Ali lahko nosečnica uživa žajbelj?
Nosečnice lahko uživajo žajbelj v čaju in kot začimbo le krajši čas. Alkoholnih izvlečkov in eteričnih olj pa ne smejo uživati, ker tujon v njih deluje kot abortiv, ki lahko sproži splav.
Pozitivni učinki žajblja
❖ deluje dezinfekcijsko – za zdravljenje dihal – grgralo,
❖ čaj ustavlja potenje – pljučni bolniki, pubertetniki,
❖ pomaga pri protinu in revmi,
❖ ugodno deluje pri kožnih boleznih (kopeli),
❖ zdravi mehur in sečila (sedežne ali parne kopeli),
❖ pomaga pri ženskih boleznih in težavah.
Čaj
Čaj uporabljamo za grgranje pri obolenjih dihal, vnetem grlu, žrelu in mandljih. Čaj zelo ugodno deluje po preboleli kapi (2 skodelici čaja dnevno), sladkornim bolnikom pater Ašič priporoča čajno mešanico žajblja in rmana v enakih delih 2–3-krat dnevno.
Za pripravo vzamemo 1 čajno žličko suhega zelišča, ki jo damo v skodelico vrele vode. Po 5–7 minutah precedimo in toplega pijemo počasi, po požirkih. Na dan lahko spijemo 3 skodelice čaja. Lahko mu dodamo med, sicer ga ne sladkamo. Rudolf Breuss je v svoji knjigi o zdravljenju raka zapisal, da se "po treh minutah blagega vretja v žajblju sprosti ferment, ki je življenjsko pomemben za vse žleze, hrbtni mozeg in medvretenčne ploščice". Po njegovem prepričanju naj bi bil takšen najbolj zdravilen.
Grgralo
Za grgranje si lahko pripravimo izvleček: liste žajblja nasekljamo, namočimo v alkoholu, po 8 dneh precedimo in shranimo v hladen in temen prostor. 1 žličko izvlečka damo v kozarec vode za grgranje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV