"Normalno je, da motivacija občasno upade in se pojavijo celo odpori," pravi strokovnjakinja. Še posebno če govorimo o cilju, ki ga ni mogoče doseči čez noč, morda je pred nami celo večletna pot. Takrat je vedno znova treba skrbeti za motivacijo. To velja tako za starše kot otroke.
"Motivacijo si lahko predstavljamo kot iskro, ki zaneti vnaprej pripravljeno netivo, potem je treba cepiti in nalagati vedno nova drva, da ogenj ne ugasne."

Kako poskrbeti, da ogenj ne ugasne?
1. Cilj naj bo jasen in realen
"Najpogostejša napaka pri ohranjanju motivacije je izbira cilja, ki je tako obsežen, da se zdi nedosegljiv. Tak cilj je treba obvezno razdeliti na obvladljive enote, zato da lahko sproti preverjamo, kako uspešni smo pri doseganju. Le če vidimo, da napredujemo, nas to motivira za naslednje korake."
Na okoliščine je treba pogledati realno. "Vsi si, pa če se tega zavedamo ali ne, želimo čarobno paličico, s katero bomo hitro in brez večjega napora dosegli cilj." Toda za motivacijo bo bolje, če bomo čim bolj realno ocenili, v kolikšnem času lahko cilj dosežemo, kakšen trud bo potreben, kakšno odrekanje. Če si otrok želi postati dovolj dober športnik, da se bo udeležil tekmovanja, se lahko z njim pogovorimo, čemu se bo morda moral zaradi tega odreči. "Čim dlje od realnosti je naša ocena, težje je obdržati motivacijo."

2. Prepoznajte motive
Pogosto se zgodi, da se v nas borita dva motiva, denimo želja po uresničitvi dolgoročnega cilja ter nekaj, kar lahko za naše zadovoljstvo naredimo v tem trenutku. Bi se učili nemščino, ker nam to lahko v prihodnosti pomaga, ali bi odšli ven, ker je tako lepo sonce? "Če se takrat skušamo opreti na to, kar prinese dolgoročen rezultat, se bomo lažje uprli trenutnemu zadovoljstvu. Lahko se opremo tudi na morebitna negativna čustva, saj so ta dober ojačevalec motivacije. Denimo na strah, če se ne bomo dobro odrezali na testu ali izpitu. Pomaga lahko tudi, če se doseganja dolgoročnih ciljev lotevamo v sodelovanju z nekom drugim ter se izmenično spodbujamo vsakič, ko enemu upade motivacija."
Včasih je kateri od motivov lahko nezaveden. "Eden od tipičnih je strah pred neuspehom. Kadar se ga močno bojimo, se lahko začnemo izogibati tistim aktivnostim, ki bi vodile k želenemu cilju, še zlasti, ko se pojavijo neizbežne ovire ali razočaranja."
3. Naučite se vztrajnosti in samodiscipline
"Pogosto se ne zavedamo, da ohranjanje doseženega zahteva trajne spremembe vedenja, in če se po dosežku vrnemo k starim navadam, se lahko hitro spet znajdemo na začetku." Pot do doseganja cilja včasih pomeni spreminjanje stare navade. Lahko smo si s svojim najstnikom v letošnjem šolskem letu zadali cilj, da bo naredil domačo nalogo takoj, ko jo bo lahko. Nekaj časa potrebuje, da novo navado pridobi. Nato se lahko zgodi, da zdrsne v stare vzorce. "Tu se vidi razlika med tistimi, ki jim uspe trajnejša sprememba, in tistimi, ki jim zmanjka motivacije. Prvi bodo pri napaki sebi priznali, da so naredili korak nazaj, vendar bodo nadaljevali prizadevanja, da naredijo spremembo. Drugi bodo dejali, da so zdaj z napako tako in tako vse pokvarili. Odnos do napak je prav tako pomemben dejavnik ohranjanja motivacije."

Razvijanje vztrajnosti in samodiscipline je pomembno, pravi psihologinja in psihoterapevtka. "Treba ju je razvijati in ohranjati s svojo aktivnostjo, podobno kot telesno kondicijo. Pomagata nam premagovati ovire in frustriranost ter druge neprijetne občutke ob dolgotrajnem ali intenzivnem naporu, ki je potreben za doseganje dolgoročnih ciljev ter za to, da prenesemo delne ali začasne neuspehe."
Je cilj pravi?
Smo si zastavili cilj, ki si ga zares želimo? Ali smo si postavili nadomestni cilj? Lahko smo si za cilj zastavili spremembo videza, toda v resnici si želimo doseči večjo samozavest. Ta ne izvira le iz videza, zato se lahko zgodi, da celo ob dosegu cilja ne bomo čutili zadovoljstva, saj se nismo lotili prave težave. "Starši naj tudi otroke vedno spodbujajo, da poskušajo ugotoviti, kaj si zares želijo, ter da vztrajajo na poti do cilja, tudi ob ovirah in odporih," poudari dr. Pšeničny. Motivirajte sebe in se naučite, kako motivirati svoje otroke.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV