1. Uporaba zaščitne opreme: ključ do varnega rolkanja
Za zaščito pred poškodbami je nujna uporaba ustrezne zaščitne opreme. To vključuje čelado ter ščitnike za zapestja, komolce in kolena, ki morajo ustrezati varnostnim standardom in biti pravilno nameščeni. Čelada, namenjena rolkanju, naj pokriva tudi zadnji del glave in naj bo izdelana iz materialov, ki omogočajo zaščito pri več zaporednih udarcih. Kljub temu jo je treba takoj zamenjati, če utrpi močnejši udarec ali kaže znake poškodb.
Ščitniki preprečujejo udarce, zvine in zlome, med katerimi so najpogostejši zlomi zapestij. Na rolki naj bomo vedno obuti v zaprte športne copate z nedrsečim podplatom.

2. Kje je varno rolkati?
Najbolj varno je rolkati na za to urejenih poligonih, le podnevi in na suhem terenu. Otroci naj rolkajo na igriščih ali drugih površinah, kjer ni prometa in pešcev. Tla morajo biti ravna, gladka ter brez kamnov ali lukenj.
Otroci do 10. leta naj rolkajo le pod nadzorom odrasle osebe. Tako odrasli kot otroci morajo imeti razvito ravnotežje, dobro koordinacijo in osnovno telesno pripravljenost. Pred in po rolkanju je priporočljivo izvajati vaje za ogrevanje in raztezanje.
3. Učenje padanja zmanjša tveganje
Pomembno je, da znamo pravilno pasti – s tem bistveno zmanjšamo verjetnost resnih poškodb. Vadimo, kako ob izgubi ravnotežja počepniti in s tem znižati višino padca ali se zakotaliti, namesto da poskušamo padec ustaviti z rokami.
Začetniki naj se izogibajo trikom in vratolomnim manevrom. Zelo nevarno je tudi, če otroka na rolki vleče kolesar, e-skiro ali drugo vozilo – tega nikoli ne počnimo.

4. Kako izbrati primerno rolko?
Za začetnike je najbolj primerna rolka s krajšo desko, saj jo je lažje nadzorovati. Priporočamo rolko z:
- desko iz več plasti furnirja javorja (po možnosti s plastjo karbonskih vlaken), ki je varnejša od plastične;
- široko desko za boljše ravnotežje;
- oprijemnim trakom z grobo površino za stabilnost stopal;
- širšim podvozjem za boljšo stabilnost;
- večjimi kolesi z zaobljenimi robovi za več nadzora.
Rolka naj bo redno pregledana in po potrebi očiščena – idealno pred in po vsaki uporabi. Tako bomo pravočasno opazili obrabo ali morebitne poškodbe.
5. Ogrevanje in raztezanje: priprava je ključna
Pred rolkanjem se ogrejemo z lažjimi vajami, ki pospešijo srčni utrip in pripravijo mišice na gibanje. Po končani aktivnosti priporočamo raztezanje za hitrejšo regeneracijo mišic in zmanjšanje bolečin.
Rolkanje je odlična športna aktivnost za otroke in odrasle, a zahteva spoštovanje osnovnih varnostnih pravil. Z uporabo zaščitne opreme, izbiro ustrezne rolke in pravilnim pristopom k učenju se lahko izognemo poškodbam in v rolkanju varno uživamo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV