Bibaleze.si

Avtor
ZPS

Prehrana
20. 02. 2020 08.54

Pogrevanje hrane – da ali ne?

Ob obilici predpripravljene hrane, ki jo pripravimo sami ali kupimo, se potrošniki pogosto sprašujejo, ali je pogrevanje hrane varno in zdravo. Če se ravnamo po priporočilih v nadaljevanju, je uživanje pogrete hrane povsem varno, poleg tega na ta način poskrbimo, da je tudi manj zavržemo.

Vse o prehrani
07. 02. 2020 09.57

Katera živila so bogata z vlakninami?

"Zdravnik mi je svetoval, naj zaradi svojega zdravstvenega stanja jem več vlaknin. Pojesti bi jih moral vsaj 25 do 35 gramov na dan, a konkretnih nasvetov, kako naj to dosežem v vsakodnevni prehrani, je zelo malo. Kaj naj torej jem, da bom zaužil dovolj vlaknin. Prosim za enostaven seznam živil, ki bi jih lahko vključil v dnevne obroke."

Zanositev
04. 09. 2018 08.20

Koristna informacija o kontracepcijskih sredstvih in pregledu pri ginekologu

Ali moram, če prosim pri ginekologu za kontracepcijsko sredstvo, ki ga ni mogoče dobiti na t. i. zeleni recept, tudi pregled v celoti plačati sama?

Zdrav otrok
06. 08. 2018 08.21

Takšne pijače odsvetujejo otrokom

V vročih poletnih dneh telo potrebuje več tekočine kot običajno. Za potešitev žeje sta najbolj primerna voda in nesladkan čaj, a potrošniki pogosto posežejo tudi po nizkoenergijskih brezalkoholnih pijačah, ki jim pogovorno pravimo `voda z okusom´. Hiter pregled seznama sestavin razkrije, da je na prvem mestu voda, na drugem je običajno sladkor, sledijo še sok, aditivi in arome. Torej večina nizkoenergijskih pijač res vsebuje tudi nekaj dodanega soka, a tega je bolj za vzorec, in sicer od 0,1 do največ 3 %, nekatere pa vsebujejo le arome.

Resnične zgodbe
11. 07. 2018 08.53

Našla je nekaj, kar jo je šokiralo!

Shannan Brandon je v lokalni trgovini kupila plišasto igračko. Hčerka ji je potožila, da ima nilski konj malce oster nos. Kar je našla, jo je šokiralo.

Vse o prehrani
10. 07. 2018 08.08

Tega o jagodah niste vedeli

Imate radi jagode? Potem si jih le privoščite v izobilju, toda pozor, če ste alergični!

Nosečnost
02. 07. 2018 08.10

Evropska kartica v večini tujih držav ne krije poroda

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja v tujini ni nujno dovolj, saj je njena uporabnost odvisna od tega, kam potujete in kaj od zavarovanja pričakujete ali potrebujete. Evropska kartica vam tako ne zagotavlja nikakršnega varstva, če potujete v države zunaj EU, EGP oz. Švice, Avstralije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Makedonije in Srbije. Omejen je tudi nabor storitev, ki jih lahko z evropsko kartico uveljavljate.

Prehrana
08. 05. 2018 07.45

Vaniljev sladoled

Aromatiziranje vaniljevega sladoleda je prava umetnost, saj imajo proizvajalci na voljo več kombinacij različnih zvrsti vaniljeve arome, tako tiste, pridobljene iz prave rastline in iz drugih naravnih snovi, aroma pa je lahko pridobljena tudi sintetično. Na deklaracijah vzorcev lahko preberemo različne navedbe o vaniljevi aromi.

Vse o prehrani
06. 05. 2018 06.47

Ko je otrok alergičen na jajca ...

"Imam vprašanje glede označevanja alergenov v živilih. Imamo že drugega otroka, ki je alergičen na jajca. Na seznamu prepovedanih živil, ki nam ga je dal alergolog (dokument so sestavili v UKC Ljubljana), je tudi lecitin (kateri koli). Ali morda veste, zakaj na živilih lecitin ni označen kot alergen? V primerih, ko gre za sončnični lecitin, ni nobena beseda odebeljena, ko pa gre za sojin lecitin, je odebeljena samo soja (zaradi alergij na sojo)."

Vse o prehrani
30. 04. 2018 08.00

Kako pogosto jeste pico?!

Pica je zagotovo ena izmed najbolj priljubljenih jedi. Čeprav jo imajo Italijani za svojo, jo poznajo in pripravljajo po vsem svetu. Testo, obloženo s paradižnikom in drugimi prilogami, je všeč vsem generacijam, pico imajo radi tako mladi kot starejši. V ponudbi predpripravljenih jedi pomembno mesto gotovo zasedajo tudi zamrznjene pice, ki jih pripravimo zelo enostavno in hitro. Z eno pico pokrijemo tretjino dnevnih potreb po energiji in maščobah, močno pa presežemo dnevne potrebe po soli, zato pica zagotovo ni primerna izbira za vsak dan.

Zdrav otrok
31. 01. 2018 08.15

Preprečite suh zrak doma

Pozimi ni lepšega, kot biti na toplem, v prijetno ogrevanem domu. Predvsem v stanovanjih s centralnim radiatorskim ogrevanjem pa je s tem povezana neprijetna nadloga – suh zrak. Ta povzroča številne nevšečnosti, lahko tudi resnejše zdravstvene težave, zato ga je treba navlažiti. Kako? Najbolj učinkovita rešitev so vlažilniki zraka.

Družina in odnosi
17. 01. 2018 08.11

Ali boste ob nesreči na smučišču v tujini deležni nujne zdravstvene storitve?

Z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja boste ob nesreči na smučišču v tujini deležni nujne zdravstvene storitve pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže, a kot opozarjamo na ZPS, to ni garancija, da ne bodo potrebna določena doplačila.

Družina in odnosi
16. 01. 2018 08.17

Ko se družina odpravi na smučanje in ne gre vse po načrtu ...

Do česa si upravičen, če ne dobiš tega, kar si rezerviral prek turistične agencije?

Vse o prehrani
28. 12. 2017 08.08

Orehi so zdravi, ampak zelo pomembno je, kako jih shranite

Kako pravilno shranjevati orehe, da ne postanejo žarki?

Malček
28. 12. 2017 08.07

Pozor, nevaren pograd!

Objavljen je odpoklic otroškega pograda.

Zdrav otrok
27. 12. 2017 07.58

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo

Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Vse o prehrani
21. 12. 2017 08.17

Dobri možje: gre za pravo čokolado ali njen nadomestek?

Veseli december je že v polnem teku, police pa so polne sezonskih izdelkov med njimi tudi predvsem med otroci priljubljeni čokoladni dobri možje. V prazničnem času velikokrat podarimo čokolado, a pazite, da ne podarite mačka v žaklju.

Malček
14. 12. 2017 08.13

Razkrivamo skrite nevarnosti v igračah

Praznični čas je tudi čas obdarovanj, zato v trgovinah bolj pogosto kupujemo tudi igrače. Na trgu jih je na tisoče, vendar na žalost vse niso dovolj varne. Z nekaterimi se lahko otrok poškoduje ali zastrupi, nekateri vplivi so dolgoročni, lahko celo usodni za njegovo življenje. Pripravili smo nekaj nasvetov, na kaj je treba paziti pri nakupu igrač.

Malček
27. 11. 2017 08.15

Po pametnih igračah prepovedali še otroške pametne ure

Najprej črni petek, nato spletni ponedeljek, pa Miklavž, Božiček in dedek Mraz: začelo se je obdobje divjega nakupovanja bolj ali manj domiselnih daril, ki ga pogosto vodijo neracionalne odločitve, povezane z visokimi popusti in bleščečimi predstavitvami. Potem ko smo že lani odsvetovali nakup povezanih igrač zaradi možnosti prisluškovanja in prevzemanja komunikacije z otroki, se temu opozorilu letos pridružujejo še otroške pametne ure.

Vse o prehrani
26. 10. 2017 08.21

Vse o uravnoteženi prehrani

Uravnotežena prehrana vsebuje vsa hranila, ki jih telo potrebuje. Potrebe našega telesa se seveda spreminjajo z leti.

Vse o prehrani
04. 10. 2017 08.13

Iz dneva v dan vse bolj priljubljeno živilo

Buče, ki simbolizirajo plodnost in rodnost, so v 15. stoletju iz Srednje Amerike pripeljali v Evropo Španci. Evropejci so jih sprva uporabljali le za okras, nato z njimi krmili živali, danes pa so buče vse bolj priljubljeno živilo. Uporabno je njihovo meso, pečke in cvetovi.

Malček
20. 09. 2017 08.12

Kakšni so dejansko gumijasti škornji naših otrok?!

V otroštvu ni lepšega kot čofotanje po lužah po poletni nevihti ali v jesenskem dežju med sprehodom s pelerino. Ni ga otroka, ki ne bi kdaj `razveselil´ svojih staršev z inovativnimi prijemi pri raziskovanju mokrote, a mokrih nog si ne želi prav nihče. Na tokratnem testu otroških škorenjčkov smo potrošniške organizacije preverile, ali škorenjčki res držijo vodo, predvsem pa, kako hitro se obrabijo.

Nazaj v šolo
07. 09. 2017 08.17

Vse, česar niste vedeli o nezgodnem zavarovanju otrok

Leto je znova naokoli in šolarji bodo ponovno sedli v šolske klopi. To je tudi čas, ko so starši izpostavljeni raznoliki ponudbi nezgodnih zavarovanj, med katerimi je kar težko izbrati tisto, ki bo najbolj ustrezalo otroku. Seveda tudi pri tem velja, da je prenagljeno odločanje prej v škodo kot v korist. Vzemite si čas, podrobno se seznanite z vsebino ponudb in izberite tisto, ki ustreza vašim potrebam in željam. Pred čim ščiti nezgodno zavarovanje? Kaj se ne šteje kot nezgoda? Kako nezgodno zavarovati otroka? Dnevno nadomestilo ali invalidnina? Preverite!

Ideje za prosti čas
10. 07. 2017 08.04

Pozor, nevarna igrača pištola!

Zveza potrošnikov Slovenije navaja, da so s trgovskih polic zahtevali umik igrače; plastične pištole z izstrelki.

Družina in odnosi
07. 07. 2017 08.05

Sredstva za zaščito pred soncem na preizkušnji

Potrošniške organizacije ob vsakem testu sredstev za zaščito pred soncem ugotavljamo, da proizvajalci navajajo trditve, ki v praksi ne držijo. Letos sicer med desetimi preizkušenimi sredstvi, ki so naprodaj tudi v Sloveniji, ni takšnih, ki bi zavajale glede vrednosti zaščite poudarjajo na ZPS, a na embalaži je mogoče najti še marsikaj drugega, kar pritegne potrošnike, a ne drži nujno.

Malček
10. 04. 2017 13.03

Informacije o nevarni igrači in vračilu kupnine

"Opazil sem, da je igrača, ki sem jo pred kratkim kupil za sina, umaknjena s trga, ker je zaradi majhnih delcev nevarna za otroka. Igračo sem odnesel nazaj v trgovino (kot je bilo navedeno v informaciji), da bi mi vrnili denar. Ker je šlo za manjšo vrednost, računa po nakupu žal nisem shranil. Prodajalec brez računa ni hotel ugoditi moji zahtevi. Pojasnil je, da zaradi novega sistema davčnega potrjevanja računov brez prvotnega računa ni mogoče izvesti vračila kupnine. Ima prodajalec prav?"

Idejnica
26. 07. 2016 08.31

Kakšne pripomočke za hranjenje izbrati?

Če imate to posodo, je prav, da je ne uporabljate, ker so v njih zaznali rakotvorne snovi.

Malček
08. 07. 2016 08.15

Bela majica ni primerna, ker sploh ne zagotavlja zaščite

Včasih smo mislili, da smo, če lahko oblečemo katero koli srajco ali majico, varni pred sončnimi žarki, a zadeva ni tako preprosta. Zaščitna sposobnost oblačil je zelo različna in odvisna od številnih vplivov. Ker danes o škodljivosti sončnih žarkov vemo precej več kot včasih, se številni odločajo tudi za nakup majic z UV-faktorjem. Na ZPS so tokrat preverili 10 otroških majic z deklarirano UV in izmerili stopnjo zaščite. Ugotovitve so presenetljive. Le 6 jih je doseglo na izdelku deklarirano zaščito. Ponovno pa se je potrdilo, da imajo pomembno vlogo pri zaščiti tudi barve oblačil.

Družina in odnosi
06. 07. 2016 08.07

Do katerega leta je obvezna kolesarska čelada?

Prometni zakon predpisuje, da morajo vsi otroci do 14. leta na kolesu obvezno nositi čelado, za odrasle pa je uporaba čelade pri vožnji s kolesom priporočljiva, saj so kolesarji med najbolj ranljivimi udeleženci v prometu. In med poškodbami, ki nastanejo v prometnih nesrečah ali pri padcih, so posledice poškodb glave najbolj tragične.

Družina in odnosi
10. 06. 2016 08.06

Pozor: ne uporabljajte takšne posode!

Otroci imajo radi skodelice, krožnike in kozarce, poslikane z njihovimi najljubšimi junaki, toda bodite pazljivi in izbirajte, kakšne boste kupili. Pred kratkim so odpoklicali posodo Hello Kitty in Minne Mouse.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986