Poletni čas počitnic je tudi čas (daljših) potovanj. Bodisi potujemo na daljši dopust na morju, v planine in gore, v turistične kraje in tudi na enodnevne izlete. Da bi bila pot kar se da brezskrbna, varna in lepa, se je nanjo pametno dobro pripraviti.
Starši zelo dobro vemo, da se otroci na poti kmalu začno dolgočasiti, takrat pa lahko vožnja hitro postane težko vzdržna. Vsaj pri nas je tako. Skoraj ni hujšega kot trije zdolgočaseni otroci na zadnjih sedežih, ki se pritožujejo, kričijo, včasih celo "ponesreči" brcajo drug drugega. Da bi jih čim prej zamotila, dam pobude za denimo petje pesmic, štetje rdečih avtomobilov ali avtobusov in preverjanje znanja z ugankami. Najstarejši včasih tudi bere knjigo (če ima mir). V avtomobilu imam vedno veliko vode, sadje in druge prigrizke. Za vsak primer, če bi slučajno kje nepredvideno obtičali v zastoju, v dolgi koloni na meji ali v gneči trajektnega pristanišča.
Preverite avtosedeže
Na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) starše posebej pozivajo, naj pred vožnjo vselej preverijo, ali je avtomobil varen ter še posebej, ali je avtosedež čvrsto in pravilno nameščen. Starejšim otrokom lahko tudi razložite, kako mora pravilno potekati varnostni pas, tudi da vas lahko opozori, če bi se med vožnjo ponesreči odpel. Na AMZS sicer priporočajo, da otroke v avtomobilih prevažate na zadnjih sedežih, čeprav je dovoljen tudi prevoz na prednjih. Če otrok vseeno sedi spredaj in gleda v smer vožnje, mora biti avtomobilski sedež pomaknjen povsem nazaj, varnostna blazina pa mora ostati vklopljena. Če otrok gleda v nasprotno smer vožnje, je vsekakor treba izklopiti varnostni meh v avtomobilu. Sicer lahko pride do zelo hudih telesnih poškodb ali otrokove smrti, opozarjajo.
Otroci morajo biti vedno pripeti in v otroškem varnostnem sedežu, prav tako pa morate biti pripeti tudi vsi drugi potniki tako spredaj kot tudi zadaj. "Nikar pa otrok ne strašimo s policisti in globami, kajti varnostni pas uporabljamo predvsem zaradi svoje varnosti in ne zaradi strahu pred policijo," poudarjajo na AMZS. Bolje je, če z vašim zgledom sam ozavesti, da je "red vedno pas pripet".
Varnostni pasovi morajo biti pravilno zategnjeni in četudi otroku morda ni udobno, mu med vožnjo nikoli ne dovolite, da bi se odpel. "Ob nenadnem močnem zaviranju ali trku oziroma naletu nepripet potnik – tako kot tudi nepritrjena prtljaga – potuje naprej po zaustavljenem avtomobilu z nezmanjšano hitrostjo – do prve čvrste ovire. Vanjo, naj bo to sedež, armatura ali vetrobransko steklo, nepripet potnik udari s 30- do 50-kratnikom svoje mase! To pomeni, da ima otrok s 15 kilogrami ob udarcu v oviro maso približno pol tone, otrok s 25 kilogrami pa kar eno tono," opozarjajo na AMZS.
Novi testi: večina avtosedežev varna, za dva odsvetujejo nakup
Poudarjajo, da ni vsak avtosedež primeren za vsakega otroka, čeprav sicer ustreza njegovi velikosti in teži. Treba je seveda izbrati sedež prave skupine, ob nakupu pa je najbolje imeti otroka s seboj. Večji lahko že v trgovini preizkusijo avtosedež in povedo, ali se v njem počutijo udobno. Na AMZS tudi svetujejo, da preverite, ali varnostni otroški sedež paše v vaš avtomobil. In tudi letos so v sodelovanju skupaj z nekaterimi evropskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami naredili test avtosedežev, v katerem med drugim preverjajo lastnosti ob čelnem in bočnem trku, udobje, kakovost in vsebnost nevarnih snovi.
V spodnjem članku preverite, na kaj morate biti pozorni pri nakupu rabljenega avtosedeža:
Na AMZS so testirali precej novih sedežev in tudi sicer opažajo, da je na tržišču kaj nekaj novih varnostnih sedežev, saj izdelovalci dobro vedo, da kupci radi posegajo po "novih" modelih, "ki – vsaj na papirju – obljubljajo tudi izboljšane lastnosti". Njihov neodvisni test je pokazal, da je večina od 33 testiranih otroških avtosedežev varnih, da je z njimi enostavno upravljati in da ponujajo dobro ergonomijo.
Eden je dobil najvišjo možno oceno: zelo dobro. 22 drugih so ocenili z oceno dobro, sedem jih je dobilo oceno zadovoljivo, en sedež oceno pomanjkljivo. Dva sedeža sta dobila oceno slabo, kar pomeni, da odsvetujejo njun nakup. Pri enemu se je varnostna zaponka integriranega varnostnega pasu pri čelnem trku razletela in pas ni zadržal lutke v sedežu. V drugem sedežu so na laboratorijskem v tekstilni oblogi ugotovili preveliko vsebnost sredstva proti gorenju, ki presega dovoljene vrednosti, kot veljajo za otroške igrače. Rezultate testov lahko preverite na spletni strani AMZS.
Se odpravljate na Hrvaško? To je dobro vedeti!
In še nasvet, ki vam bo verjetno prišel prav – vse, ki se ob negotovih "koronskih" časih odpravljate ali se še boste odpravljali v med Slovenci najbolj priljubljeno turistično državo Hrvaško, so na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) še posebej opozorili tudi na možnost, ki vam lahko omogoča hitrejši prehod meje. "Pred vstopom na Hrvaško je priporočljivo na entercroatia.mup.hr vnesti podatke o osebah (ime, priimek, datum rojstva, številka osebnega dokumenta, številka mobilnega telefona in e-naslov) in naslovu njihovega bivanja v državi," so sporočili.
Pa srečno, varno in čim bolj umirjeno pot!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV