Pravila za prevoz dojenčkov in otrok v avtu

V.M. /

DRUŽINA IN ODNOSI

0
19.02.2013, 20:10

Poznate in upoštevate pravila za prevoz otrok v avtu? Še vedno je moč zaslediti številne voznike, ki najmlajših ne prevažajo v ustreznih zavarovalnih sistemih. Pa se slednji resnično zavedajo posledic nespametnega ravnanja?

Pravila za prevoz dojenčkov in otrok v avtu

 

Zakon predpisuje, da mora biti otrok, ki je manjši od 150 cm, med vožnjo v motornem vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni masi.
Zakon predpisuje, da mora biti otrok, ki je manjši od 150 cm, med vožnjo v motornem vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni masi. / FOTO: Profimedia

Za večino voznikov je varnost otrok na prvem mestu, drugi kljub opozorilom kršijo pravila in ogrožajo življenje otrok. O pravilih za prevoz otrok v avtu smo poklepetali z Bojanom Oblakom iz Javne agencije RS za varnost prometa, Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

Se zavedate posledic nespametnega ravnanja?

Dojenčka nikoli ne vozimo v naročju ali nameščenega v globokem delu vozička ali v prenosni košari za dojenčke, tudi pri najkrajših vožnjah ne. "Zavedati se moramo, da pri nenadnem zaustavljanju pri hitrosti 50 km/h deluje na otroka enaka sila, kot če bi padel z višine 10 metrov (približno s tretjega nadstropja). V praksi to pomeni, da je naletna teža približno 200 kg pri teži dojenčka 7 kg in ni pričakovati, da bi dojenčka lahko zadržali, če bi ga držali v naročju," opozarja Oblak.

Pravilna namestitev avtosedeža

Avtosedež moramo postaviti v avto tako, da je dojenček s hrbtom obrnjen v smer vožnje. Le tako ob morebitnem trku s celim telesom pritisne ob naslon avtosedeža. Statistika kaže, da je več kot 60 odstotkov vseh avtomobilskih trkov čelnih, pri katerih deluje sila pojemka v smer vožnje. Če bi bil otrok obrnjen v smer vožnje, bi zaradi nesorazmerno velike teže glave prišlo do hudih poškodb vratnih vretenc.

Otroški varnostni avtosedež pritrdimo v avto z isofix sistemom ali običajnim varnostnim pasom in v skladu z navodili proizvajalca. Oblak svetuje, da pred nakupom prosite za nasvet prodajalca in preverite, ali so pasovi v vašem avtomobilu dovolj dolgi, da lahko pritrdite izbrani avtosedež. "Dojenček mora biti v avtosedežu pripet z varnostnim pasom otroškega avtosedeža, tako da se pasovi tesno prilegajo otrokovemu telesu.'' Nadaljuje, da je ena večjih prednosti avtosedežev za dojenčke v tem, da lahko otroka pripnemo v avtosedež že v stanovanju in ga z avtosedežem prenesemo v avto. ''Tako imamo dovolj časa, da namestimo vse trakove varnostnega pasu, da je otrok pravilno pripet. Novejši avtosedeži imajo možnost pritrditve z isofix sistemom, kar je zelo preprosto, saj ni treba 'vleči' varnostnega pasu."

V motornem vozilu, ki ni opremljen z zadrževalnim sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let, otroci, starejši od treh let in manjši od 150 cm, pa se smejo prevažati le na sedežih, ki niso prednji sedeži. Otrok ni dovoljeno prevažati v nazaj obrnjenem zadrževalnem sistemu v sedežu za potnike, zaščitenem s prednjo zračno blazino, razen če je zračna blazina mehanično deaktivirana.
Bojan Oblak

Otrok na sovoznikovem sedežu?

V katerih primerih pa lahko otroški varnostni avtosedež namestimo na sovoznikov sedež? Oblak pojasnjuje, da lahko tako ravnamo le, če v avtu ni vgrajen varnostni meh (air bag) ali če ga lahko začasno izključite. Ročaj za prenašanje mora biti v avtomobilu postavljen v navpičnem položaju oz. čim bližje naslona avtomobilskega sedeža.

Prenosne košare za dojenčke

V zadnjem času se uporaba prenosnih košar (za dojenčke) povečuje, vendar v Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu opozarjajo, da je košara primerna le za dojenčke do približno 3, 4 meseca starosti! Košaro se težje trdno pritrdi v avto in sile, ki delujejo v primeru trka, so preveč prečno na otrokovo telo. Iz vseh ''crash testov'' so se pokazale za slabšo zaščito kot avtosedeži, primerne pa so za dojenčke, ki imajo težave z dihanjem, 'nedonošenčke' oz. rizične dojenčke. Nadaljujejo, da je treba za večino dojenčkov uporabljati otroški avtosedež skupine 0+, za dojenčke od rojstva do teže 13 kg.

Priporočila za varno vožnjo nedonošenčkov in majhnih novorojenčkov v avtomobilu

Za prevoz nedonošenčkov in majhnih novorojenčkov je treba izbrati najprimernejši varnostni sedež oz. prenosno košaro za dojenčke. Oblak pojasnjuje, da je večina avtosedežev na tržišču zasnovanih za novorojenčke, ki so težji od 3000 g, glede na ugotovitve testov pa zadovoljivo zavarujejo otroke, težje od 1500 g. V ZDA ugotavljajo, da manj kot četrtino nedonošenih novorojenčkov ni možno primerno namestiti v standardne varnostne sedeže.

Večina avtosedežev na tržišču je zasnovanih za novorojenčke, ki so težji od 3000 gramov.
Večina avtosedežev na tržišču je zasnovanih za novorojenčke, ki so težji od 3000 gramov. / FOTO: Profimedia

Ureditev v Sloveniji

V Sloveniji na KC v Ljubljani je bila pred časom narejena študija o vplivih pri nedonošenčkih. Zaradi telesne zgradbe in nezrelosti tkiv se namreč pogosteje pojavljajo težave s srčno-žilnim sistemom in dihanjem, ko jih položimo v otroški varnostni avtosedež.

Ameriško združenje pediatrov pred odpustom iz porodnišnice priporoča za vse novorojenčke z gestacijsko starostjo manj kot 37 tednov oceno srčno-dihalne stabilnosti v varnostnem avtosedežu, t. i. provokacijsko testiranje, ki naj traja toliko časa, kot bo predvidoma trajala vožnja iz porodnišnice domov (v Sloveniji trenutno še ni enotnih priporočil glede provokacijskega testiranja novorojenčkov).

Nedonošenček, ki ne opravi provokacijskega testiranja zadovoljivo, je bodisi en teden zadržan v porodnišnici ali ga peljemo domov v avtosedežu, ki smo ga premaknili v bolj ležeč položaj in ga prilagodili z zvitki iz brisač ali pa izberemo drug način prevoza otroka, npr. v prenosni košari za dojenčke, pojasnjuje Oblak in svetuje, da se o uporabi varnostnega sedeža ali prenosne košare za prevoz nedonošenčka ali majhnega dojenčka posvetujte z zdravnikom.
 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

NOVICE

22-letniku sprva zavrnili vstop na Hrvaško, a je ...

ŠPORT

Ema Klinec druga na olimpijskem prizorišču, ...

POP IN

Tamara vesela za Tima: Nikakršnega dogovora ni ...

TV ODDAJE

Tamara vesela za Tima: Nikakršnega dogovora ni ...

VIZITA.SI

7 znakov, da uživate preveč mesa

OKUSNO.JE

Top ideje, kako porabiti odprto marmelado v ...

ZADOVOLJNA.SI

Obleka hčerke priljubljene igralke je nastajala ...

MOSKISVET.COM

Raje je 34-letna devica, kot da se zaljubi v ...

BIBALEZE.SI

Zato bi morali otroci biti čim večkrat bosi

CEKIN.SI

Meta namenila milijon dolarjev Trumpovemu ...

DOMINVRT.SI

Priznani slovenski arhitekt si je ustvaril svojo ...

VIZITA.SI

Kaj se zgodi, ko se zadebeli tkivo v prstu na ...