čez

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod
Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Lepotni kirurg Andrej Testen: 'Mlade mamice predstavljajo več kot polovico vseh strank'
Po porodu marsikatero mamo mučijo odvečni kilogrami, moti jo odvečna koža, ki je ostala na trebuhu in nezadovoljna je z novo obliko prsi. In ker lepotni posegi že nekaj časa ni tabu, se za estetske posege odloča vedno več pripadnic ženskega spola. O tem, kdaj je čas za lepotno operacijo, koliko časa poteka okrevanje in ali lahko pride do kakšnih zapletov, smo se pogovarjali z estetskim kirurgom Andrejem Testenom.

Ko za prvim ovinkom zaslišiš: "Mami, umrl bom od žeje. Smo vzeli vodo s seboj?"
Da, življenje se obrne na glavo, ko postaneš mama. Posebna rubrika 'Saj ni res, pa je' so odhodi od doma. Na srečo so dovolj veliki, da se v avtomobilu že znajo sami varno pripasati v stolčke (kar je zame poseben uspeh in velika sreča) in ko se končno odpravimo, se seveda vedno – ampak res vedno – vsaj eden za prvim ovinkom oglasi: "Mami, umrl bom od žeje. Smo vzeli vodo s seboj?"

'Vi otroci ste še premajhni, vi otroci se ne smete o tem pogovarjati'
V življenju se nam dogajajo lepe in manj lepe stvari. Med vsemi čudovitimi spomini in izkušnjami naletimo tudi na žalost, nemoč in izgubo. A ne zmore vsakdo v težki osebni izkušnji najti tudi kaj pozitivnega, kot je to zmogla mlada Trboveljčanka, Metka Dolanc.

Marsikateri starš na tej točki naredi napako
Če boš ribo sodil po njeni sposobnosti letenja, jo boš vedno imel za nesposobno, pravi pregovor, ki poudarja, da smo vsi različni in da moramo negovati svoja zanimanja in želje. Prav pa je, da starši otroke opazujemo, spremljamo in spodbujamo, predvsem pa jim pustimo, da sami odkrijejo, kakšna je njihova prava pot. In kako to dosežemo?

Znana Slovenka iskreno o grozljivi izkušnji po porodu
Na družbenih omrežjih zagotovo ne manjka vedno nasmejanih otroških obrazov in popolnih družinskih izletov, zaradi česar lahko marsikatero mamico zaskrbi in se vpraša, ali samo ona nima stanovanja kot iz škatlice, ali samo njen otrok kdaj tudi na izletu joka in ali je edina, ki je utrujena ali pa ima strahove, ki jih ne zna razložiti. Prav zato je toliko pomembnejše, da obstajajo mamice, ki jim sledijo številne druge, in glasno spregovorijo o temah, ki po krivem morebiti še vedno sodijo za tabu. Pred kratkim je o svoji poporodni izkušnji kar na Instagramu spregovorila Karmen Meze, polovica uspešnega dvojca La Popsi, ki smo ga spremljali v projektu Štartaj Slovenija, mi pa smo s Karmen poglobljeno in brez zadržkov odprli drugo temo: depresijo in strah, ki sta se ji po grozljivi izkušnji pojavila po prvem porodu.

'Moj otrok mi je umrl v naročju'
Leto 2017, ko sem izvedela, da sem noseča in bom postala mamica – nepopisljiva sreča, veselje. Ampak žal konec leta 2017 največja žalost, ki se je ne da opisati z besedami. To je moja zgodba.

Porodna zgodba: 'Na prvi pogled sem se zaljubila v mojega lepega sinčka'
Rodila sem v petek, 31. 10. 2014, ob 13.12 v Ljubljani. Dogajati se je začelo že več kot teden prej, ko sem imela tudi rok poroda. Takrat moj mali Engjell še ni želel iz trebuščka.

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih
Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

Zgodba mamice: 'Otroka sem pustila v trgovini'
26-letna mamica Tanja nam je zaupala svojo zgodbo. Ob rojstvu drugega otroka je trpela za poporodno depresijo. Bilo je tako hudo, da je zapustila svojega otroka.

Pomagajmo Maši omogočiti najbolj dostojno možno življenje, ki ji je preostalo
Maša ima neozdravljivo, smrtonosno in zelo hudo redko bolezen. Njena hitro napredujoča bolezen žal ni ozdravljiva in punčka ima pred sabo samo še nekaj let življenja. V Društvu Viljem Julijan so za Mašo sprožili tudi zbiralno akcijo, saj ji želita starša nuditi optimalno zdravstveno oskrbo in nego v preostanku njenega življenja.

Ko mami izgubi glas, razposajene "miške" veselo plešejo
Glas me je počasi začel zapuščati v sredo proti večeru, ko sem šla zvečer s prijateljico na sprehod in sva vseskozi prav po žensko klepetali. V četrtek se je še boril in vztrajal, v noči na petek pa očitno izgubil bitko in se proti jutru končno predal.

7 ustvarjalnih načinov za recikliranje starih in dotrajanih nogavic
Se tudi vam zdi, da se nekatere nogavice namerno skrivajo v kupu spodnjega perila, sušilniku ali pralnem stroju? Ali pa se ena nogavica vedno obrabi in dobi luknjo pred drugo?

Barbi Završnik: 'BASTA. Danes grem rodit'
Priljubljena vlogerka, vplivnica, mami ter specialna pedagoginja Barbara Završnik, ki svoje znanje izjemno rada deli tudi z drugimi mamicami, je pred dnevi rodila svojega drugega otroka. Njeni simpatični hčerkici Piki se je pridružil bratec Cene. Z nami pa je Barbi delila svojo porodno izkušnjo, ki si jo lahko preberete v naslednjih vrsticah.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Kdaj je lahko otrok sam doma?
Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

To so živila, ki jih je dobro uživati v nosečnosti
Izvedeli ste, da ste noseči – katere spremembe bo treba vpeljati v vsakdan? Če do tega trenutka niste posvečali večje pozornosti zdravi in raznoliki prehrani, je to pravi čas, da začnete upoštevati zdrave smernice prehrane. Katera živila so priporočljiva za to obdobje? Preverite v spodnjih vrsticah.

'Vzel mi je vse, kar bi lahko postala ...'
Mamica Ana nam je zaupala pretresljivo zgodbo o spolnih zlorabah v otroštvu. Babičin partner jo je zlorabljal in ji ob tem zatrjeval, da to počne zato, ker je nekaj posebnega…

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?
Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?
Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

Lahko ženska spremeni moškega?
Res dejansko ne moremo spremeniti moških? Jih ne moremo naučiti, da umazano perilo vržejo v koš, da se barvno usklajeno oblečejo, da tu in tam primejo za krpo in pobrišejo prah? Strokovnjaki pravijo, da jih ne moremo, kaj pa mislite ve?

Kako izbrati primerno obutev za šolarja?
Jesen je pred nami in otroci ob vstopu v šolo namesto sandalov, japonk in natikačev potrebujejo dobre jesenske čevlje in superge. Kako izbrati primerno obutev za šolarje?

Recept za mini palačinke, ki bodo navdušile otroke!
Splet so preplavile fotografije miniaturnih palačink. Nekateri so jih izpopolnili do popolnosti, jim dodali pisane mrvice, jih spekli v vse mogoče oblike, z dodatki čokolade, sadja, smetane, jogurtov in prelivov ... Če iščete kreativne ideje za otroški obrok, je ta gotova prava!

Nazaj v šolo: Polepšajte si začetek šolskega leta z Dedolesom!
Druga polovica poletja se je šele začela in že razmišljate o vseh stvareh, ki jih vaš malček potrebuje za šolo. Nič čudnega! Nenazadnje se novo šolsko leto začne čez tri tedne. Zato se izognite nepotrebnemu stresu in hitenju ter začnite kupovati vse potrebščine zdaj.

Pravilna prehrana v nosečnosti
Pravilna prehrana v nosečnosti je izjemno pomembna tako za mater kot otroka. Otroku namreč zagotavlja vse potrebne snovi za rast in razvoj, medtem ko za mater predstavlja dobro počutje in zdravje.

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat
Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Kako odgnati strah pred temo?
Je tudi vašega otroka strah temne pošasti, ki se v sobo prikrade ponoči? V določenem obdobju je strah pred temo zelo pogost, razlogi pa se velikokrat skrivajo v otroški domišljiji, risankah ali neprimernih vzgojnih ukrepih.

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

'Strah me je bilo tistega, kar prihaja zatem'
Strah pred porodom ni bil tisti, zaradi katerega se mi ni mudilo v porodnišnico. Bilo me je strah tistega, kar prihaja za tem.