AvtorSTA

Igre za možgane: DA ali NE?
Skupina ameriških psihologov je v reviji Psihološka znanost zavrgla trditve zagovornikov možganskih iger, da te pomagajo k boljšemu delovanju možganov oziroma igralca naredijo pametnejšega. Avtor raziskave Daniel Simons je sicer nad lastnimi ugotovitvami razočaran.

Veselje v družini Kopitar
Slovenski hokejski as in zvezdnik severnoameriške ekipe NHL Los Angeles Kings Anže Kopitar je včeraj še drugič postal očka.

Koliko mladih živi pri starših?
V Sloveniji je v času krize izginilo veliko delovnih mest, ki so jih zasedali mladi. Mladi Slovenci pa so med tistimi, ki pogosteje kot drugi živijo s starši, kaže poročilo OECD o razmerah v družbi, ki se posebej posveča položaju mladih v družbi in na trgu dela po koncu krize.

Nevladne organizacije učence spodbujajo k vključevanju v delo
V tem tednu, sicer tednu otroka, se bo v akciji NVO gre v šolo sedmim osnovnim šolam in več kot 4600 učencem predstavilo 85 nevladnih organizacij. Cilj akcije je spodbuditi povezovanje nevladnih organizacij (NVO) z osnovnimi šolami v lokalnem okolju, mlade pa vzpodbuditi, da se aktivno vključijo v delo lokalnih društev, zavodov in ustanov.

Za vse ljubitelje Levjega kralja
Studii Walta Disneya so napovedali igrano različico Levjega kralja, enega najuspešnejših animiranih filmov z zgodovini. Režijo bo prevzel Jon Favreau, ki je režiral tudi igrano različico Knjige o džungli. Kdaj bo igrana različica Levjega kralja v kinematografih, zaenkrat ni znano.

Stroški študija v Sloveniji
Študij v Sloveniji velja za brezplačnega, a vendar študentje plačajo vpisnino z raznimi dodatki za storitve, ki se od fakultete do fakultete razlikujejo. Za najdražje veljajo naravoslovne smeri, saj imajo višje stroške materiala, izpostavlja ŠOU v Ljubljani. Študentom pa so v finančno pomoč razne štipendije in številne ugodnosti v javnih storitvah.

To je primer, ki bo šel v zgodovino!
Na svetu se je rodil prvi otrok, ki je bil spočet z novo tehniko oploditve z genskim materialom treh staršev. Pet mesecev stari deček ima DNK svoje matere in očeta ter majhen delež genetske kode darovalke.

Do četrtka imate čas!
Če želijo študenti med drugim koristiti ugodnejši prevoz, jesti na študentske bone in delati preko študentske napotnice že s prvim dnem novega študijskega leta, je dobro, da si vse potrebno uredijo že v septembru. Da bo študentom prvih letnikov prehod v študijsko leto lažji, je pomembno tudi, da ne zamudijo prvega predavanja.

Koliko je študentov?
V Sloveniji je število študentov terciarnega izobraževanja vsako leto nižje. V študijskem letu 2015/16 se je vpisalo 80.798 študentov, kar je skoraj 5000 manj kot v letu poprej in več kot 26.000 manj kot pred petimi leti. Kljub temu še vedno študira skoraj polovica mladih, starih od 19 do 24 let.

V Zgornji Polskavi otroci v povsem obnovljenem vrtcu
Predšolski otroci v Zgornji Polskavi lahko od zdaj obiskujejo povsem prenovljene prostore enote Vrtca Otona Župančiča, za kar je občina Slovenska Bistrica iz lastnih sredstev odštela 1,43 milijona evrov. Potem ko so maja letos odprli 720.000 evrov vreden prizidek k vrtcu v Zgornji Ložnici, je to že druga letošnja tovrstna naložba občine.

Robin Hood se vrača
Irski igralec Jamie Dornan, znan iz filma Petdeset odtenkov sive, se dogovarja, da bi se pridružil zasedbi novega filma o Robinu Hoodu, ki ga bodo v začetku prihodnjega leta snemali v Dubrovniku. Ob Taronu Egertonu v glavni vlogi in Jamieju Foxxu v vlogi Malega Johna bi tako upodobil Willa Scarletta, še enega izmed članov druščine veselih mož.

Sladkosnedi medvedek Pu v družbi Pingvina
Letos mineva 90 let od izida prve zbirke dogodivščin medveda Puja pisatelja Alana Alexandra Milneja. Medvedku Puju in njegovi zvesti druščini se bo v knjigi, ki bo izšla ob jubileju, pridružil Pingvin. Brian Sibley se je za novi lik odločil na podlagi fotografije, na kateri se Milnejev sin Christopher Robin igra s plišastim medvedkom in pingvinom.

Vau, to pa je informacija za največje oboževalce Harryja Potterja!
Hiša na naslovu Privet Drive 4, v kateri je odraščal mladi čarovnik Harry Potter iz serije istoimenskih romanov in filmov, je naprodaj. V resnici gre za hišo, ki se nahaja na Picket Post Close 12 v manjšem mestecu Bracknell, nekaj kilometrov zahodno od Londona, vendar je svetu poznana predvsem po prizorih iz filmov o Harryju Potterju.

V prihodnosti spočetje otrok tudi brez jajčeca
Britanski znanstveniki so v torek sporočili, da bi lahko v prihodnosti otroke spočeli tudi brez jajčeca. Tako bi lahko imeli tudi istospolno usmerjeni moški in neplodni pari otroke z DNK obeh staršev, poroča britanski BBC.

Pred 100 leti se je rodil priljubljeni otroški avtor Roald Dahl
Pred 100 leti se je na današnji dan rodil britanski literat Roald Dahl, ki velja za enega najvidnejših mladinskih pisateljev. Svojo priljubljenost pri otrocih si je pridobil že leta 1964 s knjigo Čarli in tovarna čokolade ter s poznejšimi deli, kot so Veliki dobrodušni velikan, Čarovnice in Matilda. Jubilej obeležujejo po vsem svetu, tudi pri nas.

Varuh proti možnosti, da stari starši posvojijo vnuke
Možnost, da bi dedki in babice lahko posvojili vnuke, če ti ostanejo brez staršev, je po mnenju varuha človekovih pravic neprimerna. Boljšo rešitev vidijo pri varuhu v zakonski opredelitvi, po kateri bi imeli stari starši v takšnih primerih prednost pri izvajanju varstva in vzgoje ali pri dodelitvi rejništva.

Vedno več revnih otrok
V Nemčiji se vedno več otrok, glede na siceršnji življenjski standard, obravnava kot revne. Študija organizacije Bartelsmann Stiftung je pokazala, da v Nemčiji živi skoraj dva milijona revnih otrok, kar je več kot pred petimi leti. Kot revni veljajo otroci, katerih starši so brezposelni in se zaradi tega zanašajo na državno socialno pomoč.

Novost v ptujski porodnišnici
Porodi v vodi so v Sloveniji še vedno med manj pogostimi oblikami poroda. Največ jih opravijo v porodnišnici v Postojni, kjer letno tako rodi okoli 30 žensk. Takšne porode že vrsto let omogočajo tudi v Murski Soboti in Šempetru, letos pa so jih uvedli še na Ptuju.

Po 50 letih v animirani različici
Serija epizod britanske znanstveno-fantastične nadaljevanke Doctor Who iz leta 1966, katere originalni posnetki so bili izbrisani leta 1970, bodo po pol stoletja obnovljeni v animirani različici. Priredba The Power of the Daleks bo temeljila na izsekih iz serije ter ohranjenih fotografijah in avdio posnetkih, je pisal britanski BBC.

Preprečimo debelost pri mladih
Slovenija je med redkimi evropskimi državami z organiziranim sistemom šolske prehrane. Čeprav šole pripravljajo obroke hrane na osnovi strokovnih priporočil, ugotavljajo, da imajo otroci slabe prehranjevalne navade. Kot odgovor temu je nastal projekt Uživajmo v zdravju, ki uvaja različne inovativne modele in pristope za zmanjšanje debelosti.

Koliko spanca potrebujejo šolarji?
Spanje je naravno stanje telesnega počitka in je nujno za preživetje. Človeško telo ima notranjo biološko uro, ki nas opozarja, kdaj je čas za počitek in spanje. Ta je občutljiva na svetlobo in temo v dnevu. Šolarji potrebujejo od devet do deset ur spanca na dan, odraslim večinoma zadošča od sedem do osem ur, so sporočili iz NIJZ.

Danes zadnji rok za oddajo vlog!
Dijaki lahko samo še danes oddajo vlogo za dodelitev ali nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije za letošnje šolsko leto. Rok za oddajo vloge za študente pa je 7. oktober.

Znani so predmeti za nacionalno preverjanje znanja
Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič je izbrala štiri predmete za določitev tretjega predmeta, iz katerega bodo učenci devetih razredov osnovne šole opravljali nacionalno preverjanje znanja (NPZ). Izbrala je geografijo, biologijo, tuji jezik in šport ter določila, iz katerega od teh predmetov bodo na posameznih šolah opravljali NPZ.

O starševstvu na komičen način
Oskarjevka Anne Hathaway bo zaigrala v filmski priredbi knjige ameriške avtorice Jenny Mollen z naslovom Live Fast Die Hot. Avtorica v zgodbah na komičen način spregovori o starševstvu in starševski odgovornosti, piše britanski časnik The Guardian.

Starši naj z otrokom prehodijo šolsko pot
Učenci in dijaki po dolgih počitnicah potrebujejo nekaj časa, da se znova navadijo na običajne šolske poti, prvošolci pa se z njimi srečujejo sploh prvič, zato na agenciji za varnost prometa v prvih šolskih dneh svetujejo posebno previdnost. Mateja Markelj staršem svetuje, naj z otrokom prehodijo šolsko pot in ga opozorijo na nevarnosti.

Število šolanih na domu iz leta v leto raste
Za šolanje na domu se v Sloveniji odloča manjšina staršev, kljub temu pa število tovrstnih izobraževanj počasi narašča. Medtem ko so se leta 2004/05 po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport na ta način izobraževali štirje otroci, jih je bilo v letu 2015/16 že 211.

Zaradi tega je zanosilo še več najstnic!
Robotski dojenčki, ki so jih avstralski raziskovalci naredili, da bi zmanjšali delež nosečnosti pri najstnicah, so se izkazali za neučinkovite oz. nosečnost pri najstnicah celo spodbujajo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

To vse morate storiti do konca avgusta!
V času, ko odštevajo še zadnje dni pred začetkom novega šolskega leta, morajo starši oziroma tisti, ki se šolajo, urediti še nekaj zadev, s katerimi uveljavljajo pravice iz javnih sredstev. Takšne so na primer oddaja vloge za pridobitev subvencionirane vozovnice, vloge za štipendijo ali vloge za podaljšanje pravice za znižano plačilo vrtca.

Koliko so stari otroci po Evropi, ko gredo v šolo?
Z novim šolskim letom, ki se bo začelo 1. septembra, bo v šolo prvič vstopilo okoli 22.300 otrok. Večina izmed njih bo starih šest let, kar velja tudi za velik del njihovih vrstnikov v Evropi. V večini evropskih držav namreč otroci v 1. razred osnovne šole vstopajo s šestimi leti, kažejo podatki angleške fundacije za izobraževalne raziskave (NFER).

Začenjajo se pomembni dnevi za dijake
Na srednjih šolah se s pisnim izpitom iz maternega jezika danes začenja jesenski izpitni rok splošne in poklicne mature. K splošni maturi se je prijavilo 2113 kandidatov, ki bodo v jesenskem izpitnem roku opravljali izpite iz 43 različnih predmetov, poklicno maturo pa bo opravljalo 3022 kandidatov, so sporočili iz Državnega izpitnega centra.