahko pa vanjo vodi. Z njo se srečuje okrog 50 odstotkov prebivalcev razvitega sveta in vsaka tretja nosečnica. Pri bodočih mamicah so vzroki za zaprtje hormonske spremembe, ki zmanjšajo krčenje črevesja. Kako to preprečiti ali ublažiti?

10 zanimivosti o naravni mineralni vodi Donat Mg
Pred natanko 104 leti je sredi zdraviliškega parka v Rogaški Slatini iz zemeljskih globin na dan privrela naravna mineralna voda edinstvene sestave. Biser narave so poimenovali Donat. Pa veste, zakaj je opevana mineralna voda tako edinstvena?

Driska pri otrocih
Otroci imajo lahko tudi poleti akutno ali kronično obliko driske. Vzroki zanjo pa so lahko zelo različni. Glavni povzročitelji so črevesne okužbe.

Kaj naj je otrok z drisko?
Črevesne okužbe so pri otrocih največji krivci za drisko. Za dojenčke in mlajše otroke je lahko zaradi hitre izgube tekočine in dehidracije driska tudi nevarna.

Rotavirusne okužbe v Sloveniji zelo pogoste
V Sloveniji so okužbe z rotavirusi zelo pogoste. Rotavirus povzroči letno okoli 1.000 hospitalizacij otrok do petega leta. Bolnišnično zdravljenje traja najdlje pri dojenčkih, ki so mlajši od štirih mesecev.

Osem vzrokov za otroške solze
Je ni skrbne mame na svetu, ki bi lahko jok svojega otroka mirno preslišala. Običajno jo takoj vrže na noge, možganske celice pa se poženejo v razmišljajoči tek, zakaj njen otrok joka. Zaradi česa otroci najpogosteje jokajo?

Ste noseči?
Raziskovalci ljubljanske pediatrične klinike in Biotehniške fakultete vabijo nosečnice k sodelovanju v raziskavi, s pomočjo katere želijo pojasniti vlogo mikrobiote ter maščobno kislinske sestave materinega mleka na razvoj črevesne mikrobiote in zdravstveno stanje dojenčka.

Edinstvena zaščita ustvarjena po vzoru materinega mleka
Prebiotične in probiotične sestavine materinega mleka učinkovito spodbujajo dojenčkovo črevesno floro in skrbijo za najboljšo podporo dojenčkovemu nerazvitemu imunskemu sistemu.

Otroke stran od iztrebkov!
Otroci radi raziskujejo naravo in prav lahko se pripeti, da mali radovedneži najdejo stvari, ki ne sodijo v njihove ročice. Posebej previdni moramo biti pri iztrebkih, ki lahko povzročijo nevarne okužbe.

Kolike: najpogostejše težave v prvih mesecih življenja
Kolike pri dojenčkih so ena od najpogostejših težav v prvih treh mesecih življenja. Kolike niso nevarne, so pa precej boleče.

Plod v maternici tudi lula!
Ste se kdaj vprašali, kam lula in kaka plod v maternici? Neverjetno, a otrok v maternici urinira skoraj vsakih pet do deset minut, saj na dan popije okrog liter plodovnice.

Kaj vse zmore majhna probiotična bakterija
Mikroorganizmi: stalni prebivalci našega prebavnega trakta

Zdravilo z močnim vonjem
Ljubitelje česna pogosto prepoznamo že na daleč, po značilnem vonju njihovega zadaha in kože. Sami pravijo, da jim je ljubše zdravje od prijetnega vonja ...

Bolečine v trebuhu
Otroci večkrat tarnajo, da jih boli trebuh. Vzroki za to so lahko različni, od telesnih do psihičnih. Najpogostejše bolečine v trebuhu pa nastanejo zaradi prebavnih motenj.

Nevarne črevesne okužbe
Črevesne okužbe se pri otrocih lahko pojavljajo vse leto. Čeprav je večje število obolelih v hladnejših mesecih, se je nekaterim okužbam težko izogniti tudi poleti. Odraslim in večjim otrokom niso nevarne, za mlajše in dojenčke pa so lahko tudi smrtne, če pravočasno ne ukrepamo.

VIDEO: Gripa pri otrocih
Otroci so v hladnih zimskih dneh pogosteje prehlajeni. Teče jim iz nosu, lahko kašljajo in imajo povišano temperaturo. Vse to pa lahko vodi tudi v druge bolezni. Kako pri otroku ločimo prehlad od gripe, nam je razložila pediatrinja dr. Lucija Gobov.

Ko kljub napenjanju ne gre in ne gre!
Otroški zdravniki govorijo o zaprtju, kadar ima otrok zelo trdo blato. To lahko poškoduje nežno sluznico zadnjika in začne se začarani krog: otrok zaradi bolečin zadržuje blato, to postaja še trše, poskusi odvajanja blata pa še bolj boleči.

Kako iz začaranega kroga težav z dihali – 2.del
Poleg rednega čiščenja nosu in inhaliranja lahko svojemu malčku pri premagovanju težav z zgornjimi dihalnimi potmi pomagate tudi s pravilno prehrano.