Otrdevanje trebuha občutijo skoraj vse nosečnice – nekatere bolj, druge manj. Gre za neredno krčenje maternice, s katerim se telo pripravlja na porod. Nosečnica občuti zatezanje, ki nato popusti. Ob popadku se namreč napne mišično tkivo v maternici – trebuh postane trd kot kamen in se po nekaj minutah zmehča. Nosečnice imajo občutek, da maternica postaja bolj okrogla ali začutijo, da dojenček dela prevale. Ženske predvsem ob prvi nosečnosti lažne popadke pogosto zamenjajo za prave. Ob tem se prestrašijo, da se bliža prezgodnji porod. Lažni se od prezgodnjih popadkov razlikujejo in niso vzrok za alarm. Ne vodijo v odpiranje materničnega vratu, so neredni in trajajo kratek čas – manj kot pol minute.
Pripravljalni oz. Braxton-Hicksovi popadki niso boleči in nevarni, lahko pa so neprijetni. Pojavljajo se skozi celotno nosečnost, proti koncu postanejo močnejši in pogostejši. V zadnjem trimesečju lahko trebuh otrdeva tudi večkrat na dan. Pripravljalni popadki se zgoščeno pojavljajo predvsem po napornem dnevu, proti večeru. V visoki nosečnosti jih povzroča tudi orgazem. Lažni popadki nosečnice lahko motijo med spanjem, občuti jih tudi plod, vendar ne vplivajo na njegovo počutje.
Nasvet za nosečnice
Ko se soočate z otrdevanjem trebuha, se sprostite in vadite pravilno dihanje, ki so vam ga pokazali v šoli za starše. Ob bolečini dvignite noge na oporo, se udobno namestite in nekaj časa mirujte. Bolečine bodo tako hitro prenehale. Izogibajte se stresu, hitrim premikom in vzdigovanju ter si vzemite čas za počitek.
Kako prepoznati razliko med lažnimi in pravimi popadki?
Če so popadki neredni, trajajo kratek čas – manj kot pol minute in kmalu zvodenijo, gre za Braxton-Hicksove popadke. Ti popadki ne odpirajo materničnega vratu, kar bi pripeljalo do začetka poroda. Pravi popadki se začnejo, ko bolečina postane močnejša in bolj intenzivna, ne glede na to, ali ležite ali se gibate. Sprva se pojavljajo na pet minut, kasneje pa že na dve do tri minute. Bolečina se pri pravih popadkih širi z vrha navzdol po vsem trebuhu in nazaj.
Za prave popadke je značilno:
– potekanje v rednih časovnih intervalih,
– postajajo čedalje bolj boleči in močnejši ne glede na gibanje,
– premori med njimi so vedno krajši,
– ritem popadkov postaja enakomernejši (popadek traja od 30 do 60 sekund).
Po nekaterih podatkih naj bi deset odstotkov žensk izkusilo prezgodnje porodne popadke. Za spremembo od Braxton-Hicksovih so to pravi popadki, saj postajajo vedno bolj pogosti in intenzivni. Kažejo na to, da se bo porod začel, preden je dojenček pripravljen na rojstvo. Do prezgodnjih popadkov lahko pride kadar koli med 20. in 37. tednom nosečnosti.
Znaki prezgodnjega poroda:
– krči podobni menstrualnim krčem nad sramno kostjo,
– pritisk ali občutek bolečine v medenici, stegnih ali dimljah,
– topa bolečina v križu,
– krči v črevesju ali driska,
– povečani vaginalni izcedki,
– vodena tekočina, rožnat oz. rjav izcedek ali kri, ki izteka iz nožnice.
Kdaj obiskati zdravnika?
Braxton-Hicksovi popadki niso nevarni. Če pa se popadki pojavljajo v rednih intervalih, jih čutite več kot pol ure in poleg krčev občutite še bolečino v spodnjem delu trebuha, se pogovorite z ginekologom. V primeru, da se popadki pojavijo v prvem in drugem trimesečju in se stopnjujejo, lahko vodijo v splav ali prezgodnji porod.