V zimskem času se otroci radi sankajo in smučajo, odrasli pa radi delimo zimska veselja z njimi. Vendar se lahko pri zimskih dejavnostih na snegu zgodijo tudi poškodbe, kot so zlomi, poškodbe trebuha, glave in vratu, vzrok pa so najpogosteje padci in trki z drugimi osebami ali stoječimi objekti. Na nacionalnem inštitutu za javno zdravje so podali nekaj varnostnih nasvetov.
Preberite še: Ideje, kam med počitnicami
Priporočajo, da naj bodo otroci oblečeni v zimska vrhnja oblačila, kot so bunda, hlače in rokavice ter obuti v tople in vodoodporne škornje, pod njimi pa naj bo več slojev obleke. Šal ni priporočljiv, ker se lahko zaplete v sanke, kar je nevarno za zadušitev. Vedno naj uporabljajo čelado za zimske športe, saj so pri sankanju pogoste ravno poškodbe glave. Za sankanje priporočajo le sani ali bob.
Ker se sončni žarki močno odbijajo od snežne podlage tudi v oblačnem vremenu, se je treba namazati z zaščitno kremo s faktorjem za UVA in UVB žarke. Na visoki nadmorski višini in zaradi suhega mrzlega zraka naše telo izgublja tekočino in lahko se pojavijo znaki dehidracije, kot suha usta, glavobol. Otroci pogosto pozabijo, da so žejni, zato jim večkrat ponudimo napitke oz. vodo, nesladkan ali rahlo čaj in mineralno vodo, še svetujejo na inštitutu.
Policisti pa bodo med počitnicami na smučiščih, kjer je takrat več ljudi kot običajno, poostreno nadzirali spoštovanje predpisov. S tem naj bi zagotovili večjo varnost, zlasti otrok, in preprečili nepotrebne poškodbe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV