šola

Jupiii, počitnice so tu!
Dijaki in osnovnošolci bodo 24. 6. še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi. Zadnji dan pouka pred poletnimi počitnicami bodo na večini šol izkoristili za podelitev šolskih spričeval, priznanj in nagrad. S proslavami bodo obeležili tudi dan državnosti.

Kako ravnati v primeru nesreče?
V okviru akcije Otroci se učijo pomagati se je v minulih letih že več kot 1300 slovenskih otrok naučilo, kako ravnati v primeru nesreče. Letos se začenja druga faza projekta, v kateri bodo gorski in drugi reševalci ter študenti fakultete za zdravstvo obiskali še 2000 otrok. Kot poudarjajo, otrok, ki je priča nesreči, lahko in zmore pomagati.

Pomembna informacija za vse šolarje
Konec šolskega leta se zelo hitro bliža, šolarji so odpisali že vsa preverjanja znanja, v redovalnici se počasi zaključujejo ocene. Kmalu bodo šolske torbe končale v kotu sobe, otroci bodo začeli brezskrbno uživati v počitnicah. Še preden se odpravite na morje, pa poskrbite, da bodo vse šolske potrebščine za naslednje šolsko leto pripravljene. Ne stojte v dolgih vrstah v knjigarnah, bodite v koraku z moderno tehnologijo in jih naročite z nekaj kliki kar preko svetovnega spleta. Navajamo nekaj primerov, zakaj je pri nakupu treba biti pozoren tudi na kakovost in ne samo na ceno.

Bo v šolah obveljala prepoved?!
Znanstveniki predlagajo, da se uporaba radirk v šolah prepove. Navajajo, da so to hudičevi inštrumenti.

Katera je najbolj kulturna slovenska šola?
Najbolj kulturna šola letošnjega leta je Osnovna šola Petrovče. Naziv je prejela na današnji zaključni prireditvi projekta Kulturna šola v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD). Ta je naziv kulturne šole namenil 54 osnovnim šolam. Obenem so izstopajočim šolam na področju kulture podelili še priznanja v posameznih kategorijah.

Učence in dijake čakajo nacionalni preizkusi in matura
Več kot 240.000 osnovnošolcev in dijakov bo po prvomajskih počitnicah, ki so sicer zadnje v tem šolskem letu, v šolske klopi znova sedlo danes. Že v torek maturante čaka prva izpitna pola - esej iz slovenščine ali italijanščine oz. madžarščine kot maternega jezika. Prav tako se za šestošolce in devetošolce začenjajo nacionalna preverjanja znanja.

Kaj se bo dogajalo med počitnicami?
Danes je zadnji šolski dan pred prvomajskimi počitnicami, ki bodo tokrat daljše kot po navadi, saj bodo šolarji prosti kar devet dni. V tem času se bodo mnogi s starši odpravili na dopust, tisti, ki bodo ostali doma, pa se bodo lahko vključili v pester počitniški program. V šolske klopi se bodo znova vrnili 4. maja.

Kdaj lahko otrok sam prečka cesto?
''Kdaj je pravi čas, da se otrok sam odpravi v šolo in prečka cesto?'' je vprašanje, ki si ga zastavljajo mnogi starši. Pravega odgovora ni, velja pa, da mora otrok poznati prometne predpise in biti dovolj odgovoren za takšen podvig. Prisluhnite tudi njegovi želji po samostojnosti in enakosti s prijatelji, ki že brez spremstva hodijo v šolo in domov.

Hitrost - počasneje je varneje
Javna agencija za varnost prometa je pripravila akcijo Hitrost - počasneje je varneje, ki bo trajala do 19. aprila. Z akcijo želijo ozaveščati voznike, da lahko za varnost sebe in drugih največ storijo z odgovornim ravnanjem v prometu. Poleg preventivnih aktivnosti bo policija izvajala poostren nadzor hitrosti še posebej v naseljih.

Osnovnošolska izobrazba za vse
Razvojne cilje tisočletja na področju izobraževanja je dosegla le tretjina držav, večina pa ni izpolnila zavez, ki so jih dale pred 15. leti, je v danes objavljenem letnem poročilu poudarila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Med tistimi, ki so dosegle cilje, je več evropskih držav, Kirgizistan, Kuba in Mongolija.

Tako blažite bolečino ob izraščanju zob
Pravila, kdaj naj bi dojenčkov nasmeh 'okronal' prvi zobek, ni. Nekateri se že rodijo s kakšnim, spet drugi starši težko čakajo nanj. Navadno pa je tako, da prvi zobek, to je eden od srednjih sekalcev v spodnji čeljusti, pokuka na plano pri približno šestih mesecih.

Kakšna hrana je v naših vrtcih in šolah?
V slovenskih vzgojno-izobraževalnih zavodih se je povečal delež lokalne hrane in živil, kaže anketa kmetijskega ministrstva. Večji je tudi delež ekološke hrane, so sporočili.

Pešci, poskrbite za svojo varnost!
Pešci so najbolj ogroženi cesti, saj nimajo posebnega ščita. Lahko pa izboljšate svojo vidnost, tako da vas avtomobili opazijo že na razdalji 136 m. Nositi morate svetla oblačila in odsevnike, če pa hodite ob cesti ponoči, vam je v pomoč lahko svetilka. O prometnih predpisih, pravilnem prečkanju ceste, hoji ob cesti je zelo pomembno, da spregovorite tudi z najmlajšimi udeleženci v prometu, otroki.

Moj otrok noče v šolo! Kaj naj storim?
Vzroki, zakaj otroka zjutraj ne morete spraviti v šolo, so lahko različni. Mogoče ga je strah učitelja, prostora, sošolca, ki mu nagaja, nima prijateljev … Neutolažljivo jokanje lahko podkrepi z glavobolom, bruhanjem, bolečinami v trebuhu. Kako se soočiti s takšno situacijo? Je prav, da povzdignete glas ali da ga poskušate razumeti?

Različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol
Ustavno sodišče je odločilo, da je različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol neustavno. Tako je razveljavilo določbo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, po kateri zasebni šoli za izvajanje javno veljavnega osnovnošolskega programa pripada 85 odstotkov sredstev, ki jih prejemajo javne šole.

Spet v šoli … kdaj bodo nove počitnice?
Več kot 240.000 učencev in dijakov se je danes po božično-novoletnih praznikih znova vrnilo v šolske klopi. Tokratne počitnice so bile daljše kot običajno in so trajale kar enajst dni, ki so jih šolarji preživeli vsak po svoje, številni pa so se razveselili zapadlega snega.

Šolarji pouka prosti
Čeprav 2. januar že tretje leto zapored ni dela prost dan, se šolarji danes še ne vračajo v šolske klopi. Zanje so se božični in novoletni prazniki podaljšali, saj imajo danes pouka prost dan, ki ga bodo nadomestili 11. aprila. Več kot 240.000 osnovnošolcev in dijakov se bo tako v šolske klopi vrnilo v ponedeljek.

Do konca januarja 2015 rešitev!
Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar se je srečala z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer. V pogovoru sta se dotaknili številnih tem, med drugim izvajanja nadzora v primeru šolanja otrok na domu. "Zavezali smo se, da bomo do konca januarja 2015 konkretne rešitve predstavili tudi varuhinji," je dejala ministrica.

Kako dobro obvladajo naši učenci računalnik?
V mednarodni raziskavi računalniške in informacijske pismenosti ICCS 2013 so se slovenski učenci uvrstili nekoliko nad povprečje. Tudi v Sloveniji so deklice dosegle boljši povprečen rezultat kot dečki, praviloma nižje rezultate pa imajo učenci z imigrantskim ozadjem. Razlike se pojavljajo tudi glede na to, ali imajo učenci doma računalnik ali ne.

Tradicionalni slovenski zajtrk je ...
Glavni dogodek tretjega dneva slovenske hrane je tudi letos tradicionalni slovenski zajtrk, ki opozarja predvsem na pomen zdravih prehranjevalnih navad. Zajtrk bo sestavljen iz kruha, mleka, masla, medu in jabolka. Prebivalec Slovenije glede na povprečje prebivalca EU sicer poje več jabolk in medu ter manj mlečnih in žitnih izdelkov.

Slovenija: Velike spremembe na področju šolstva
Na ljubljanski pedagoški fakulteti poteka mednarodna konferenca o specifičnih učnih težavah. Kot je v uvodnem nagovoru poudarila predsednica društva za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami Bravo Marija Kevkler, potrebujemo tako šolo, kjer bodo tudi otroci in mladostniki s težavami razvijali svoje potenciale.

Koliko znaša štipendija?
Konec lanskega leta je v Sloveniji štipendijo prejemalo 39.813 štipendistov ali 5,2 odstotka manj kot konec leta 2012. Med prejemniki štipendij je bilo 14.681 dijakov in 25.050 študentov, status 82 prejemnikov pa ni poznan. Konec leta 2013 je tako v Sloveniji prejemal državno, Zoisovo ali kadrovsko štipendijo vsak peti dijak in vsak četrti študent.

Osupljiv dosežek mladega znanstvenika
Med zmagovalci letošnjega evropskega tekmovanja mladih znanstvenikov je letos slavil tudi predstavnik Slovenije. Osemnajstletni Aleš Zupančič iz Novega mesta je s projektom tkanine s prevleko iz nanodelcev osvojil drugo mesto v konkurenci 110 mladih znanstvenikov iz 36 držav.

Strogi starši – uspešni otroci
''Strog učitelj – uspešni učenci,'' je pravilo, ki še vedno velja na Kitajskem. Zaradi tega naj bi bili njihovi šolarji uspešnejši od tistih, ki živijo na Zahodu. To je še posebej izpostavila profesorica Amy Chua.

Znani so rezultati!
Kandidati, ki so opravljali jesenski rok splošne mature, bodo danes seznanjeni z rezultati. Tisti, ki so maturo naredili, se bodo lahko vpisali na še prosta mesta na razpisanih študijskih programih.

Zajtrk pred poukom
Za uspešen začetek dneva je zajtrk zelo pomemben. Navadite otroke, da si zjutraj vzamejo čas in pojejo nekaj zdravega. Strokovnjaki za prehrano pravijo, da so tisti, ki ne zajtrkujejo pred poukom, prve ure v šoli povsem brez energije.

Slovenija: Ne spreglejte najbolj aktualne informacije!
Skorajda ga ni jutra, ko ne bi poslušali o gneči in zastojih v cestnem prometu, o jutranjih prometnih konicah in drugih nevšečnostih, ki nam parajo živce na poti v službo, šolo, po opravkih. A zakaj se pravzaprav drenjamo v kupih pločevine in bijemo bitko s časom, če pa nam je na voljo varnejše, okolju prijazno in cenovno ugodno potovanje z vlakom?

Jan Plestenjak presenetil z objavo na Facebooku!
Šola se je ponovno začela in marsikdo se z nasmehom na obrazu spominja svojih prvih šolskih dni. Med njimi je tudi Jan Plestenjak, ki je na svojem Facebooku profilu objavil fotografijo, iz katere je razvidno, da znani slovenski pevec v osnovni šoli ni bil najbolj priden učenec.

Nasveti za reševanje težav s koncentracijo
Zdravniki pravijo, da nastanejo motnje koncentracije pri otrocih zaradi pomanjkljive preskrbe možganov s kisikom ali hranljivimi snovmi oziroma so krivi notranji konflikti, zaradi katerih se otrok ne more umiriti.

Ta teden pomemben za srednješolce!
S pisnim izpitom iz materinščine se 25. avgusta na slovenskih srednjih šolah začenjata jesenska dela splošne in poklicne mature. Kandidati bodo z uspehom na splošni maturi seznanjeni 15. septembra, kandidati, ki bodo opravljali poklicno maturo, pa teden prej, 8. septembra.