Ženske naj bi bile namreč pred zakonom izenačene z moškimi, ravno tako pa si zadnji dve desetletji država prizadeva, da bi se pravice žensk uresničile na vseh področjih in s papirja prešle v realnost. Vendar če primerjamo povprečnega, izobraženega moškega in povprečno, izobraženo žensko, bomo ugotovili, da nimata enakih možnosti za zaposlitev, niti enakih priložnosti za uspešno kariero.
Ženske se moramo še vedno odrekati marsičemu na dnevni bazi, se dokazovati in konkurirati, da bi nas na trgu dela jemali resno. Že od nekdaj namreč prevladuje mnenje, da so moški razumni, racionalni, ženske pa naj bi bile iracionalne in naj bi se odločale na podlagi svojih (močnih) čustev. Zaradi tega veljajo za šibke, manjvredne in nekonkurenčne moškim. Ženske še vedno za voljo družine in predvsem otrok prilagajajo svoje želje in cilje drugim. Moškim tega v večini ni treba.
Ženske, ki so matere, so negovalke, dojilje, porodnice. In delodajalci jo kot tako tudi dojemajo. V njej najprej vidijo porodniški dopust, bolniški stalež in nego za otroka. Težave, torej. Če ženska še nima otrok, delodajalec pričakuje, da jih bo kmalu želela imeti, in s tem predvideva tudi njeno (zanj nepotrebno) odsotnost z dela. Smo ženske torej res enakovredne, enako cenjene?
Ženske vse do cilja preskakujejo mnoge in raznolike ovire, medtem ko moški poleg njih tečejo po prosti poti. Seveda so hitrejši, uspešnejši in prej na cilju.
To metaforo je v svoji karikaturi upodobil peruanski karikaturist dnevnega časopisa La Republica in na briljanten način pokazal, s kako kompleksnimi izzivi se srečujejo zaposlene matere in navsezadnje tudi zaposlene ženske v primerjavi z moškimi. Zahvaljujoč objavi indijskega milijarderja na Twitterju, Ananda Mahindreja, pa je risba postala pravi viralni hit.
Mahindra je risbo objavil po tem, ko je pomagal pri varstvu svojega enoletnega vnuka teden dni. "Čestitam vsaki zaposleni ženski in priznavam, da njihov uspeh zahteva veliko večjo količino napora, kot to velja za njihove moške kolege," je zapisal poleg risbe.
Pomembno pa je, da se zavedamo, da risba ni postala viralni hit, ker bi šlo za zabavno karikaturo, temveč iz razloga, ker gre za golo resnico. Kot je pisateljica Simone de Beauvoir zapisala – le majhna majcena kriza je dovolj, da ženske ostanemo brez pravice, svoboščin in brez besede. Enakopravnost z moškimi na trgu dela pa je zgolj navidezna in se je boj zanjo šele dobro začel. Ženske namreč tudi v letu 2020 opravljamo večino gospodinjskih opravil, se težje zaposlimo, hodimo v službo z 8-urnim delovnikom, vendar imamo v povprečju nižje plače od moških, hkrati pa je na naših plečih večinska skrb in nega za otroke.
Dobra novica pa je ta, da smo ženske tako močne in mogočne, da nam uspe preskočiti tudi vse te prepreke in ovire na svoji poti in kljub vsemu naporu in pomanjkanju prostega časa nam na koncu vendarle uspe. Z nasmehom na obrazu. Biti zaposlena mati je težko, vendar me to zmoremo!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV