Predvideni modeli izvajanja pouka so sicer štirje (A,B,C in D), aktiviranje posameznega modela za šole pa sprejme vlada oziroma šolska ministrica. Za zdaj še velja njena odločitev, da bodo septembra v šolske klopi odšli vsi učenci in dijaki ob upoštevanju priporočil za preprečevanje okužb z novim kronavirusom po modelu B. To pomeni, da se bodo vsi učenci izobraževali v šoli oziroma vzgojno-izobraževalnem zavodu, pri čemer bodo veljale omejitve, ki se nanašajo na vzdrževanje higienskega režima ter izvajanje preventivnih ukrepov (kot je nošnja maske v zaprtih prostorih in zunaj matičnega razreda, razkuževanje rok ipd). Omejitve pa so prilagojene prostorskim in kadrovskim pogojem, zaradi česar je možno izvajati vzgojno-izobraževalni proces v šoli.
Kakšen scenarij pa prinašajo model A, C in D?
1) Model A-OŠ: Vsi učenci se izobražujejo v šoli.
2) Model B-OŠ: Vsi učenci se izobražujejo v šoli v skladu z navodili NIJZ.
3) Model C-OŠ: Učenci od prvega do tretjega razreda (v primeru razpoložljivih prostorskih in kadrovskih kapacitet šole tudi učenci 4. in 5. razreda) se izobražujejo v šoli, učenci od četrtega do deveta razreda (oziroma od šestega do devetega) pa se izobražujejo na daljavo.
4) Model D-OŠ: Vsi učenci se izobražujejo na daljavo.
5) Podmodel BC1-OŠ: Učenci posameznega oddelka se izobražujejo na daljavo.
6) Podmodel BC2-OŠ: Učenci posamezne šole se izobražujejo na daljavo.
Kateri model bo uporabljen, je torej odvisno od epidemiološke slike, zato morajo biti starši pripravljeni na prav vse. Več informacij pa si lahko preberete in ogledate v brošuri ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.
V primeru poslabšanje epidemiološke slike tik pred zdajci, pa bi ministrstvo potrdilo obliko šolanja po modelu C, ki predvideva kombinacijo pouka v razredu in na daljavo. Za polovico dijakov bi pouk potekal na daljavo, vsakih 14 dni pa bi se dijaki zamenjali. "Z okrožnico srednjim šolam je ministrstvo opredelilo le zahtevo, da šola pripravi organizacijo tako, da ob morebitnem aktiviranju modela C s 1. septembrom prvih 14 dni pouka na daljavo ne izvaja za dijake prvega letnika. Prav tako velja, da naj se vsi dijaki, ki so vpisani v programe nižjega poklicnega izobraževanja, ves čas izobražujejo v šoli," je za Večer dejala ministrica za izobraževanje, znanost in šport, Simona Kustec.
Po njenih navedbah bodo imeli sicer ravnatelji v primeru modela C "avtonomijo odločati, katera skupina oziroma letnik bo ostal doma in kateri se bo šolal v šoli". "A želim si, da se ta scenarij ne bo zgodil," je še dodala.
Šole naj bi dobile tudi jasna navodila in priporočila, kako ravnati v določenih primerih. "V ta namen so bila v juliju in avgustu izvedena številna izobraževanja. Zavod RS za šolstvo pa bo tej tematiki posebno pozornost namenil na študijskih srečanjih z učitelji posameznih predmetov in področij," je napovedala. Po njenih besedah se je usposabljanja udeležilo več kot 16.500 učiteljev.
"Na seminarje za izvajanje kombiniranega pouka na daljavo in v šoli (v živo), od individualnega in timskega načrtovanja, izvajanja dejavnosti, spremljanja do vrednotenja rezultatov učenja, se je prijavilo okrog 80 vzgojno-izobraževalnih zavodov," je navedla ministrica.
Temeljno vodilo higienskih in splošnih priporočil vseh modelov ostaja, da pridejo v šolo samo zdravi otroci in zaposleni. Higiena kihanja in kašlja ter vzdrževanje primerne razdalje sta po prepričanju ministrstva ključnega pomena za omejevanje širjenja virusa in drugih mikroorganizmov s kapljicami, medtem ko sta higiena rok in zlasti izogibanje dotikanja obraza z nečistimi rokami pomembna za preprečevanje posrednega stika z mikroorganizmi."Prvi predpogoj je na nas, torej na starših ter učenkah in učencih, da pridejo v šolo striktno zdravi. Enako velja za učitelje. Če se ne počutite dobro, ne hodite v šolo," pa je zaključila Kustečeva.
Mi pa želimo vsem učencem, dijakom in učiteljem ter profesorjem uspešen začetek šolskega leta 2020/2021, ki bo prinesel veliko uspeha in čim manj nevšečnih scenarijev.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV