Bibaleze.si

čustva

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Vzgoja in vrtec
16. 11. 2023 05.00

To bo prineslo pozitivno spremembo v odnosu z otrokom

Starši so ljudje, krvavi pod kožo, in tako kot vsi ostali imajo tudi oni različne občutke, sprožilce, slabe in dobre dni. Seveda se bo zgodilo, da boste kdaj naredili napako. Kaj narediti po tem?

Za mami
13. 11. 2023 05.00

Ste dobra mama? 4 slogi starševstva, ki škodijo vašim otrokom

Če ste tudi sami starš, potem veste, da je vzgoja otrok vse prej kot preprosta. Vsak ima svoje vzgojne metode, svoje pristope. Pogosto temeljijo na tem, kar smo sami prejeli v otroštvu. Obstajajo pa štirje slogi starševstva, ki lahko otrokom dolgoročno škodijo. Preverite, kateri.

Partnerski odnosi
12. 11. 2023 05.00

Zakaj so poljubi med partnerjema tako pomembni?

Zakaj so poljubi tako pomembni in kaj nam sporočajo?

Vzgoja in vrtec
07. 11. 2023 05.00

Tako se otrok počuti, ko o njem govorite, kot da ni prisoten

Čeprav so majhni, otroci veliko razumejo. Zagotovo več, kot si predstavljamo. Zato je pomembno, da skrbno izbiramo besede, kadar so v naši prisotnosti.

Vzgoja in vrtec
29. 10. 2023 05.00

Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika

Otroci se pogosto bojijo zdravnika in svojo stisko izražajo z jokom, moledovanjem, kričanjem, trmo, tresavico. Kako naj sestarši odzovejo, če ima otrok stisko v čakalnici ali ordinaciji, pred odvzemom krvi, cepljenjem ...? Kako naj ga skušajo pomiriti? Odgovarja specializantka transakcijsko analitične psihoterapije Aleksandra Deu Bajt.

Vzgoja in vrtec
26. 10. 2023 05.00

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'

S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Vzgoja in vrtec
19. 10. 2023 05.00

Slikarka Lili: 'Otroku mora biti dolgčas, da se spravi h kreativnosti'

Pravijo, da je razvoj likovnega izražanja v glavnem zapisan v človekovem genetskem zapisu, tam pa je zato, ker je nepogrešljiv pripomoček pri človekovem spoznavnem razvoju. A vendar se poraja vprašanje, ali se umetniški talent rodi z otrokom ali se ga da razvijati in priučiti? Kakšne so prednosti spodbujanja otrokovega umetniškega izražanja in kaj lahko razberemo iz njegovih umetniških del? O vsem tem smo govorili z akademsko slikarko in mentorico slikanja, Lili Hribovšek.

Dojenček
17. 10. 2023 05.00

Obiski in novorojenček: 6 pravil izkušene mame in doule

Ko dojenček pride domov, je to nekaj najbolj razburljivega – ne samo za mamo ali očeta, ampak za vse ostale, ki jih imajo radi. Ker pa smo vsi ostali 'ujeti' v to srečo, zlahka pozabimo, da je to obdobje lahko precej težko, pa tudi zahtevno za novopečene starše.

Družina in odnosi
16. 10. 2023 05.00

Kako podpreti sorojenca otroka s posebnimi potrebami?

Pravijo, da ima zdrav človek tisoč želja, bolan pa le eno, in sicer da bi bil zdrav. In res je tako. Starši otrok, ki imajo neozdravljive bolezni, si želimo le, da bi bilo moč to spremeniti. Pa žal ni tako. Stanje lahko mnogokrat izboljšamo, a bolezen oziroma stanje ostaja. Počasi to sprejmeš in vtkeš v svoje življenje, v družinsko življenje.

Blog
10. 10. 2023 05.00

Plesati v dvoje v ritmu življenja otroka s posebnimi potrebami

Ne glede na vse vzpodbudne besede, ki jih danes lahko pišem in jih bom mogoče deset let kasneje pisala za stanja, ki jih doživljam trenutno, je za menoj dolg in naporen proces.

Vzgoja in vrtec
08. 10. 2023 05.00

5 slikanic, ki jih morate prebrati otroku še to jesen

Ste vedeli da bralna pismenost v Sloveniji z vsakim letom upada? Zato je zelo pomembno, da otroka že od malega navajate na knjige in branje in mu postavljate dober zgled. To je lahko vaš poseben ritual pred spanjem in eden izmed načinov za spodbujanje otroka k pogovoru. Za vas smo pripravili nekaj predlogov za super otroške slikanice, ki jih lahko uvrstite na svoj jesenski bralni seznam.

Vzgoja in vrtec
04. 10. 2023 05.00

Kako permisivna vzgoja vpliva na delo vzgojiteljev in učiteljev?

Vpliv permisivne vzgoje lahko privede do izzivov v vrtcih in šolah, kjer okolje zahteva določeno mero discipline, upoštevanja pravil in navodil ter prilagajanja. Kako se lahko vzgojitelji in učitelji ter tudi starši soočijo z njimi, pojasnjuje redni profesor obče pedagogike in teorije vzgoje na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Robi Kroflič.

Resnične zgodbe
29. 09. 2023 05.00

'Najbolj mi ostaja v spominu njen nasmeh in nešteti poljubi'

Soočanje z minljivostjo, boleznimi in hudimi diagnozami je nepredstavljivo marsikateremu odraslemu človeku. Toliko bolj nepredstavljivo je, če takšne stvari doživlja otrok. Rakave bolezni prizadenejo tako bolnika kot svojce, toliko bolj pa starše, če zboli otrok. Najbolj boleči del življenja pa je zagotovo ta, če in ko se mora starš posloviti od svojega otroka. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Blog
19. 09. 2023 05.00

'Čarobna palčka ne obstaja, na to me je ena mama še posebej opozarjala'

Sonce je počasi začelo sijati tudi v moje preluknjano srce. Mnogokrat so bili žarki ljudje, ki so se pojavili v mojem življenju in mi pomagali prebroditi kakšno nevihto. Hkrati pa sem tudi sama začela sprejemati in ponotranjati nov način življenja, ki me je oziroma nas je čakal.

Partnerski odnosi
10. 09. 2023 05.00

Kako izboljšati partnerski odnos?

So metuljčki izginili in je vaš odnos s partnerjem postal ena sama rutina? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki za izboljšanje odnosa.

5KA
10. 09. 2023 05.00

5 pravil za motivacijo otroka pri pridobivanju pozitivnih ocen

Vsi starši bi si zagotovo želeli, da bi njihovi otroci v šoli blesteli in pridobivali odlične ocene. Vendar pa je nekaj najbolj normalnega, da otrok kdaj domov pride z negativno oceno, kar je lahko posledica različnih dejavnikov. Na nas je, da ugotovimo, kje se je zataknilo in kako rešiti nastalo situacijo. Predvsem pa, da s pogovorom motiviramo otroka k reševanju težave.

Problematični najstnik
09. 09. 2023 05.00

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?

Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Vzgoja in vrtec
08. 09. 2023 05.00

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'

Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Družina in odnosi
25. 08. 2023 05.00

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci

Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

Za mami
16. 08. 2023 05.00

Srečne mame vedo, da se s prihodom otroka življenje ne konča

Vloga mame je zagotovo med najlepšimi, a tudi najtežjimi v življenju ženske. Prebujati se začne še pred rojstvom otroka, ko pod srcem začne rasti novo življenje. V ženski se takrat zgodijo čisto nova čustva, ki postanejo še bolj intenzivna, ko se dete rodi. Tudi široka paleta odgovornosti, ki jih prinese otrok, je zelo obremenjujoča.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Vzgoja in vrtec
14. 08. 2023 05.00

7 skrivnosti srečnih otrok

Včasih se zgodi, da starša nista enotna o stvareh, ki so za vzgojo otroka bistvenega pomena. Takrat se otroci znajdejo v nelagodni situaciji, ko preizkušajo meje, se neprimerno vedejo in postajajo vse bolj odtujeni. Da bi olajšali nekatere dogovore o vzgoji med staršema, smo pripravili nekaj napotkov, ki se naj bi jih oba starša držala, da bi bili otroci srečni in zadovoljni ter zrasli v uspešne posameznike.

Družina in odnosi
11. 08. 2023 09.36

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe

Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

Vzgoja in vrtec
08. 08. 2023 05.00

7 znakov, da ste dobra mama

Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Vzgoja in vrtec
31. 07. 2023 05.00

Svetovno znana prihoterapevtka razkriva skrivnost srečnih otrok

Philippa Perry je britanska humanistična psihoterapevtka in pisateljica, ki je napisala svetovno znano knjigo o vzgoji otrok. Staršem pa svetuje, na kakšen način naj vzpostavijo dober in spoštljiv odnos z otrokom.

Razvoj otroka
27. 07. 2023 05.00

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?

Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Intervju
26. 07. 2023 05.00

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'

Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Vzgoja in vrtec
25. 07. 2023 15.23

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda

Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Družina in odnosi
24. 07. 2023 05.00

Kako spodbuditi dobre odnose v mešani družini?

Mešane družine so v današnji družbi vse bolj pogoste. Nastanejo, ko se starši z otroki iz prejšnjih zvez združijo in ustvarijo novo, ljubeče gospodinjstvo. Preberite bistvene nasvete o tem, kako skrbeti za dobre odnose, spodbujati učinkovito komunikacijo in usklajevanje v mešani družini.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986