Pri ženskah, ki so postavljene pred dejstvo, da jim bodo morali odstraniti maternico, se pojavi tisoč in eno vprašanje o tem, kako bo potekala operacija, kako hitro bo okrevala, kaj se bo dogajalo z njenim telesom po operaciji. O tem smo se pogovarjali ginekologom Stankom Pušenjakom.
Maternica je del spolnih organov
Pri ženskah je maternica del spolnih organov, nahaja se v medenici med sečnim mehurjem in danko. Zgornji del prehaja v jajcevoda. Maternica je prekrita s sluznico, ki je sestavljena iz dveh plasti, stalno in funkcionalno, ki se spreminja. Ko ženska dobi menstruacijo, sluznica propade, nato se pod vplivom jajčnikov, natančneje hormonov estrogena in progesterona, obnovi. Takrat ženska lahko zanosi; če ne pride do oploditve jajčeca, progesteron usahne in ženska dobi mesečno perilo.
Rešujemo življenje
Kljub temu da si skoraj vsaka ženska nekoč želi imeti otroka, je včasih zaradi zdravstvenih težav to nemogoče. Zdravniki se morajo med sabo posvetovati in ko je pri mladi ženski edina rešitev življenja odstranitev maternice, to tudi storijo. Stanko Pušenjak razlaga, da se za tak poseg odločijo, če pri ženski ugotovijo, da ima raka na maternici, ali jajčnikih, ali jajcevodih, ali napredujoči rak na materničnem vratu. Različni zapleti se lahko pojavijo po porodu. Če ženska krvavi tako močno, da krvavitve ne morejo zaustaviti, lahko zdravniki presodijo, ali bo potrebna histerektomija. Zaradi hudega vnetja maternice in obmaterničnih tkiv po porodu ali v neprimernih okoliščinah opravljenem splavu lahko sepsa nakazuje operativni poseg maternice. Ženska, ki je na operacijski mizi zaradi nenevarnih tumorjev maternice, lahko začne neobvladljivo krvaveti, v tem primeru to rešijo tudi z odstranitvijo maternice.
Pušenjak pojasnjuje, da po navadi ob odstranitvi maternice ni treba odstraniti tudi jajčnikov. Za to se zdravniki odločijo le, če zdravstveno stanje ženske apelira na to, se pravi, če se je rak materničnega vratu razširil. Poleg tega naredijo to, če je rak prisoten na jajčnikih ali jajcevodih in če pride do vnetnih procesov, ki povzročajo vdor bolezenskih mikrobov in njihovih strupov v kri.
Jajčeca kot hranilo
Pri ženskah na približno vsakih 28 dni dozori jajčni folikel. Ko je zrel, se njegova votlinica odpre, jajčece pade med resice jajcevoda in po njem potuje v maternico. Temu procesu rečemo ovulacija.
Ženske, ki jim ostanejo le jajčniki, se začnejo spraševati, kam gredo jajčeca. Pušenjak opisuje ta proces tako: ''Če je ženska brez maternice in ima ohranjene jajčnike, jajčeca ob ovulaciji ''padejo'' v prosto trebušno votlino in tam propadejo, razpadle snovi se pretvorijo v hranila, ki jih telo ponovno uporabi.''
Okrevanje
Odstranitev maternice je možna na tri načine, in sicer preko reza na trebuhu, skozi nožnico ali laparaskopsko. Slednja poteka tako, da kirurg z vrha prekine jajcevoda, ob materničnem tkivu in maternični arteriji odprejo steno nožnice, obrežejo maternični vrat in skozi nožnico odstranijo maternico. Takšen poseg izvajajo predvsem pri starejših ženskah in pri začetnih stanjih raka na maternici, zahteva pa približno tri do štiri dni ležanja v bolnišnici, doma pa tri tedne. Če so operirali preko trebuha, je priporočljivo, da v bolnišnici okreva 14 dni, potem pa še štiri do pet tednov doma. Po operaciji skozi nožnico zadržijo bolnico približno en teden v bolnišnici, doma pa jo čaka še tri do štiri tedne počivanja.
Ženske so prepričane, da po takem posegu morajo nositi elastične nogavice ali elastične povoje, vendar ginekolog Stanko Pušenjak pravi, da to ni potrebno.
Prav tako so lahko brez skrbi, saj odstranitev maternice ne vpliva na kakovost in količino spolnih odnosov, ker se nožnica skoraj ne spremeni. Na Nizozemskem so raziskovalci preučevali več kot 400 žensk, ki so jim odstranili maternico, in presenetilo jih je dejstvo, da so se njihovi spolni odnosi celo izboljšali v primerjavi pred operacijo.