Bibaleze.si

Neodgovoren oče vozil otroke brez pasov – svarilo za vse starše

B.R. , NIJZ
Novice 0
16. 07. 2025 03.10

Vsak starš ali skrbnik si želi, da bi bilo potovanje z otroki varno in brez skrbi. Varnost otrok v avtomobilu pa ni nekaj, kar lahko prepuščamo naključju. Pravilna uporaba otroških varnostnih sedežev in spoštovanje prometnih pravil lahko reši življenja. Otroci so namreč najbolj ranljivi udeleženci v prometu, zato je ključno, da jih ustrezno zaščitimo med vožnjo.

avto

Policisti Policijske uprave Novo mesto so v zadnjih dneh zaradi nezanesljive vožnje ustavili voznika, ki je ogrožal varnost svoje družine in ostalih udeležencev v prometu. 30-letni voznik je bil večkratni kršitelj brez veljavnega vozniškega dovoljenja, v njegovem avtomobilu pa niso bili uporabljeni varnostni pasovi – ne on, ne sopotnica, niti otroci, so še zapisali na 24ur.com.

Varnost otrok v avtomobilu ni nikoli stvar kompromisa

Otroci so najbolj ranljivi udeleženci v prometu. Pravilna uporaba otroškega varnostnega sedeža in varnostnih pasov je ključna za zmanjšanje tveganja za smrt ali hude poškodbe v primeru prometne nesreče. Strokovnjaki ugotavljajo, da uporaba otroškega varnostnega sedeža zmanjša tveganje za poškodbe otrok med prometno nesrečo za kar 60 do 76 odstotkov.

Otrok nikoli ne sme biti med vožnjo v naročju, niti na najkrajših razdaljah, saj ga lahko pri trku vrže skozi vetrobransko steklo ali celo iz vozila.

Otrok nikoli ne sme biti med vožnjo v naročju!
Otrok nikoli ne sme biti med vožnjo v naročju! FOTO: Adobe Stock

Kako pravilno uporabljati otroški varnostni sedež?

Otrok mora biti nameščen v sedežu, ki ustreza njegovi višini, teži in starosti. Pomembno je, da je otrok vedno pripet s pettočkovnim varnostnim pasom, pri čemer morajo biti trakovi napeti in ne smejo biti zviti. Trakovi naj potekajo skozi odprtine v višini otrokovih ramen, med pasom in ključnico pa naj bo prostor za največ en prst. V hladnejših dneh je priporočljivo, da otroka pred pripenjanjem slečemo iz debelih oblačil, nato ga pripnemo, nato pa pokrijemo z odejo ali plaščem.

Pri nepravilni uporabi – denimo če je otrok v debelih oblačilih ali so pasovi preohlapni – lahko otrok v sedežu med naglim zaviranjem prekomerno niha, kar povečuje tveganje za poškodbe.

Kje sedi otrok med vožnjo?

Priporočeno je, da se otroci do 13. leta starosti vozijo na zadnjem sedežu avtomobila, ki je varnejši. Varnostni sedež se priporoča namestiti na sredinski zadnji sedež, če ima ta tritočkovni varnostni pas, sicer na levi ali desni sedež zadnje klopi. Izjemoma je dovoljeno namestiti varnostni sedež spredaj na sovoznikov sedež, vendar je v tem primeru nujno izklopiti zračne blazine, saj lahko ob sprožitvi resno poškodujejo otroka.

Če je v vozilu več otrok in zadnji sedeži niso več prosti, lahko najstarejši otrok sedi na sprednjem sedežu, vendar tudi takrat zračne blazine izklopimo!

Nikoli ne puščajte otroka samega v avtomobilu!

Otrok nikoli ne sme ostati sam v avtomobilu, saj lahko pride do nevarnih situacij zaradi vročine, mraza ali nenamernega zapiranja oken in vrat. Pred vsako zapustitvijo avtomobila preverite, da so vrata zaklenjena in otroci ne morejo sami odpreti vrat od znotraj.

Otrok nikoli ne sme ostati sam v avtomobilu.
Otrok nikoli ne sme ostati sam v avtomobilu. FOTO: Adobe Stock

Izbira pravega otroškega varnostnega sedeža

Pri izbiri varnostnega sedeža moramo paziti, da:

- ustreza otrokovim fizičnim meram (višini, teži in starosti),

- je kompatibilen z avtomobilom, v katerem ga bomo uporabljali.

Varnostni sedeži so različnih skupin:

Skupina 0+ (lupinica): za otroke od rojstva do približno 8–10 mesecev (do 13 kg), nameščena z naslonom, obrnjena proti smeri vožnje pod kotom 45 stopinj.

Skupina 1: za otroke od 8–10 mesecev do 3–4 let (9–18 kg), nameščen v smeri vožnje.

Skupina 2+3 (jahač): za otroke od 3–4 let dalje, ko otrok preraste sedež skupine 1.

Otrok mora ostati v sedežu, dokler ne doseže vsaj 140 cm višine, kar je približno do 10. leta starosti. Šele nato lahko uporablja samo vgrajene varnostne pasove v avtomobilu, ob pravilni namestitvi pasov.

Posebnosti pri prevozu novorojenčkov in nedonošenčkov

Novorojenčke in nedonošenčke je treba posebej ustrezno namestiti. Varnostni sedež za najmlajše mora omogočati ležeč položaj, naklon naj bo okoli 45 stopinj, glava pa dobro podprta s pomočjo dodatnih blazinic ali zvitkov iz bombažnih plenic.

Vožnja novorojenčkov naj ne traja več kot 30 minut, pri dojenčkih do enega leta pa največ 60 minut, s pogostimi odmori in stalnim nadzorom.

UI Del vsebine je ustvarjen s pomočjo generativne umetne inteligence.
Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024