Pri planinski koči na Razorju na Tolminskem se je poškodoval otrok. Med plezanjem po skali mu je spodrsnilo, zaradi česar je padel vznak z višine enega metra in se poškodoval. Na kraju so ga oskrbeli reševalci GRS Tolmin, nato pa so ga z vojaškim helikopterjem prepeljali v bolnišnico Jesenice, poroča 24ur.com.
Kako varno iti z otrokom v hribe: preverjeni nasveti in priporočila
Planinski izleti z otroki so lahko čudovita družinska izkušnja, a zahtevajo posebno pripravo in previdnost, da preprečimo nesreče, kot je bila nedavna na Razorju. Tukaj je nekaj preverjenih nasvetov, kako poskrbeti za varnost in prijetno doživetje v gorah z najmlajšimi.
Začnite postopoma in prilagodite izbiro poti
Izberite nezahtevne in kratke poti, prilagojene starosti in sposobnostim otrok. Tako se bodo postopoma navadili na hojo v naravi in ostali motivirani.

Uporabite primerno opremo
Otroci naj imajo udobne in stabilne pohodne čevlje z dobrim oprijemom. Pri mlajših otrocih je priporočljiva uporaba nosilk ali otroških nahrbtnikov za nošenje. Ne pozabite na oblačila, prilagojena vremenskim razmeram, ter zaščito pred soncem in vetrom.
Ohranjajte motivacijo in zanimanje
Med hojo otrokom pripovedujte o naravi, živalih in rastlinah. Družinske igre, odkrivanje skritih kotičkov ali iskanje zanimivih kamnov pohode naredijo zabavne in poučne.
Bodite pozorni na varnost
Vedno se držite označenih poti in ne hitite. Opozorite otroke na nevarnosti, kot so spolzki kamni ali strmi prehodi. Obvestite nekoga o vaši poti in predvidenem času vrnitve.

Redni počitki in hidracija
Nudite otrokom dovolj odmora, prigrizkov in tekočine. Poleti je še posebej pomembno, da ostanejo hidrirani in zaščiteni pred pregrevanjem.
Pripravite se na nepričakovano
Vzemite s seboj osnovno prvo pomoč, rezervna oblačila in dodatno opremo.
Hoja v hribe z otroki je lahko čudovita priložnost za druženje in uživanje v naravi, a varnost mora biti vedno na prvem mestu. Dobro se pripravite, izberite primerne poti in opremo ter poskrbite za sproščen tempo. Tako boste skupaj ustvarili nepozabne družinske spomine brez nepotrebnih nevarnosti.

V Sloveniji so glavni nujni kontakti za različne nujne primere naslednji:
112 – Splošna številka za nujne primere (reševalci, gasilci, policija)
113 – Policija (če potrebujete policijsko pomoč, a ni nujna reševanje)
112 – Gasilci (tudi prek številke 112)
112 – Reševalci / zdravstvena nujna pomoč (tudi prek številke 112)
112 – Gorska reševalna služba (prek številke 112 ali lokalnih številk GRS, a 112 je priporočena za nujne primere).
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV