AvtorSTA

Med brezdomci tudi ženske in otroci
Brezdomstvo ni več omejeno le na moške srednjih let, temveč se je razširilo tudi na ženske in otroke, je na današnji novinarski konferenci pred svetovnim dnevom brezdomcev, 10. oktobrom, poudarila varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer.

Stripovski junak Tintin star 86 let
Redko risbo s stripovskim likom Tintinom belgijskega umetnika Georgesa Remija, znanega pod psevdonimom Herge, so na dražbi v Hongkongu prodali za en milijon evrov. Risba, ki je del stripovske knjige Sinji lotos, izdane leta 1936, prikazuje Tintina in njegovega pomočnika psička Švrka na popotovanju po Šanghaju. Delo je kupil azijski zbiratelj.

Rdeči noski razveseljujejo že več kot desetletje
Klovni zdravniki iz društva Rdeči noski so ob 10. obletnici ponovno obiskali rehabilitacijski inštitut Soča in tamkajšnjim varovancem polepšali dan. Društvo sicer deluje že dvanajsto leto, v tem času pa 16 klovnov zdravnikov letno obišče več kot 44.000 otrok in odraslih, so sporočili iz društva.

S svetovnim dnevom otroka začetek tradicionalnega Tedna otroka s številnimi prireditvami
Z današnjim svetovnim dnevom otroka se pri nas začenja tradicionalni Teden otroka, ki ga Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) pripravlja od leta 1954. Letošnje geslo tedna je Nekaj ti moram povedati, s čimer želijo organizatorji poudariti pomen kakovostne komunikacije. V tem tednu se bodo po vsej Sloveniji zvrstile številne prireditve.

Postal ikona Hollywooda!
Pred 60 leti je umrl ameriški igralec James Dean. Igralec, ki je odigral pomembne vloge v le treh hollywoodskih filmih v obdobju leta in pol, je postal ikona uporniškega, tragičnega in večno mladega junaka. Umrl je v avtomobilski nesreči, star 24 let.

Razstava risb hospitaliziranih otrok
Na Pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bodo danes slovesno odprli razstavo 30 nagrajenih risb otrok iz vsega sveta, ki se zdravijo na pediatričnih klinikah. Razstava bo na ogled do 9. oktobra v avli klinike. Med nagrajenci je tudi Maks Černelč iz Ljubljane, so sporočili z UKC Ljubljana.

V Sloveniji delež znanstvenic le 36-odstoten
Partnerja nacionalnega programa Za ženske v znanosti sta objavila razpis za štipendije v višini 5000 evrov. Nanj se lahko prijavijo mlade raziskovalke, ki so v zadnjem letu doktorskega študija naravoslovnih znanosti, biotehnike ali medicine. Rok za prijavo je do vključno 30. oktobra, tri prejemnice pa bodo razglašene februarja prihodnje leto.

Punčke iz cunj za najmlajše v bolnišnici
V okviru svetovnega dneva starejših so se stanovalci mariborskega doma za starejše Dom pod gorco odločili, da male bolnike na mariborski kliniki za pediatrijo razveselijo s skromnimi darili. Tako so jim ročno izdelali 40 unikatnih punčk iz cunj, so danes sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.

Teden dojenja letos pod geslom Dojenje in delo - naj deluje!
Začenja se Teden dojenja, ki je vsako leto namenjen osveščanju družbe o pomenu dojenja. Letos je poudarek na zagotavljanju podpore doječim materam pri združevanju delovnih obveznosti in dojenja.

Tudi letos številne aktivnosti osveščanja o raku dojk
Slovensko združenje za boj proti raku dojk Europa Donna tudi letos v rožnatem oktobru, svetovnem mesecu boja proti raku dojk, prireja številne aktivnosti, s katerimi želijo opozoriti na pomen preventive, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja bolezni.

Pozor, nevarna igrača!
Zdravstveni inšpektorat je po rednem inšpekcijskem nadzoru objavil odpoklic igrače Punčka z vozičkom. Analize vzorca igrače so pokazale, da igrača vsebuje di-2-etilheksil ftalat v koncentraciji 19 odstotkov. Izdelek ni skladen z uredbo o varnosti igrač in lahko predstavlja tveganje za zdravje otrok, je na spletnih straneh objavil inšpektorat.

Bodite vzor otrokom in živite zdravo!
Svetovni dan srca, ki ga praznujemo danes, poteka letos pod geslom Za zdravo srce vseh in povsod. V Društvu za zdravje srca in ožilja zato opominjajo, da je vsak sam odgovoren za svoje srce. Kar 80 odstotkov prezgodnjih smrti zaradi bolezni srca in ožilja bi namreč lahko preprečili predvsem z zdravim načinom življenja.

S porastom mobilnih naprav je nadzor zlorab še težji
Na posvetu o e-zlorabi otrok z naslovom Internet na dlani želijo organizatorji opozoriti, da je s porastom mobilnih naprav, ki so dostopne mladim, nadzor še težji. Poudarili so, da je borba proti e-zlorabam uspešna, če sodelujejo vsi v družbi. Da je nove tehnologije treba uporabljati premišljeno, je opozorila tudi ministrica Maja Makovec Brenčič.

Bivalni center za otroke z avtistično motnjo
V Mariboru je avgusta v okviru projekta Zora zaživel Center za kratkotrajno bivanje otrok z avtistično motnjo. Poleg strokovnega varstva otrok nudijo tudi izobraževanja za starše, v okviru omenjena projekta pa tudi izobražujejo strokovnjake. Ker se spomladi projekt zaključuje, sodelujoči upajo na podporo na nacionalni ravni za nadaljevanje dela.

Tretjina vseh gospodinjstev enočlanskih
V 820.541 zasebnih gospodinjstvih v Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.024.604 prebivalcev, kar je 98,1 odstotka vseh. Število gospodinjstev z manjšim številom članov še naprej narašča. Enočlanske predstavljajo že tretjino vseh gospodinjstev, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Vsaka sedma družina v Sloveniji zunajzakonska skupnost
Vsaka sedma družina v Sloveniji je zunajzakonska skupnost, med družinami z otroki, starimi do šest let, pa vsaka tretja, navaja državni statistični urad. Prvič objavlja tudi podatke o družinah istospolnih partnerjev, ki jih je bilo 81.

Uspešna presejalna genetska diagnostika povišanega holesterola za otroke
Raziskovalci medicinske fakultete ljubljanske univerze in Pediatrične klinike UKC Ljubljana so prvi dokazali učinkovitost programa populacijskega presejanja otrok za povišan holesterol pri odkrivanju bolnikov, ki imajo povišan holesterol v družini. Ugotovili so, da je pri dveh tretjinah pregledanih petletnikov povišan holesterol genetskega izvora.

Veliki dogodek v Ljubljani
Središče Ljubljane bodo danes preplavile nevladne organizacije. Na tradicionalnem festivalu LUPA se jih bo na Prešernovem trgu v svoji barvitosti in raznolikosti na odru in stojnicah predstavilo več kot 130. Na odru bodo nastopile plesne skupine in pevski zbori, potekali bodo zabavni skeči in impro liga ter vodena vadba za mimoidoče.

Znanstveniki ustvarili človeško spermo
Francoski znanstveniki so iz zarodnih celic neplodnega moškega ustvarili spermo, a za zdaj ne vedo, ali v laboratoriju ustvarjene semenčice tudi 'delujejo'.

Ko Slovenka postane mama ...
Med ženskami v Sloveniji, ki imajo 15 let ali več, še ni rodila vsaka četrta, kažejo podatki statističnega urada (Surs). Vsaka mati je v povprečju rodila dva otroka. Med 25-letnicami ima otroke vsaka peta, med 30-letnicami pa vsaka druga. Najnižji delež žensk, ki niso nikoli rodile, najdemo v starostni skupini od 60 do 69 let.

Vetrnice za mir
V Mestni občini Maribor so se ponovno odločili pristopiti k projektu Vetrnice za mir, s katerim želijo že nekaj let zapovrstjo opomniti predvsem mlade na svetovni dan miru in zavedanje, kako pomembno je v sebi vzgajati človeške vrednote. Na Rožnem griču v Mestnem parku bodo tako otroci znova postavljali vetrnice, ki so jih sami izdelali.

Jo prepoznate? Nastopila je v več kot 50 filmih!
Ameriška oskarjevka Shirley MacLaine je pri svojih 81 letih sprejela glavno vlogo v komični drami The Last Word. Režiral jo bo Mark Pellington, ob njem bo zaigrala tudi Amanda Seyfried. MacLainova bo nastopila v glavni vlogi uspešne poslovne ženske, ki želi tudi v pokoju obdržati vajeti v svojih rokah.

Koliko študentov je v Sloveniji?
V Sloveniji je število študentov terciarnega izobraževanja zaradi upada številčnosti generacij vsako leto manj. V študijskem letu 2014/15 se jih je vpisalo 83.700 oz. 7000 manj kot v predhodnem letu. Med mladimi študira skoraj vsak drugi, povprečni diplomant je star manj kot 25 let.

Gibanje je življenje in življenje je gibanje
Začela se bo letošnja Simbioza giba, ki bo pod geslom Gibanje je življenje in življenje je gibanje do nedelje potekala na več kot 300 lokacijah po Sloveniji. Vse od najmlajših do najstarejših vabijo, da se udeležijo brezplačnih programov: od plesa do nordijske hoje. Letošnji vseslovenski projekt bodo odprli danes na Fakulteti za šport v Ljubljani.

Ali je ženska lahko znanstvenica?
Javnomnenjska raziskava znotraj petih zahodnoevropskih držav je pokazala, da kar dva od treh vprašanih menita, da ženske nimajo potrebnih lastnosti za uspeh v znanosti. Kar 67 odstotkov anketirancev je naštelo vsaj en razlog ali pomanjkljivost pri ženskah, ki jim onemogoča, da postanejo dobre znanstvenice, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

36 odstotkov jih je bilo uspešnih
Kandidati, ki so opravljali splošno maturo v jesenskem roku, so bili danes seznanjeni z rezultati. Med 1150 kandidati, ki so se udeležili jesenskega roka, jih je bilo uspešnih 420 oziroma 36,52 odstotka, so danes sporočili iz Državnega izpitnega centra.

Kdo je pomemben člen pri prepoznavanju nasilja v družini?
Izpostavljenost nasilju v družini lahko resno ogroža tako telesno kot duševno zdravje žrtve, posledice pa so velikokrat dolgotrajne. Pomemben člen v verigi prepoznavanja in obravnavanja nasilja v družini pa so tudi zdravstveni delavci, so opozorili na srečanju z mediji pred uvodno konferenco projekta POND_SiZdrav.

Raba računalnikov v šolah – boljši učni rezultati
Slovenski 15-letniki pri pouku uporabljajo splet v povprečju 28 minut na dan, kaže poročilo OECD o uporabi računalniške tehnologije med mladimi v procesu izobraževanja. Kot navaja, pa večja raba računalnikov pri pouku ne vodi nujno k boljšim učnim izidom. Pravi prispevek IKT k učenju je treba še v celoti izkoristiti in uresničiti.

Prvi festival športa v Kranju
Z mini olimpijado za otroke iz kranjskih vrtcev se danes v Kranju začenja prvi festival športa, na katerem bo sodelovalo okoli 40 športnih društev. Do sobote se bo zvrstilo več kot 50 dogodkov, katerih namen je čim več ljudi, zlasti mladih pritegniti k športnemu udejstvovanju.

Veliki dogodek za mlade
Mladinska mreža MaMa, ki predstavlja interese mladih in združuje mladinske centre v Sloveniji, trenutno pa šteje 44 članic, v teh dneh ob praznovanju 10-letnice delovanja pripravlja Teden mladinskih centrov. Osrednji dogodek bo v četrtek v Celjskem mladinskem centru, na njem pa bodo spregovorili o pomenu mladinskih centrov v lokalnih okoljih.