Bibaleze.si

Tudi to je posledica koronavirusa: nezaželene nosečnosti in splav na domu

Špela Zupan

Novice

0
08. 04. 2020 08.52

Po izbruhu novega koronavirusa je omejeno delovanje ginekološko-reproduktivnih storitev po celem svetu. V Angliji lahko ženske kar na domu s tabletkami prekinejo zgodnjo nosečnost, v dobrodelni organizaciji opozarjajo na tveganja, če bi se ženske same doma zatekale k splavom. V Sloveniji spada obravnava žensk, ki želijo umetno prekiniti nosečnost, med nujna stanja, zato imajo zagotovljeno zdravniško pomoč.

Zaradi ukrepov v času koronavirusa je omejeno delovanje ginekoloških ambulant.

V času koronavirusa je po celem svetu okrnjena tudi ginekološka dejavnost, da bi čim bolj zmanjšali možnost dodatnih okužb z novim koronavirusom. Ženskam v Angliji so denimo po odredbi vlade omogočili prekinitev zgodnje nezaželene nosečnosti do 10. tedna kar doma, poroča BBC. Sprva so razmišljali, da bi imele vseeno možnost obiskati ginekologa, a so se pozneje odločili, da lahko kar doma vzamejo dve tabletki in povzročijo umetno prekinitev nosečnosti. Nevladne organizacije so sicer izrazile bojazen, da so tovrstne prekinitve nosečnosti lahko tvegane in da se bodo ženske zatekale k drugačnim nevarnim možnostim. Vendar so na zdravstvenem ministrstvu pojasnili, da je ukrep začasen, da se ženske pred umetno prekinitvijo nosečnosti po telefonu posvetujejo z ginekologom in da je vsem še vedno na voljo nujna zdravstvena pomoč.

V mednarodni dobrodelni organizaciji Marie Stopes medtem ocenjujejo, da bo v 37 državah, kjer delujejo, zaradi omejitev do zdravstvenih storitev med izbruhom novega koronavirusa kar 9,5 milijona ženskam kršena temeljna pravica do varnega načrtovanja družine. Več nezaželenih nosečnosti bo po njihovem mnenju tudi zaradi omejenega dostopa do sredstev za zaščito. Opozarjajo, da bo med samoizolacijo in ob 80-odstotni omejitvi ginekoloških storitev na milijone žensk nenačrtovano zanosilo in posledično tudi prekinilo nosečnost na način, s katerim bi lahko ogrozile svoje zdravje in lahko tudi življenje. Zaradi omejenega dostopa do ginekološko-reproduktivnih storitev in varnega splava bi lahko umrlo na tisoče žensk, so sporočili. Številke so zaskrbljujoče - po njihovih izračunih bo posledica tri milijone dodatnih nezaželenih nosečnosti, 2,7 milijona življenjsko ogrožajočih splavov in 11.000 smrti povezanih z nosečnostmi.

Kako je v Sloveniji?

V Sloveniji je pravica do splava zagotovljena od leta 1952. Zapisana je tudi v Ustavi, kar pomeni, da ima ženska ustavno zagotovljeno pravico, da se svobodno odloča o rojstvu otrok. Umetno prekinitev nosečnosti opravljajo na željo ženske do 10. tedna nosečnosti, pozneje presoja komisija. Edini pogoj je, da ženska ve, kaj počne, zato tudi pri mladoletnicah načeloma ni potrebno soglasje staršev ali skrbnikov. Pri odločitvi, na kakšen način prekiniti nosečnost, pomaga ginekolog, je pa možno splav sprožiti z zdravili ali s kirurškim posegom. Prekinitev nosečnosti opravijo v kateri koli bolnišnici z ginekološko-porodnim oddelkom, stroške krije zdravstveno zavarovanje.

Zaradi ukrepov v času koronavirusa je omejeno delovanje ginekoloških ambulant.
Zaradi ukrepov v času koronavirusa je omejeno delovanje ginekoloških ambulant.FOTO: Dreamstime

Zaradi izbruha novega koronavirusa tudi v Sloveniji veljajo dodatni ukrepi na področju ginekologije in porodništva na primarnem nivoju, in sicer pri pregledih nosečnic, ginekoloških obiskih in reorganizaciji ginekološko-porodniške službe. Zaradi zmanjševanja števila delujočih ginekoloških ambulant po regijah in njihovem združevanju se lahko zgodi, da nosečnice ne bo pregledal njen izbrani ginekolog. Večinoma pregledujejo v bolnišnicah in ne v zdravstvenih domovih, prav tako imajo vzpostavljene telefonske številke za posvet. Prvi preventivni pregledi zdravih nosečnic so sicer malce pozneje kot običajno, in sicer med med 11. in 14. tednom, nato sledijo med 20. in 24. tednom z morfologijo, v 28. tednu, med 32. in 34. tednom, zatem pa še v 37., 39. in 40. tednu. Merjenje nuhalne svetline je med 11. in 14. tednom nosečnosti. Več o delovanju ginekološko-reproduktivnih ambulant si lahko preberete TUKAJ.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (Nijz) pa so glede splavov v času ukrepov zaradi izbruha koronavirusa pojasnili, da obravnava žensk, ki želijo prekiniti nosečnost, sodi med nujna stanja in tako torej poteka tudi zdaj. Ženska lahko pokliče v ambulanto svojega ginekologa oziroma v ambulanto, ki ga v tem času nadomešča, in bo prejela ustrezna navodila, so zatrdili. Urnik ginekoloških ambulant v Sloveniji v času epidemije lahko preverite TUKAJ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 712