Bibaleze.si

žalost

Družina in odnosi
15. 08. 2022 05.00

Kako se soočiti z izgubo otroka?

Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Zdrav otrok
27. 07. 2022 04.15

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem

Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

Očkov kotiček
21. 07. 2022 04.15

Vzroki moške neplodnosti: resnice in miti

O moški neplodnosti obstaja precej mitov in to je tema, o kateri se le redko govori. Ko se namreč pri paru pojavijo težave z neplodnostjo, običajno misel najprej preskoči v smer, da je nekaj narobe z žensko. Ta postane "nepopolna", ker ne more zanositi, toda raziskave kažejo, da gre pri neplodnosti vzroke iskati tako pri moškem kot pri ženski. Nekako pol-pol.

Očkov kotiček
15. 07. 2022 10.20

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?

Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

Nosečnost
10. 07. 2022 04.15

Nihanje razpoloženja in izbruhi jeze v nosečnosti

Vsaka ženska sprejme in doživlja obdobje nosečnosti drugače, predvsem pa na svoj način. Za nekatere je to čas, ko si želijo postoriti še 1001 stvar, za druge je to obdobje priložnost, da se ustavijo in posvetijo sebi, tretje želijo v tem času svoje življenje obrniti na glavo. A včasih se zgodi, da bodoča mamica začne v 'blaženem' stanju na enem ali več področjih močno pretiravati, kar povzroči njenim najbližjim nemalo sivih las. Ste že slišali za izraz pregzilla?

Spanje in dojenje
09. 07. 2022 04.15

Kaj storiti, ko spoznate, da ne morete dojiti?

Dojenje je zagotovo ena izmed najbolj aktualnih tem novopečenih mamic. Nekatere dojenje absolutno zagovarjajo, druge se zavestno določijo, da ne bodo dojile, tretje pa zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne morejo dojiti. Pri slednjih se pojavijo velik stres, občutki krivde in žalost, ker otroku po njihovem mnenju ne morejo dati najboljšega, kar lahko.

Blog
08. 07. 2022 04.15

Kdo še potrebuje slovenščino?

Ko se pelješ z avtobusom vse večkrat ujameš besedo ali dve mladostnikov v angleščini. Pa ne tako - pogovarjanje zgolj v angleščini. Malo slovensko, malo angleško, prehajanje je tako gladko, da je skoraj poetično. Pa je res?

Novice
15. 06. 2022 10.00

Ronaldo z najdražjimi na družinski dopust

Christiano Ronaldo in Georgina Rodriguez si še vedno nista opomogla od družinske tragedije, ko je ob porodu dvojčkov eden od njiju preminil. Družinica od takrat preživlja več časa skupaj, tokrat pa so se odpravili tudi na družinski dopust, ki ga zdaj potrebujejo bolj kot kdajkoli prej.

Malček
13. 06. 2022 08.04

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?

Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Blog
09. 06. 2022 08.12

A je bil načrtovan?

Spanje, intima v kopalnici in umirjen obrok so zame spomini iz preteklosti. Posebne podvige predstavljajo odhodi od doma, pakiranja pred dopustom, skupna kosila, nakupovanje v trgovini. Z enim bi šla lahko na konec sveta, s tremi je dinamika drugačna. Trije se ponavadi glasno sprejo na blagajni, v zapovedano tihi knjižnici ali - zdaj na mojo veliko žalost že rutinsko - pred večernim odhodom v posteljo.

Vzgoja in vrtec
03. 06. 2022 04.15

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?

Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Družina in odnosi
02. 06. 2022 08.28

Lastnosti otrok, po katerih bi se morali zgledovati odrasli

Otroška naivnost, zaupanje in igrivost so lastnosti, zaradi katerih otroci vidijo svet skozi rožnata očala. So iskreni, iznajdljivi, ljubeznivi in v vsem vidijo pozitivno plat. Katere so tiste lastnosti, ki smo jih kot odrasli pozabili, pa bi bilo prav, da jih znova vpeljemo v svoja življenja?

Razvoj in odnosi
31. 05. 2022 08.05

Besede, ki zabolijo in ki jih starši nikoli ne bi smeli izreči otroku

Besede so močnejše kot meč. Lahko prizadenejo, pustijo globoke rane za vse življenje, škodo, ki jo povzročijo, je pogosto težko odpraviti. "Starši pogosto v nameri discipline in vzgoje izrečejo besede in stavke, s katerimi poskušajo otroku postaviti mejo in tako obvladovati njegovo vedenje. A zavedati se moramo, da malčki starševske besede najmočneje razumejo in doživljajo čustveno, saj vsak stavek nosi čustveni naboj. To so za malčkove in otroške možgane izredno močna sporočila, saj jih najmlajši ne čutijo le čustveno, ampak v telesu," opozarja Staš Žnidar, mag. ZDŠ in psihoterapevt relacijske zakonske in družinske terapije.

Vzgoja in vrtec
25. 05. 2022 04.15

Kako otroku pojasniti smrt hišnega ljubljenčka?

Izguba hišnega ljubljenčka je zelo težka izkušnja za vso družino, še posebej za otroke. Domači ljubljenčki so namreč pogosto tisti, ki otroka najprej pozdravijo zjutraj in ko se vrne iz šole, ali pa so nepogrešljiva družba v obdobju bolezni in osamljenosti. Otroka je zato žal nemogoče zaščititi pred bolečino, ki jo čuti ob izgubi svojega prijateljčka, lahko pa mu pomagamo prebroditi težke čase.

Družina in odnosi
18. 05. 2022 07.57

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'

Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Nosečnost
01. 04. 2022 04.15

Ko zaradi pluska ni sreče in veselja

Izostanek menstruacije, nenavadna slabost in drugi znaki, ki kažejo, da v vas raste novo življenje, vas lahko presenetijo tudi, ko je otrok zadnja stvar, o kateri razmišljate. Kako se soočiti z nepričakovano nosečnostjo skozi vidik čustev?

Partnerski odnosi
30. 04. 2022 04.15

Vse, česar niste vedeli o spolnosti po porodu

Bom po porodu sploh še lahko uživala v spolnosti? Kdaj je najprimerneje začeti spolne odnose? Me bo bolelo? To so najpogostejša vprašanja, ki si jih že v obdobju nosečnosti potiho ali na glas zastavlja marsikatera bodoča mamica. Dejstvo je, da porod prinese številne telesne in čustvene spremembe, ki lahko precej vplivajo na dosedanje spolne aktivnosti.

Nosečnost
29. 04. 2022 04.15

'Nikoli se nisem počutila bolj osamljena, kot sem se v nosečnosti'

Ste se kdaj počutili krive in nehvaležne, ker v nosečnosti niste čutili veselja, sreče in radosti? Vse to je namreč doživljala mlada mamica Petra, ki nam je zaupala svojo zgodbo in z njo spomnila na nekaj zelo pomembnega – vse, kar čutiš in doživljaš, je v tistem trenutku prav.

Pregledi med nosečnostjo
21. 04. 2022 04.15

Zato nosečnica ne sme biti slabokrvna

Od druge polovice nosečnosti naprej se povečajo potrebe nosečnice po železu, predvsem zaradi oskrbe otročka v maternici in povečanega volumna krvi. Če ga nima dovolj, je bolj utrujena in se na splošno slabo počuti, železo pa potrebuje tudi plod.

Nosečnost
01. 04. 2022 04.45

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo

Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.  

Intervju
23. 03. 2022 09.59

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'

Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Šola in splet
11. 03. 2022 08.00

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu

V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Po porodu
21. 02. 2022 07.59

Kaj je disforija ob refleksu praznjenja dojke?

Čeprav misel na dojenje pogosto spremljajo asociacije harmonične povezanosti matere in otroka, ki uživata v najbolj intimnih skupnih trenutkih, obstaja tudi druga plat dojenja. Pa s tem ne mislimo težav s pristavljanjem, bolečih bradavic ali kakšne druge tegobe novopečenih mater, ampak gre za še dokaj neznan pojav z imenom D-MER. Gre za disforijo ob refleksu praznjenja dojke.

Blog
17. 02. 2022 06.00

'Zakaj pa ti ne dojiš?'

Že ko sem bila prvič noseča, se mi je zdelo samoumevno, da bom otroka dojila. Nikoli nisem razmišljala o tem, nikoli nisem razmišljala o težavah. In jih tudi nisva imela. Tudi pri drugem otroku sem bila prepričana, da bom dojila. Pa sem se trudila, pa sem črpala in dodajala in se trudila še naprej, pa ni šlo. Takrat sem doživljala grozne občutke.

Po porodu
15. 02. 2022 04.45

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji

Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Malček
14. 02. 2022 12.00

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'

Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

Razvoj in odnosi
28. 01. 2022 08.12

Od malčka do najstnika: Kaj je običajno in kaj ni?

Strokovnjaki so mnenja, da je določeno obdobje v otroštvu namenjeno ‘kršenju’ pravil pri obnašanju, saj se na ta način učijo o sebi in svetu. Poleg tega pa se s posledicami, ki sledijo, učijo pomembnih življenjskih lekcij. Otrok postopoma dobiva odgovore, kaj počne prav in kaj je nedopustno. Vsako razvojno obdobje ima svoje značilnosti in če smo z njimi seznanjeni, lažje prepoznamo, kdaj je vedenje otroka še običajno in kdaj zahteva posvet pri strokovnjaku.

Malček
24. 01. 2022 07.55

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom

Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Zanositev
24. 01. 2022 07.55

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?

Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Malček
16. 12. 2021 19.11

5 nasvetov za otrokovo odgovorno ravnanje z denarjem

Denar je sveta vladar, pogosto slišimo, danes pa se bolj kot kadarkoli poprej veliko govori o tistih, ki so svoje bogastvo ustvarili iz ničesar. V primeru Oprah Winfrey se je morala danes slavna voditeljica, katere premoženje ocenjujejo na več milijard evrov, znajti in boriti sama, a zagotovo je lažje s podporo najbližjih. Tako so tudi na portalu Bright Side postregli z nasveti, kako lahko vzgojite bodočega milijonarja.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986