čas z otrokom

Niste lene, še manj pa nesposobne
Edina razlika med našimi materami in babicami, za katere se še danes sprašujemo, kako jim je vse skupaj uspelo, in nami, je ta, da one niso na glas govorile o težavah in izčrpanosti, ki jih vso delo v gospodinjstvu, službi in skrbi za družino prinese s seboj.

Najpogostejše zdravstvene težave na počitnicah
Komaj ste dočakali poletje in dopust, z dušo in srcem ste pripravljeni na družinsko pustolovščino v tuje kraje. Toda vedeti morate, da na počitnicah tudi lahko naletite na težave, zlasti zdravstvene.

Kdaj lahko otroku ponudimo breskev?
Zagotavljanje zdrave, primerne in raznolike prehrane v prvem letu otrokovega življenja lahko znatno vpliva na njegovo zdravje v prihodnosti, zato je pomembno, da temu namenimo veliko pozornosti.

Lepotica dolenjskega krasa, ki jo morate obiskati
Šolske počitnice so tu in čudovit čas, da z našimi malčki raziskujemo Slovenijo. Je vaš otrok navdušen nad kraškimi jamami? Ste že obiskali Županovo jamo?

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo
Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Kako so lahko starši kos stresu?
Starši morajo biti vsak dan kos številnim izzivom, ki jim jih na pladnju postreže življenje. Ničkolikokrat se morajo spoprijeti s stresnimi okoliščinami, v katerih težko ohranijo mirno kri. Obveznosti je veliko, zato so ob koncu dneva precej utrujeni. Kako biti kos stresu, kako se odzvati, ko ti zavre kri, kako biti v stiku s samim sabo, nam je pojasnila Tina Jereb, svetovalka za vzgojo predšolskih otrok in specializantka integrativne psihoterapije.

''Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal, brez 'čustvene drame'?''
Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal; zakaj uspavanje vsak večer spremlja toliko joka in »čustvene drame«; zakaj otrok vsak večer, ko rečem, da je čas, da zaspi, hoče še kozarec vode, nato hoče na stranišče, potem reče, da je lačen … To so vprašanja, s katerimi se ubadajo mnogi starši.

Imajo enake pravice kot Kate in Meghan?
Že vse od poroke princa Williama z dolgoletno izbranko Kate Middleton leta 2011 so mladi pripadniki britanske kraljeve družine v središču pozornosti. Poroki sta sledila nosečnost in rojstvo princa Georgea, nato sta svet razveselila še princesa Charlotte in princ Louise. Lansko leto pa sta vroče žezlo od brata in svakinje prevzela princ Harry in izbranka Meghan Markle. Na svet je prijokal princ Archie in dopolnil srečo vojvodinje in vojvode Sussekške. Preverili smo, kako sta se razlikovali nosečnosti in poroda obeh vojvodinj ter kakšne so nasploh nosečniške ter porodne navade Britank.

To je pri otroku popolnoma normalno
Nekatere stvari, ki jih počnejo dveletniki in triletniki, so popolnoma normalne, čeprav vas zelo skrbi. Otroška psihologinja Heather Wittenberg je pojasnila, da veliko nenavadnega vedenja pri otrocih kasneje izzveni.

Napaka, ki jo dela veliko staršev, ima lahko posledice
Otroci neizmerno uživajo ob gledanju risank, animiranih filmov in drugih zabavnih vsebin, vendar moramo ob tem misliti tudi na njihovo varnost. Še posebej je pomembno, da jih zaščitite pred nasilnimi in preostalimi neprimernimi vsebinami.

Top ideje za družinski vikend pobeg na lepše
Poletne počitnice so pred vrati in čas je za ustvarjanje nepozabnih spominov in dogodivščin, s katerimi boste povezali vso družino. Zakaj ne bi naredili načrta poletnih vikend izletov za vašo družino in se vsak konec tedna odpravili raziskovat čudovite kraje po domači deželi?

S sedem let mlajšim ima še enega otroka
''Ja, res je. Imam nekaj mesecev starega sina in njegov brat je star 18 let,'' nam je zaupala novopečena mamica. Zanimalo nas je, kako se je odločila toliko let kasneje spet zanositi, kako je potekala nosečnost, kako je bilo med rojevanjem.

15 TOP idej za vikend izlet: Hrvaška, Italija, Slovenija ...
Smo družina z najstnikom in za vikend se radi kam odpravimo. Vedno znova iščemo nove ideje, ki jih z veseljem delimo z vami. In kje vse smo se že potepali? Tako na Hrvaškem kot tudi po Sloveniji, Italiji, Avstriji ... Ne oklevajte, vzemite na pot dobro voljo in preživite čudovit vikend tudi vi skupaj z vsemi družinskimi člani.

Zobozdravnica svetuje, kako in do kdaj morate otroku čistiti zobe
»Mami, ne bi šel!« zaslišim iz čakalnice. Odprem vrata. Zagledam prestrašene oči. »Živijo. Jaz sem Mojca. Kako pa je tebi ime? Bi rad pogledal, kaj vse imam v svoji sobi?« Otrok pokima in tako naveže prvi stik z mano, sicer zadržano, vendar z zanimanjem. Sem namreč zobozdravnica.

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

V soboto se spet dobimo z mamami! Komaj čakam!
Končno se spet vidimo! Kaj malega bomo prigriznile in kaj dobrega popile. V resnici pa bomo veliko jedle in malo pile, nekatere bodo tudi kadile, čeprav sicer niso kadilke. Skupaj bomo do poznih večernih ur. Ne morem napisati do jutranjih ur, saj že dolgo let (več) ne zdržimo do jutra.

Koronavirus: nekaj otrok zbolelo za redko vnetno boleznijo
Potem ko je med pandemijo za skrivnostno boleznijo zbolelo nekaj otrok v Evropi in ZDA, pri Svetovni zdravstveni organizaciji preučujejo morebitno povezavo med boleznijo, ki jo povzroča novi koronavirus, in boleznijo s podobnimi simptomi kot pri Kawasakijevemu sindromu.

Štirje koraki do boljšega izkoristka časa z otroki
Čas se je z globalno pandemijo koronavirusa vendarle malce ustavil. Ustavili smo se, zadihali in se posvetili tistim, ki so nam najbliže. A v pestrem vsakdanu te možnosti marsikdo izmed nas ni imel. Za vse načrte je zmanjkalo časa, pogovori so bili površinski, delanje načrtov neizogibno. Ne dovolite, da čas, ki ga namenite otrokom, spolzi mimo vas, opozarjajo tako otroški psihologi kot številni starši, ki so si za svoj cilj postavili zgolj eno: biti prisotni.

Kate Middleton vzljubila idejo šolanja doma
Globalna pandemija koronavirusa je zamajala trdne temelje naše družbe in spremenila marsikatero vsakdanje opravilo, ki se nam je še pred nekaj meseci zdelo povsem običajno. Kate Middleton, žena princa Williama, ni nikoli skrivala, da ji ideja o šolanju doma ni všeč, zdaj pa očitno razmišlja drugače.

'Nisem uspela kot mati'
Ko se rodi otrok, je želja vsakega starša, da svoje najpomembnejše življenjsko poslanstvo opravi po svojih najboljših zmožnostih, te pa se od posameznika do posameznika razlikujejo. Pravila, ki bi zagotovila, da bo mama dobra, ne obstajajo, zdi pa se, da igralka Gwyneth Paltrow krši še tista, ki jim sicer sledijo vsi.

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna
Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

10 stvari, ki jih ne smete reči izčrpani novopečeni mami
Dragi moški, novopečeni mami, ki je zelo utrujena, ki sanja posteljo, masažo, topel obrok, oazo miru, nikakor ne smete soliti pameti.

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa
Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Osem napačnih prepričanj o otrokovem zdravju
Starši se lahko zelo hitro ujemejo v past napačnih prepričanj o otrokovem zdravju.

Mateja iz UKC Maribor: Vsak dan smo priča rojstvu novega življenja
Spremljati in voditi rojstvo otroka je zelo odgovorna naloga, ki s seboj nosi tudi veliko lepih in dragocenih trenutkov. Na mednarodni dan babištva, ki ga vsako leto obeležujemo 5. maja in smo ga tudi pred nekaj dnevi, smo o tem pomembnem, a velikokrat še vedno premalo poznanem poklicu spregovorili z diplomirano babico Matejo Miklič, ki že 12 let dela v porodni sobi, poleg tega tudi na oddelku za patološko nosečnost in otročnice v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor.

Tajda Lah: Pomembno je, da po porodu ne pozabimo na svoje partnerje
Tajda Lah je bila pred leti okronana za Kraljico Slovenije, trenirala je ples in se ukvarjala z modelingom, danes pa je 23-letnica predvsem skrbna mamica malemu Lucasu. Prihaja iz Maribora, kjer sta si z dolgoletnim partnerjem in nogometnim vratarjem Matkom Obradovićem ustvarila dom in kjer družinica te dni preživlja karanteno. Kot nam je zaupala v pogovoru, si poskušajo čas zapolniti z različnimi dejavnostmi in ker njen srčni izbranec trenutno nima treningov, ji je vsekakor lažje. "Sem že zelo srečna, če si lahko v miru umijem lase, pospravim po hiši in grem v miru na stranišče," prizna Tajda, mi pa smo prepričani, da se boste v tem našle tudi ve.

Kako prebroditi obdobje izčrpanosti?
Nihče ni bolj izčrpan in v stresu kot novopečena mama, ki poskuša narediti sve popolno. Utrujena poskuša uskladiti vsa gospodinjska dela z materinstvom, hkrati pa se bori z navalom čustev.

Trik, kako zaposliti otroka, ki vas bo navdušil
Kako pa se v dneh karantene najraje zamotijo in zaposlijo vaši otroci? Po vseh tednih, ki smo jih že preživeli v zavetju doma, verjetno tudi njim že zmanjkuje idej za igro in ustvarjanje. Eden od načinov, kako jih boste za nekaj časa zaposlili in spodbudili njihovo domišljijo in kreativnost, je zagotovo risanje, in da bo vse skupaj še bolj zabavno, se lahko zdaj pridružite dobrodelni akciji ter na takšen način vaše malčke poučite tudi, kako zelo pomembno je, da drug drugemu pomagamo.