Klinični oddelek (KO) za perinatologijo ali porodnišnica Ljubljana je največja slovenska in ena največjih in najboljših v Zahodni Evropi. Pri njih se rodi več kot tretjina slovenskih otrok in beležijo približno 6000 porodov letno. Je center za obravnavo zdravih in kritično bolnih novorojenčkov ter je vodilna ustanova na področju nege in oskrbe izjemno majhnih in nezrelih nedonošenčkov. So učna baza za področje perinatologije in neonatologije.
Osnovne informacije: Porodnišnica Ljubljana - KO za perinatologijo Šlajmerjeva 4 1000 Ljubljana T: (01) 522 60 60 (informacije) od ponedeljka do petka, od 6.30 do 16.30 |
Sestavljajo jo porodni blok in sprejemno triažna ambulanta, oddelek za prenatalno medicino (oddelek E), perinatalni dnevni center (PDC), ambulanta za ogroženo nosečnost, ambulante za fetomaternalno diagnostiko in terapijo, enota za intenzivno nego novorojenčkov (EINN) in enota za intenzivno terapijo novorojenčkov (EITN), enota za intenzivno perinatalno medicino (A oddelek) in oddelek otročnic A, oddelki za porodništvo in otročnice (B, C, D), ambulanta za vodenje rizičnih otrok, mlečna kuhinja z laktarijem, klinična psihologinja in šola za starše.
Predstavitveni video ljubljanske porodnišnice:
Med porodom omogočajo različne položaje
V porodnem bloku je devet porodnih sob z eno posteljo, dve sobi z dvema posteljama in dve operacijski dvorani. Želje porodnic in porodni načrt skušajo upoštevati kar najbolj, če dopušča potek poroda. Omogočajo več položajev in o najprimernejšem se dogovorijo skupaj z osebjem. Imajo različne porodne postelje, ki jih je mogoče prilagoditi za polsedeč ali sedeč položaj. Tako rojeva večina njihovih porodnic, redkeje se odločajo za rojevanje v bočnem položaju ali za porod na pručki.
Porodnicam nudijo različna protibolečinska sredstva: naravne (alternativne, nefarmakološke) protibolečinske metode, kot so sprehajanje, sprostitvene tehnike, tens, masaža, in farmakološke metode lajšanja porodnih bolečin, ki vključujejo inhalacijske analgetike (dušikov oksidul N2O v mešanici s kisikom) ter analgetiki – opioidi (petidin). Porodnice se najpogosteje odločijo za lajšanje bolečin, ki si ga uravnavajo same, z opioidom, imenovanim remifentanil (ultiva), njihovi anesteziologi pa izvajajo tudi epiduralno (EPA) in subarahnoidno (spinalna) porodno analgezijo. Doplačil za porodne analgezije ni.
Vse o lajšanju obporodne bolečine:
Sicer priporočajo enega, a je lahko v porodni sobi prisotnih tudi več spremljevalcev. Ob porodnici so tako lahko največ trije odrasli po njeni želji (mož, partner, mama, sestra, prijateljica, dula ...), ki morajo biti zdravi in morajo upoštevati navodila zdravstvenega osebja. Prisotnost je treba plačati 20 evrov po osebi.
Možno je bivati v nadstandardni sobi
Po porodu, ki je potekal brez zapletov, mamice z otročkom razvrstijo na oddelke B, C in D. Na vsakem je 10 sob s skupno 26 posteljami. Šest je triposteljnih, vsaka s svojim previjalnim pultom, in štiri z dvema posteljama in eno previjalno nišo.
Na dveh oddelkih imajo štiri nadstandardne sobe, namenjene porodnici, novorojenčku in po želji tudi partnerju oziroma obporodnemu spremljevalcu. Mamicam so poleg udobne postelje zanjo ter posteljice in previjalnega pulta za novorojenčka na voljo lastna kopalnica, mini hladilnik, televizor, brezžični internet. Vnaprejšnja rezervacija sobe ni mogoča, dogovor je mogoč ob prihodu v porodnišnico. Če v sobi bivata mamica in novorojenček, je doplačilo 87, če je ob njima tudi spremljevalec, pa 117 evrov.
V novorojenčkom prijazni porodnišnici v celoti zagotavljajo 24-urno sobivanje matere in novorojenčka na oddelku, medtem ko je na intenzivni negi po porodih z zapletom možen le delni "rooming-in". Posteljica in pult za nego otročka sta ob mamičini postelji, kar omogoča nemoten stik matere z novorojenčkom, da se lažje in hitreje razvije njuno spoznavanje, dojenje in čustveni odnos med njima. Po porodu brez zapletov zapustita porodnišnico tretji dan.
Otročnice ob sprejemu potrebujejo svoje pripomočke za osebno nego. Lahko nosijo svoja oblačila, sicer pa dobijo sveže spalne srajce in brisačo. Ob sprejemu na oddelek prejmejo 20 velikih vložkov, namenjenih prvim poporodnim dnem, v primeru daljše hospitalizacije pa še 10 manjših vložkov.
Carski rez opravijo pri med 20 in 25 odstotki rojstev
Ob zapletih, ko sta ogrožena porodnica ali otroček, porod končajo operativno, bodisi s carskim rezom bodisi opravijo vaginalni operativni porod. Po tovrstnem porodu mamico premesijo na intenzivni oddelek z osmimi posteljami in pozneje na oddelek otročnic A s šestimi sobami in 16 posteljami. Po končanem carskem rezu je torej porodnica iz operacijskih prostorov takoj premeščena v enoto intenzivne nege in terapije, novorojenček pa prvo uro po rojstvu ostane na opazovanju v porodnem bloku. Če je vse v redu, se po pretečeni uri pridruži mamici, in takrat se prvič podoji. Carski rez sicer opravijo pri med 20 in 25 odstotki vseh rojstev.
Mali borci bijejo boj na EINT ob budnih očeh in neprekinjeni skrbi
V ljubljanski porodnišnici se rodi tudi večina nedonošenčkov in na EINT na leto zdravijo več kot 600 bolnih in prezgodaj rojenih otrok. Mednje sodijo tudi rojeni po samo 22. ali 23. tednih nosečnosti in z ekstremno nizko porodno težo precej pod 1000 gramov.
Potrebujejo neprekinjeno dolgotrajno intenzivno zdravljenje in zdravstveno nego v inkubatorjih, dovajanje prehrane prek centralnih žilnih kanalov, podporo oziroma nadomeščanje delovanja življenjsko pomembnih organov. Izvajajo se zahtevna diagnostika, terapije in zdravljenje, ki omogočajo izboljšanje napovedi in kakovosti življenja. Zaradi izrazitega napredka neonatologije in nenehne skrbi imajo danes veliko možnost preživetja.
Mamice, ki imajo otročke na EINT, bivajo v porodnišnici. Spodbujajo jih, da so čim več časa ob njih, omogočajo kengurujčkanje, pomagajo pri izčrpavanju mleka in nudijo delno sobivanje, kar pomeni, da so lahko skupaj pretežni del dneva. Lahko so zraven pri večernem obroku in se nato odpravijo na nočni počitek.
Želijo, da bi odhajali iz porodnišnice polni lepih spominov
Obiski so vsak dan med 15. in 17. uro dovoljeni partnerju in sorojencem, če so zdravi in v zadnjih treh tednih niso bili v stiku z osebo, ki je prebolevala norice. Za zdrave očete, ki se vključujejo v oskrbo svojih prezgodaj rojenih ali bolnih novorojenčkov na intenzivni negi, so dovoljeni vsak dan med 10. in 13. ter 15. in 18. uro.
Osebje ljubljanske porodnišnice na vseh oddelkih prizadevno skrbi in se trudi za dobro počutje. Mamice nauči ter jim pomaga skrbeti, negovati in dojiti oziroma nahraniti dojenčka. Prizadevajo si, da bi ugodili željam, da bi se vsi pri njih počutili prijetno in da bi odhajali domov polni lepih spominov.