Dojenček ostane predolgo pokonci
Mnogi starši mislijo, da bo dojenček bolje in dlje spal, če bo dlje pokonci. Čakate do 22. ure zvečer, dokler se mu same od sebe ne začnejo zapirati oči, toda to je prva napaka, saj ko je preutrujen, spi slabše. Prepozni odhod v posteljo botruje hiperaktivnosti, težje se sprosti in zaspi, hkrati pa se večkrat zbudi.
Pri novorojenčkih sicer ni pravila, dojenček, star tri, štiri mesece, pa naj bi šel v posteljo med 19. in 20. uro. Če nimate rutine, zelo hitro nastanejo težave.
Pogosto spi v vozičku ali avtosedežu
Če dojenček pogosto zaspi v vozičku, ko ste na sprehodu, bo težko zaspal v posteljici. Če spi zelo kratek čas, le nekaj minut kadarkoli čez dan v vozičku prav tako ni dovolj in to povzroči, da težje zaspi v posteljici. Dojenčki imajo radi rutino in doslednost.
Takoj ga dvignete, ko zajoka
Povsem naravna reakcija je, da želite dojenčka takoj vzeti v naročje in potolažiti, ko zajoka. Včasih pa ima lahko to nasprotni učinek. Ni vsak zvok, ki ga dojenček proizvede v spanju, znak za alarm. Včasih se bo sam umiril in zaspal, zato ga ne dvigajte iz postelje takoj.
Zibate ga, dokler ne zaspi
Medtem ko se dojenček še privaja na življenje izven maternice, je zibanje povsem v redu. Toda okrog četrtega meseca vzpostavi rutino in takrat lahko nastanejo težave, če zaspi le ob dojenju in zibanju. Ker se zbuja tudi do šestkrat na noč, ga boste morali vsakič zibati, kar pa seveda ne bo preprosto za vas in boste tudi vi na koncu klonili zaradi preutrujenosti.
Najboljši nasvet
Najbolj priljubljena večerna rutina: večerja, kopanje, topli napitek, umivanje zob, branje pravljice in poljubček za lahko noč. Seveda bo otrok poskušal tu pa tam vse skupaj zavleči in se bo upiral odhodu v posteljo, toda vztrajanje pri navadi se obrestuje.
Če otrok prekipeva od energije in počne nekaj zelo zanimivega, ne hitite z odhodom v posteljo, prav tako ga ne pustite samega v sobi, postelji. Njegovo energično upiranje odhodu v posteljo, jokanje, bes bodo samo še zvišali nivo adrenalina in malček se nikakor ne bo mogel umiriti. Zato mu dajte še nekaj časa, da se postopoma umiri in potem začnite z rutino, saj le tako bo brez stresa utonil v san.
Če veste, da se boste na obisku pri prijateljih zadržali dlje kot po navadi, a s sabo imate tudi otroka, imejte pripravljeno pižamo, odejico in njegovo najljubšo igračko. Preoblecite ga, preden se odpravite domov, ga zavijte v odejico in pustite, da zaspi med vožnjo do doma. Ko prispete, ga počasi samo prenesite v njegovo posteljo.