V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec deluje Oddelek za ginekologijo in porodništvo, kjer letno beležijo med 950 in 1000 porodov. Nosijo certifikat Novorojenčku prijazna porodnišnica, kar pomeni, da si prizadevajo za optimalno skrb za novorojenčke in spodbujanje dojenja. Obenem imajo tudi certifikat AACI, ki potrjuje visoke standarde kakovosti in varnosti v zdravstvu. Osnovne informacije: Splošna bolnišnica Slovenj Gradec, Oddelek za ginekologijo in porodništvo Naslov: Gosposvetska cesta 1, 2380 Slovenj Gradec Telefon porodnega bloka: 02 88 23 445 (24 ur)
V porodnem bloku so štiri porodne sobe in dodatna predporodna soba, kjer lahko mamice udobno in varno rodijo. Spodbujajo naravne porode in porodnicam omogočajo izbiro najudobnejšega položaja. Na voljo so porod v vodi, na postelji v različnih položajih, na porodnem stolu za alternativne porode in v stoječem ali čepečem položaju.
Za lajšanje bolečin nudijo več brezplačnih metod, ki so dostopne 24 ur na dan. Med njimi so epiduralna analgezija, Ultiva (intravenozna analgezija), TENS terapija (elektrostimulacija) in shiatsu masaža, pri čemer je za uporabo epiduralne analgezije ali Ultive treba opraviti predavanje v šoli za starše, ki poteka prek spleta. Poleg masaže in TENS-a ponujajo tudi dodatne oblike sprostitve za lažji porod, kot so aromaterapija, avdioterapija in omogočajo uporabo različnih pripomočkov za predihavanje popadkov (žoga, pručka, blazina in letev). Vse dodatne storitve so brezplačne.
Predstavitev oskrbe nosečnic in mater ter novorojenčkov v SB Slovenj Gradec:
V porodni sobi je lahko ob doplačilu 20 evrov en spremljevalec, pri prisotnosti dule pa sta lahko prisotni dve osebi (partner oziroma oče in dula).
Po porodu brez zapletov porodnica ostane v porodni sobi še tri ure, ob carskem rezu pa se jo nemudoma premesti v intenzivno enoto. Carski rez izvajajo v nujnih primerih v epiduralni, spinalni ali splošni endotrahealni anesteziji. Partner je lahko ob porodnici med pripravo in v primeru spinalne anestezije tudi med carskim rezom po dogovoru z operaterjem in anesteziologom.
Po carskem rezu novorojenček ostane skupaj z očetom v porodni sobi približno dve do tri ure, pri čemer omogočajo tudi kožni stik (angl. skin-to-skin). Mamico po posegu premestijo na polintenzivno enoto na oddelek, kjer je pod skrbnim nadzorom sester. Po dveh do treh urah ji prinesejo otroka in tudi partner lahko ne glede na uro za krajši čas ostane pri njima.
Sobivanje omogočajo, če je le možno, ni pa mogoče po porodih z zapletom, ko novorojenčke premestijo v Center za nedonošenčke v neposredni bližini porodnega oddelka. Tam jim namenjajo posebno skrb ob stalni pripravljenosti pediatra, prav tako pa je mamica vedno v bližini.

Kako je po porodu?
Na porodnem oddelku je skupno 18 postelj. Porodnice bivajo z dojenčki v eno- do triposteljnih sobah, večinoma po dve v sobi. Sobe so sodobno opremljene z modernimi posteljami in svetle ter imajo vso potrebno opremo za udobno bivanje z nočnimi omaricami, manjšimi garderobnimi omarami in previjalnimi mizami s higienskimi pripomočki za otroka.
Za mamico in novorojenčka je dobro poskrbljeno. Nosečnica ob sprejemu v porodnišnico prejme vse potrebne pripomočke za bivanje, vključno z bolnišnično haljo, brisačami, higienskimi vložki, mrežastimi hlačkami in pripomočki za nego novorojenčka, kot so pleničke in oblačila. Izjema so izdelki za osebno higieno, ki jih mora prinesti s seboj, sicer pa priporočajo, naj s seboj prinese čim manj osebnih stvari.
Porodnice v času bivanja dobijo tri obroke dnevno – zajtrk, kosilo in večerjo – ter beljakovinski dodatek za malico.
Kot Novorojenčku prijazna porodnišnica spodbujajo dojenje. Sestre so usposobljene za svetovanje pri negi in dojenju, pri čemer imajo tri zaposlene tudi naziv IBCLC svetovalke za dojenje. Novorojenčke v prvih dneh skrbno spremljajo in jih pregleduje pediater, opravijo pa tudi presejalne teste za presnovo in delovanje ščitnice, ultrazvočni pregled kolkov, test sluha in pregled vida. Pri nekaterih preiskavah so lahko prisotne tudi mamice.

V eno- in dvoposteljnih nadstandardnih sobah je možno sobivanje partnerja oziroma očeta in drugih družinskih članov, ki imajo na voljo lastno kopalnico s sanitarijami in tušem, udobno posteljo, gnezdo in posteljico, stol za dojenje, hladilnik, LCD-televizor in brezžični internet. Predhodna rezervacija ni potrebna, nastanitev je mogoča, če je soba prosta. Cena bivanja v enoposteljni sobi je sicer 50 evrov na dan, v dvoposteljni pa 27 evrov na dan za nočitev z zajtrkom ali 44 evrov na dan za polni penzion.
Omogočajo tudi obiske. Partner lahko porodnico obišče ne glede na uro ob dogovoru z zdravstvenim osebjem, obiski za druge pa so možni med 14.30 in 16.30 oziroma v skladu z omejitvami bolnišnice. Ob naravnem porodu brez zapletov sicer prvorodke v bolnišnici ostanejo tri, mnogorodke pa dva dni, medtem ko je odpust po carskem rezu praviloma tretji dan po porodu.
Odziv porodnic, ki so rodile v slovenjgraški porodnišnici, so pozitivni, kar potrjuje veliko pisnih pohval, ki jih prejmejo. Prizadevajo si za čim bolj naraven porod, optimalne pogoje za novorojenčke in mamice ter prilagajanje željam porodnic v okviru strokovnih smernic in varnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV