zajtrk

Triki, s katerimi otrok ne bo več izpuščal obrokov
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, prazna vreča ne stoji pokonci in zjutraj jej kot kralj, zvečer pa kot berač ... To so reki, ki so jih tudi nam govorile že babice, a vemo, da na otroke večkrat nimajo učinka. Prav zdrav in uravnotežen zajtrk pa je res pomemben za zdravega in srečnega otroka. Če vašemu jutranja poslastica ne diši, ga boste morebiti prav s temi triki prepričali, da zajtrka ne bo več izpuščal. Čeprav se morda sprva tako ne zdi, ima lahko prav čas, ki ga otrok preživi ob zajtrku, številne pozitivne lastnosti, ki mu bodo sledile tudi v nadaljnjem življenju.

Kaj lahko otrok uživa pri okužbi prebavil?
Driska je zelo pogosto obolenje pri otrocih, do nje pride zaradi okužbe z bakterijami in virusi. Da ne traja predolgo, je treba otroku ponuditi pravilno prehrano. Ali je treba z njegovega jedilnika črtati zelenjavo?

Zakaj ste med nosečnostjo občutljive na vonj?
Nosečnice so ponavadi občutljivejše na določene vonje. Nekateri jim celo izzovejo slabost ali celo bruhanje, ki je prisotno predvsem v prvem trimesečju. Za to lahko krivite porast hormonov.

Na kaj mora paziti noseča vegetarijanka?
Vegetarijanstvo predstavlja zdrav način prehranjevanja, ki pa mu je v obdobju nosečnosti treba posvetiti še dodatno noto pozornosti. Predvsem mora bodoča mama vegetarijanka paziti, da užije zadostno količino beljakovin, železa, kalcija, vitamina D in vitamina B12.

Sem noseča in nimam časa jesti! Kaj zdaj?
Nosečnost je obdobje, ko bodoča mamica še bolj kot sicer začne paziti nase. Toda kaj storiti, če je službena malica dolga pol ure, hrana v menzi ti ne diši, pri roki pa nimaš ne hladilnika, opekača ali štedilnika?

Zakaj sadja ni dobro uživati preveč?
Smuti je trenutno priljubljen napitek. Deluje zdravo, še posebej, če mu niso dodane nezdrave sestavine. Z uporabo mešalnika je mogoče naenkrat pojesti kar veliko sadja. V smuti pa je mogoče vključiti tudi zelenjavo (špinačo, korenje …). Marsikateri starš le tako otroka prepriča, da jo nekaj zaužije. Sadje in zelenjava sta res zdrava. Toda prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa svetuje, da ju v obliki smutija otroku ponudimo le občasno, bolj za posladek.

Tajda Lah: Pomembno je, da po porodu ne pozabimo na svoje partnerje
Tajda Lah je bila pred leti okronana za Kraljico Slovenije, trenirala je ples in se ukvarjala z modelingom, danes pa je 23-letnica predvsem skrbna mamica malemu Lucasu. Prihaja iz Maribora, kjer sta si z dolgoletnim partnerjem in nogometnim vratarjem Matkom Obradovićem ustvarila dom in kjer družinica te dni preživlja karanteno. Kot nam je zaupala v pogovoru, si poskušajo čas zapolniti z različnimi dejavnostmi in ker njen srčni izbranec trenutno nima treningov, ji je vsekakor lažje. "Sem že zelo srečna, če si lahko v miru umijem lase, pospravim po hiši in grem v miru na stranišče," prizna Tajda, mi pa smo prepričani, da se boste v tem našle tudi ve.

"Moja banana je večja kot tvoja!"
Zadnjič je Matic izzval Mijo z besedami: "Moja banana je večja kot tvoja!" Njegove besede so bile dovolj, da se je vrgla po tleh in neutolažljivo jokala kakšnih 15 minut. Čeprav sta bili banani seveda vsaj približno enako veliki. Ja, tudi s takimi "forami" se moram ukvarjati.

Adrijana Dimec: Materinstvo mi je uredilo prioritete, v najboljšem možnem smislu
Adrijana Dimec je mamica dveh nadobudnežev, influencerka, blogerka in žena slovenskega košarkarja in reprezentanta Žige Dimca. Kot nam je zaupala v pogovoru, so njihovi dnevi v karanteni vse prej kot dolgočasni, saj sta otroka ves čas v pogonu in Adrijana priznava, da lahko o času zase trenutno le sanja. "Ne pridem do trenutka, da bi rekla, evo, zdaj pa je vse delo opravljeno, otroci me ne potrebujejo, stanovanje je čisto. Nikoli se ne konča," priznava in dodaja, da si z Žigo kljub vsemu vsak večer vzameta čas zase, pa čeprav le eno uro. "Zvezo negujeva s 100-odstotno iskrenostjo, sprotnim reševanjem težav, pozornostjo in tako, da drug drugemu pripravljava dobro hrano. Recimo temu podkupnina. (smeh)"

Dva vzroka, zakaj vam primanjkuje energije: kako ukrepati?
Mame majhnih otrok lahko kaj kmalu opazijo, da jim primanjkuje energije. Eden od vzrokov za to je lahko tudi to, da preprosto pozabijo na kosilo ali ne spijo dobro.

Gre za enega največjih izzivov v času covida-19
V zadnjih nekaj tednih se je naša dnevna rutina postavila na glavo in predvsem starši smo se morali prvič spoprijeti s številnimi izzivi, ki jih je s seboj prinesla epidemija covid-19. Eden izmed največjih izzivov je bilo zagotovo usklajevanje šolanja otrok doma z delom od doma, spoprijemanje s psihološkimi pritiski in pričakovanji delodajalca in usklajevanje z obveznostmi partnerja. Vam je poznano?

Kaj se dogaja z vami v zadnjem tromesečju?
Pred vami, drage nosečnice, so še zadnji trije meseci. Nosečnost pa postaja iz dneva v dan bolj naporna.

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Nasveti učiteljev, kako otroku pomagati z učenjem
Po številnih evropskih državah so zaradi pandemije koronavirusa šole predčasno zaprla svoja vrata, ta pa bodo morebiti ostala zaprta vse do septembra. Številni starši so se znašli v položaju, v katerem sami delajo od doma, ob tem pa morajo učiti še svoje otroke oz. jih preverjati, zato smo zbrali nekaj nasvetov učiteljev, kako najbolje izkoristiti čas v karanteni.

Enostavni nasveti za zdravo prehranjevanje v času koronavirusa
V nadaljevanju razkrivamo 6 nasvetov za pomoč družinam pri pripravi zdravih, raznovrstnih in hranljivih obrokov hrane, ki jih je pripravil UNICEF. Ti so nujno potrebni za kakovosten razvoj in rast otrok, hkrati pa prispevajo k zdravim prehranjevalnim navadam cele družine, kar je izjemno pomembno tudi v času samoizolacije zaradi koronavirusa.

Zakaj je dobro piti vodo z medom vsak dan?
Kar 72 odstotkov naše telesne mase tvori voda, zato je zelo pomembno, da jo spijete dovolj. Zakaj pa ji je dobro dodati med?

Pustite otrokom noreti. To krepi njihove kosti!
Kosti gradimo in krepimo le do 30. leta. Nato so nekje do 40. leta nespremenjene. Po 40. letu pa začnemo vsi – tako ženske kot moški – kostno gostoto izgubljati. Zelo pomembno je torej, s kakšnimi kostmi vstopimo v to življenjsko obdobje. Da bodo te močne, morate starši poskrbeti že pri otrocih. In tudi mladostnike je dobro opozarjati na to. Kajti ti seveda običajno ne razmišljajo o sebi čez dvajset in več let.

Število otrok s to boleznijo v Sloveniji raste
Zaradi uspešnega boja proti debelosti in telesni nedejavnosti se pri otrocih zadnja leta ne pojavlja več sladkorna bolezen tipa 2. Zato pa narašča pogostost sladkorne bolezni tipa 1, še posebej pri predšolskih otrocih. Kljub obilici raziskav za ta tip sladkorne bolezni vzroka še ne poznamo, razlaga prof. dr. Tadej Battelino, dr. med. Zato tudi ne vemo, zakaj se pogostost povečuje. Je bil pa v zadnjih letih narejen ogromen napredek, kako dobro znamo to bolezen voditi. S tem je mogoče preprečiti vse zaplete in živeti dolgo in kakovostno.

Katera živila so bogata z vlakninami?
"Zdravnik mi je svetoval, naj zaradi svojega zdravstvenega stanja jem več vlaknin. Pojesti bi jih moral vsaj 25 do 35 gramov na dan, a konkretnih nasvetov, kako naj to dosežem v vsakodnevni prehrani, je zelo malo. Kaj naj torej jem, da bom zaužil dovolj vlaknin. Prosim za enostaven seznam živil, ki bi jih lahko vključil v dnevne obroke."

O žitih ...
Že od otroštva imajo žita pomembno vlogo v prehrani človeka in vedno bolj postajajo prva izbira pri uvajanju novih živil v otrokovo prehrano.

Zajtrk, ki je zaznamoval mladost
Pri nas doma nikoli nisi odšel v vrtec, šolo, službo, ne da bi zajtrkoval. Starši so vztrajali pri tem, da z bratom tudi v najstniških letih, ko sva vstajala zadnjo minuto pred šolo, pojeva vsaj nekaj, kar nama bo dalo moč in energijo. In sva ubogala ... tudi v študentskih letih. Danes imava oba družino in sva ohranila tradicijo zajtrkovanja, ne glede, kako zgodaj zjutraj je.

Kaj prinesti za darilo v porodnišnico?
Tokrat smo preverili, kdaj lahko obiščete otročnico in novorojenca v porodnišnici v Brežicah. Dodajamo pa tudi koristno informacijo o tem, kaj lahko prinesete za darilo.

Čudovit pohod za vse generacije
Mamica štiriletnika in triletnika, je opisala čudovit dan, ki ga je skupaj s sinovoma preživela v objemu narave. Odpravili so se na hrib Klančiše, ki se razprostira nad Zagorjem ob Savi.

To jedo slovenski otroci za zajtrk
Preverite, zakaj mora otrok zajtrkovati, kaj jedo slovenski otroci in kakšni so zdravi zajtrki (z recepti)! Pa tudi, česa otroci vsaj zjutraj ne bi smeli jesti!

''V zadnjem času nisva nič skupaj ...''
S partnerjem sta že dolga leta skupaj. Od kar imata otroke, sta svoj odnos postavila na stranski tir. Sčasoma sta se odtujila drug od drugega. Kako po hollywoodsko obuditi metuljčke v trebuhu? Kako zaznati, da ni iskric v odnosu? In ko nam uspe priklicati romantična čustva nazaj, kako negovati zvezo, da bo še naprej cvetela?

Takšno šolo obiskuje Barron Trump!
V ponedeljek so slovenski otroci ponovno sedli v šolske klopi, dan pozneje pa je s poukom pričel tudi najbolj znan Američan slovenskih korenin, 13-letni sin sin ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegove slovenske soproge Melanie, Barron. Za razliko od naših najstnikov se mu verjetno ni bilo potrebno ukvarjati z nabavo učbenikov in zvezkov, zagotovo pa mu učitelji ne gledajo skozi prste, ko gre za nabiranje znanja – navsezadnje obiskuje prestižno zasebno šolo, ki izobražuje bodoče doktorje znanosti in uspešne poslovneže. Po kateri poti pa bo krenil Barron?

"Ne bom se obremenjevala, ker imam 15 kilogramov preveč"
MaMaMija: "V bikiniju bom sprejela vse obročke ob trebuhu ter pomarančasto kožo na zadnjici in stegnih. Z veseljem, saj bom zaradi dodatne maščobe lažje plavala. Pa še pozimi me ne bo zeblo."

Foto: Ideje, kako bo otrok raje jedel zelenjavo in sadje
V fotogaleriji si poglejte, kako lahko postrežete otroku okusen zajtrk, malico, kosilo ali večerjo. Saj veste, da otroci jedo z očmi in čim bolj bo pisano na njihovem krožniku, prej bodo mogoče vse 'zmazali'. Kako bodo pa raje jedli zdravo sadje in zelenjavo? Da jim boste iz krhljev pomaranče naredili obraz, da jih bodo grozdne jagode spominjale na gosenico, da boste iz korenčka, narezanega na tanke paličice, zgradili hišo. Sporočite nam, če so bili nad kakšno vašo vitaminsko kreacijo še posebej navdušeni.

Pereč problem: kje bo moj otrok med poletnimi počitnicami?!
Počitnice so tu, starši pa se že držijo za glavo in razmišljajo, kje bodo njihovi otroci preživeli dneve, ko bodo oni v službi. Kdo bo pazil na tiste najmlajše iz prve triade? Nekateri žal nimajo možnosti varstva pri babici in dedku, zato iščejo rešitve. Preverili smo, kakšna oblika varstva tudi obstaja (da pri tem med poletjem ne bankrotiraš, ker so počitniške delavnice po našem mnenju drage) v Ljubljani.

Izviren velikonočni zajček
Velika noč je pred vrati, in če vam do zdaj še ni uspelo pripraviti vseh dobrot za tradicionalni velikonočni zajtrk, kjer imajo eno glavnih vlog tudi pobarvana in na vse mogoče načine okrašena velikonočna jajca, smo za vas pripravili preprosto idejo, ki bo navdušila vso družino. Preverite, kako s svojimi najmlajšimi ustvarite prikupnega prazničnega zajčka.