Bibaleze.si
Oglas

Nove Logopedske pravljice za razvoj govora v aplikaciji Lahkonočnice

P.R.
Novice 0
23. 06. 2025 08.45

Z logopedskimi težavami naj bi se v Sloveniji srečeval vsak tretji otrok. Ob večletnih čakalnih vrstah so starši mnogokrat prepuščeni sami sebi. Kakovostni didaktični pripomočki, kot so Logopedske pravljice Lahkonočnice, so zato dobrodošli. Priljubljene zvočne pravljice, ki se osredotočajo na težje izgovorljive glasove, so dobile svoje nadaljevanje s še več vajami za slušno razlikovanje, izgovorjavo in razvoj motorike govoril. Obstoječim 12 Logopedskim pravljicam se pridružuje 8 novih, ki jih je A1 Slovenija ustvaril skupaj z logopedinjo Moniko Rataj in pisateljem Boštjanom Gorencem – Pižamo. Interpretirajo jih znani dramski igralci in igralke starejše generacije. Izhajale bodo tri četrtke zapored, prve tri so že na voljo v brezplačni aplikaciji.

A1 PR ČLANEK

Logopedi so ključni za obravnavo govornih, jezikovnih, glasovnih in drugih komunikacijskih težav, a jih v Slovenji kronično primanjkuje. Ker najintenzivnejši razvoj govora in jezika poteka v predšolskem obdobju, so večletne čakalne dobe velika ovira za kakovostno obravnavo otrokovih težav: Zaradi pomanjkanja logopedov otroci v Sloveniji na prvi pregled čakajo od enega do štirih let, kar je resen problem. V tem času zamudimo glavno okno za kakovosten razvoj govora in jezika, logopedske težave pa se brez obravnave poglobijo, napačni vzorci govora se avtomatizirajo in se kasneje veliko težje popravijo ali pa ostanejo prisotni vse življenje, pravi Monika Rataj, prof. defektologije, surdopedagoginja-logopedinja. Dolgoletni problem dostopa do logopedov je pred leti spodbudil ustvarjalce Lahkonočnic, podjetje A1 Slovenija, da zasnuje posebno serijo dvanajstih Logopedskih pravljic, ki je zdaj dobila nadaljevanje.

Starši iščejo kakovostne didaktične pripomočke

Poleg rednih obravnav je za izboljšanje logopedskih težav potrebna vsakodnevna vaja, pri čemer se starši poslužujejo različnih didaktičnih pripomočkov. Eden izmed teh so zagotovo tudi Logopedske Lahkonočnice, ki so od 2020 zabeležile več kot 1,5 milijona predvajanj in so najbolj priljubljena serija Lahkonočnic. Zato se je A1 Slovenija odločil za nove zvočne pravljice z vajami za slušno razlikovanje, izgovorjavo in razvoj motorike govoril: Mineva že devet let, odkar smo podali v svet pravljičnih junakov, z novimi pravljicami pa bo v aplikaciji Lahkonočnice na voljo več kot 170 pravljic z družbeno aktualnimi, razvojno usmerjenimi in didaktičnimi temami. Tokrat smo prisluhnili uporabnikom in zasnovali osem novih pravljic, animacije in kratke video vaje za izboljšanje motorike govoril. V pravljice smo vnesli kup besed, izštevank, rim in pesmic za zabavno učenje govora in jezika, pove Tatjana Kos, vodja projekta Lahkonočnice pri A1.

Nova serija Logopedskih pravljic

Logopedske Lahkonočnice z izpostavljanjem izbranih glasov, ki mnogim otrokom delajo preglavice (S, Z, C, Š, Ž, Č, L in R), pomagajo pri izboljšanju slušnega razlikovanja in izgovorjave glasov. Vsaka pravljica s pomočjo ritmičnih elementov, kot so rime in izštevanke, otroke spodbuja k ponavljanju in zabavni vaji, ki je ključna za izboljšanje govora. 

Logopedinja Monika Rataj je sodelovala že pri nastanku prve serije Logopedskih pravljic, ki jih redno uporablja v praksi: Logopedske Lahkonočnice so ob predhodni strokovni obravnavi dragocen didaktični pripomoček, saj otrokom predstavljajo zabavno učenje s pomočjo pravljičnih junakov. V tokratni izvedbi smo se osredotočili na osnovne gradnike govora in jezika, ne samo na glasove, ampak tudi na melodijo govora, tempo, intonacijo, ritem, naglas, dolžino zloga ... Vse to ima pomembno vlogo pri komunikaciji, a žal ta vse bolj peša, saj otroci vedno manj časa preživijo v pogovoru s starši ali drugimi odraslimi, ki so zanje pomemben govorni model. Logopedske Lahkonočnice torej niso samo pripomoček za vadbo, ampak tudi izhodišče za čim več pogovorov v živo, doda logopedinja.

Logopedske pravljice je tokrat napisal pisatelj in komik Boštjan Gorenc – Pižama, ki povzema nastajanje teh posebnih pravljic: Pisanje Logopedskih pravljic me je spomnilo na leta nastopanja v impro gledališču, kjer smo ustvarjali prizore z določenimi omejitvami. Osredotočenost na besede, ki vsebujejo določen glas je še dodatno vzplamtela ustvarjalno iskrivost, saj sem po spominu in slovarjih brskal, če bi našel še kakšno žmohtno besedo, ki bi jo lahko uporabil. Poseben užitek je bilo tudi kovanje verzov in pesmic, za katere upam, da jih bodo otroci radi ponavljali in s tem vadili določene glasove. Jaz si že dva tedna popevam Je dan bleščeč, je črna noč, klobuček Čira čara, naj tvoja čarodejna moč vse želje mi pričara," da bi izboljšal svoje neknjižne šumnike, je povedal o ustvarjanju.

Pravljice so interpretirali Saša Pavček, Marijana Brecelj, Maja Končar, Željko Hrs, Zvone Hribar in Aleš Valič. Čudovite ilustracije so ustvarili Tanja Semion, Lea Vučko in Marko Rop. Animiral jih je Jure Lavrin.

Nove pravljice bodo izhajale tri četrtke zapored, pravljice s prvimi tremi glasovi (S, Z, C) so že na voljo na vaših napravah. Sledijo še glasovi Š, Ž, Č in L, R.

Več informacij o Logopedskih pravljicah je na voljo v aplikaciji.

O A1 Slovenija

A1 Slovenija je zasebni ponudnik celovitih komunikacijskih storitev v Sloveniji. Več kot 600 zaposlenih je zavezanih k ustvarjanju rešitev, ki več kot 800 tisoč uporabnikom bogatijo življenje v digitalni dobi. A1 Slovenija razvija smiselne komunikacijske rešitve, ki ustrezajo trenutnim in nastajajočim potrebam uporabnikov, tako da lahko ti izkusijo delo, zabavo, ustvarjanje in deljenje na bolj povezan način.

A1 Slovenija je v 100-odstotni lasti mednarodne telekomunikacijske skupine A1 Telekom Austria Group (ATX:TKA) in je tako pomemben del vodilnega ponudnika digitalnih storitev in komunikacije v državah srednje in vzhodne Evrope z več kot 30 milijoni uporabnikov v sedmih državah, več kot 5 milijardami EUR prihodkov in skoraj 17.000 zaposlenimi. Skupina je evropska enota družbe América Móvil, enega največjih ponudnikov brezžičnih storitev na svetu.

Naročnik oglasa je A1 Slovenija

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986